Špičková tepelná izolácia, teraz aj na Slovensku
vyhľadávanie
Dnes je 29.3.

V nemeckom Franhoferovom inštitúte vyvinuli solárne články zo stopercentne recyklovaného kremíka

Zverejnené: 26. 3. 2022

Len v Nemecku končí na vyhradených skládkach ročne až desaťtisíc ton kremíka pochádzajúceho z vyradených fotovoltických modulov, pričom toto číslo každoročne rastie. Ostatné materiály, ktoré sú v solárnych paneloch obsiahnuté, ako je meď, hliník a sklo, sú už dlhodobo recyklované a opakovane využívané, avšak kremíka sa to ešte donedávna netýkalo. Vedci z Fraunhoferovho inštitútu pre solárne energetické systémy ISE však v spolupráci s najväčšou nemeckou spoločnosťou zaoberajúcou sa recykláciou fotovoltiky predstavili priemyselné riešenie recyklácie kremíka z vyradených modulov.

Možno očakávať, že okolo roku 2029 (dvadsať rokov od vypuknutia prvej veľkej vlny inštalácie fotovoltických systémov v Nemecku) dôjde k výraznému nárastu objemu vyradených panelov. Už teraz je preto potrebné plánovať, akým spôsobom budú tieto produkty likvidované a ako je možné prípadne jednotlivé suroviny, z ktorých sú zostavené, ďalej využiť. Týka sa to aj kremíkového materiálu, ktorý je ako polovodičový materiál hlavnou zložkou solárnych článkov.

Na základe spolupráce, ktorú viedla pracovná skupina Franhoferovho inštitútu so spoločnosťou Reiling GmbH & Co. KG, sa podarilo vyvinúť inovatívny postup, s ktorého prispením je možné kremík z vyslúžilých solárnych modulov spracovať a využiť na výrobu nových článkov. Nová technológia je pritom funkčná bez ohľadu na výrobcu alebo pôvod modulov. Profesor Peter Dold z Fraunhoferovho inštitútu je navyše presvedčený o tom, že sa nový proces, vykonávaný zatiaľ len v laboratóriu, osvedčí aj v samotnej praxi recyklačného priemyslu.

A ako nová technológia funguje?

Jednotlivé fragmenty solárnych článkov sú najskôr pri procese mechanického drvenia separované. Následne prebieha trojstupňové čistenie častíc o veľkosti 0,1 až 1 milimeter - tie sú zbavované zvyškov skla a plastov či ďalších prvkov. Ošetrený kremík je ďalej upravený do podoby ingotov, ktoré sú porciované na plátky, ktoré je už možné využiť pri výrobe nových solárnych panelov.

Výskumníci z Fraunhoferovej inštitúcie navyše vykonali aj úspešnú skúšku výroby nových panelov z tohto recyklátu, a to úplne bez pridania komerčného ultračistého kremíka. Pri prvom testovaní vykázali panely s kremíkovým recyklátom efektivitu 19,7 percent, čo je síce menej, než v prípade úplne nových článkov, ktoré ponúkajú účinnosť okolo 22,2 percent, ale ide o rozhodne vyššiu hodnotu, než ktorú vykazujú solárne články vyraďovaných starších modulov.

1) Zdroj: https://www.ise.fraunhofer.de/en/press-media/press-releases/2022/solar-cells-from-recycled-silicon.html

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE

Tématické odbory

reklama

Nové

NORDCITY - budova ktorá inšpiruje. Najmodernejšia ekologická budova na Slovensku

NORDCITY - budova ktorá inšpiruje. Najmodernejšia ekologická budova na Slovensku

Zverejnené 27.3. V Žiline sa podarilo realizovať stavbu, ktorá presviedča o tom, že administratívne budovy zvyšujú kvalitu urbanistického priestoru. A nielen to. NORDCITY Obchodná predstavuje vzorový ekologický prístup k modernej výstavbe. Kľúčovú úlohu pri tom… ísť na článok

Zateplením k uhlíkovej neutralite

Zateplením k uhlíkovej neutralite

Zverejnené 29.3. Dnes už nikto nepochybuje, že znižovanie spotreby energie zohráva kľúčovú úlohu v boji proti klimatickej kríze. Väčšina domácností však býva v starších a energeticky neefektívnych domoch. Z nich uniká veľké množstvo tepla, takže značná časť energie… ísť na článok

Nedajte šancu plesniam! Všeobecné odporúčania a základné fakty

Nedajte šancu plesniam! Všeobecné odporúčania a základné fakty

Zverejnené 28.3. Plesne na stenách trápia najmä v zimnom období veľké množstvo domácností. Vznikajú na miestach, kde sa kvôli kombinácii vzdušnej vlhkosti a nízkej povrchovej teplote zráža voda. Príčinou môže byť nedostatočné vetranie, zlá izolácia, vykurovanie na… ísť na článok

reklama