Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

V Čechách štát minulý rok rekorde zvýšil dotácie na fotovoltiku a tepelné čerpadlá, vyplatil 4,9 mld

Zverejnené: 19. 3. 2023

Štát v ČR vlani vyplatil na dotáciách na fotovoltické elektrárne a tepelné čerpadlá rekordných zhruba 4,9 miliardy korún. Medziročne ide o takmer päťnásobné navýšenie dotácií, ktorými štát podporil takmer 30.000 projektov. Vyplýva to z údajov Štátneho fondu životného prostredia, ktoré má ČTK k dispozícii. Rast bude podľa expertov pokračovať aj tento rok.

Rekordná čiastka vyplatených dotácií súvisí s počtom inštalovaných zariadení obnoviteľných zdrojov energie v Česku v minulom roku. Fotovoltických elektrární bolo vlani sprevádzkovaných 33.760 s celkovým výkonom 288,8 megawattov (MW), čo je medziročný nárast o 366 percent. Na dvojnásobok stúpol aj počet inštalovaných tepelných čerpadiel, vlani si ich Česi zaobstarali okolo 60.000.

Hlavnú časť peňazí na tieto projekty štát poskytuje prostredníctvom dotačných programov Nová zelená úsporám a tzv. Kotlíkové dotácie. Na fotovoltaické elektrárne z nich fond v minulom roku poskytol 3,9 miliardy korún. Predvlani to bolo okolo 870 miliónov korún. Na tepelné čerpadlá vlani išlo z dotačných programov zhruba 950 miliónov korún. V roku 2021 žiadatelia dostali 120 miliónov korún.

Rekordný bol aj počet podaných žiadostí. Tých vlani Česi podali 16.266 na tepelné čerpadlá a 55.092 na fotovoltiku, čo je niekoľkonásobne viac ako rok predtým. Približne 95 percent z nich v celkovej hodnote až 12 miliárd korún štát vyhodnotil ako úspešné. Veľkú časť však v minulom roku zatiaľ štát nepreplatil.

Ďalší nárast počtu žiadostí a vyplatených dotácií možno očakávať aj tento rok. Prispieť by k tomu mali aj niektoré novinky. "Vďaka novej vyhláške Energetického regulačného úradu bude novo možné umiestňovať fotovoltaické panely aj na bytovky s viacerými bytmi, z desiatich na 50 kW sa zvyšuje limit výkonu pre menšie obnoviteľné zdroje vrátane solárnych elektrární, ktoré je možné prevádzkovať bez licencie na výrobu elektriny a uvidíme, či sa nejako zmenia dotačné podmienky,” upozornila Markéta Chrbolková zo spoločnosti Schlieger., ktorá sa zameriava na riešenie fotovoltík a tepelných čerpadiel.

Prudký nárast počtu inštalovaných fotovoltaických elektrární sprevádza aj problémy. Popri predĺžení inštalačnej doby ide aj o rastúci počet zamietnutých žiadostí o ich pripojenie do distribučnej sústavy. "Kým predtým to bývali promile, dnes už môže ísť o jeden až dve percentá všetkých žiadostí," podotkla Chrbolková. Podľa distribútorov budú potrebné ďalšie investície do distribučných sietí.

Autor: ČTK
Foto: Diyana Dimitrova, zdroj: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama