vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

V Čechách štát minulý rok rekorde zvýšil dotácie na fotovoltiku a tepelné čerpadlá, vyplatil 4,9 mld

Zverejnené: 19. 3. 2023

Štát v ČR vlani vyplatil na dotáciách na fotovoltické elektrárne a tepelné čerpadlá rekordných zhruba 4,9 miliardy korún. Medziročne ide o takmer päťnásobné navýšenie dotácií, ktorými štát podporil takmer 30.000 projektov. Vyplýva to z údajov Štátneho fondu životného prostredia, ktoré má ČTK k dispozícii. Rast bude podľa expertov pokračovať aj tento rok.

Rekordná čiastka vyplatených dotácií súvisí s počtom inštalovaných zariadení obnoviteľných zdrojov energie v Česku v minulom roku. Fotovoltických elektrární bolo vlani sprevádzkovaných 33.760 s celkovým výkonom 288,8 megawattov (MW), čo je medziročný nárast o 366 percent. Na dvojnásobok stúpol aj počet inštalovaných tepelných čerpadiel, vlani si ich Česi zaobstarali okolo 60.000.

Hlavnú časť peňazí na tieto projekty štát poskytuje prostredníctvom dotačných programov Nová zelená úsporám a tzv. Kotlíkové dotácie. Na fotovoltaické elektrárne z nich fond v minulom roku poskytol 3,9 miliardy korún. Predvlani to bolo okolo 870 miliónov korún. Na tepelné čerpadlá vlani išlo z dotačných programov zhruba 950 miliónov korún. V roku 2021 žiadatelia dostali 120 miliónov korún.

Rekordný bol aj počet podaných žiadostí. Tých vlani Česi podali 16.266 na tepelné čerpadlá a 55.092 na fotovoltiku, čo je niekoľkonásobne viac ako rok predtým. Približne 95 percent z nich v celkovej hodnote až 12 miliárd korún štát vyhodnotil ako úspešné. Veľkú časť však v minulom roku zatiaľ štát nepreplatil.

Ďalší nárast počtu žiadostí a vyplatených dotácií možno očakávať aj tento rok. Prispieť by k tomu mali aj niektoré novinky. "Vďaka novej vyhláške Energetického regulačného úradu bude novo možné umiestňovať fotovoltaické panely aj na bytovky s viacerými bytmi, z desiatich na 50 kW sa zvyšuje limit výkonu pre menšie obnoviteľné zdroje vrátane solárnych elektrární, ktoré je možné prevádzkovať bez licencie na výrobu elektriny a uvidíme, či sa nejako zmenia dotačné podmienky,” upozornila Markéta Chrbolková zo spoločnosti Schlieger., ktorá sa zameriava na riešenie fotovoltík a tepelných čerpadiel.

Prudký nárast počtu inštalovaných fotovoltaických elektrární sprevádza aj problémy. Popri predĺžení inštalačnej doby ide aj o rastúci počet zamietnutých žiadostí o ich pripojenie do distribučnej sústavy. "Kým predtým to bývali promile, dnes už môže ísť o jeden až dve percentá všetkých žiadostí," podotkla Chrbolková. Podľa distribútorov budú potrebné ďalšie investície do distribučných sietí.

Autor: ČTK
Foto: Diyana Dimitrova, zdroj: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama