HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

V nemeckom Franhoferovom inštitúte vyvinuli solárne články zo stopercentne recyklovaného kremíka

Zverejnené: 26. 3. 2022

Len v Nemecku končí na vyhradených skládkach ročne až desaťtisíc ton kremíka pochádzajúceho z vyradených fotovoltických modulov, pričom toto číslo každoročne rastie. Ostatné materiály, ktoré sú v solárnych paneloch obsiahnuté, ako je meď, hliník a sklo, sú už dlhodobo recyklované a opakovane využívané, avšak kremíka sa to ešte donedávna netýkalo. Vedci z Fraunhoferovho inštitútu pre solárne energetické systémy ISE však v spolupráci s najväčšou nemeckou spoločnosťou zaoberajúcou sa recykláciou fotovoltiky predstavili priemyselné riešenie recyklácie kremíka z vyradených modulov.

Možno očakávať, že okolo roku 2029 (dvadsať rokov od vypuknutia prvej veľkej vlny inštalácie fotovoltických systémov v Nemecku) dôjde k výraznému nárastu objemu vyradených panelov. Už teraz je preto potrebné plánovať, akým spôsobom budú tieto produkty likvidované a ako je možné prípadne jednotlivé suroviny, z ktorých sú zostavené, ďalej využiť. Týka sa to aj kremíkového materiálu, ktorý je ako polovodičový materiál hlavnou zložkou solárnych článkov.

Na základe spolupráce, ktorú viedla pracovná skupina Franhoferovho inštitútu so spoločnosťou Reiling GmbH & Co. KG, sa podarilo vyvinúť inovatívny postup, s ktorého prispením je možné kremík z vyslúžilých solárnych modulov spracovať a využiť na výrobu nových článkov. Nová technológia je pritom funkčná bez ohľadu na výrobcu alebo pôvod modulov. Profesor Peter Dold z Fraunhoferovho inštitútu je navyše presvedčený o tom, že sa nový proces, vykonávaný zatiaľ len v laboratóriu, osvedčí aj v samotnej praxi recyklačného priemyslu.

A ako nová technológia funguje?

Jednotlivé fragmenty solárnych článkov sú najskôr pri procese mechanického drvenia separované. Následne prebieha trojstupňové čistenie častíc o veľkosti 0,1 až 1 milimeter - tie sú zbavované zvyškov skla a plastov či ďalších prvkov. Ošetrený kremík je ďalej upravený do podoby ingotov, ktoré sú porciované na plátky, ktoré je už možné využiť pri výrobe nových solárnych panelov.

Výskumníci z Fraunhoferovej inštitúcie navyše vykonali aj úspešnú skúšku výroby nových panelov z tohto recyklátu, a to úplne bez pridania komerčného ultračistého kremíka. Pri prvom testovaní vykázali panely s kremíkovým recyklátom efektivitu 19,7 percent, čo je síce menej, než v prípade úplne nových článkov, ktoré ponúkajú účinnosť okolo 22,2 percent, ale ide o rozhodne vyššiu hodnotu, než ktorú vykazujú solárne články vyraďovaných starších modulov.

1) Zdroj: https://www.ise.fraunhofer.de/en/press-media/press-releases/2022/solar-cells-from-recycled-silicon.html

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama