Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 18.4.

Vietor je v Británii prvýkrát hlavným zdrojom elektrickej energie

Zverejnené: 14. 5. 2023

Veterné turbíny v Británii vyrábajú prvýkrát viac elektriny ako plyn. V prvých troch mesiacoch roka pochádzala tretina elektrickej energie v Spojenom kráľovstve z veterných fariem. Ukázal to podľa BBC výskum londýnskej univerzity Imperial College. Spoločnosť National Grid, ktorá v Británii prevádzkuje distribučnú sieť, tiež potvrdila, že v apríli sa v Británii vyrobilo rekordné množstvo energie zo slnka. Británia si pritom vytkla za cieľ dosiahnuť nulové emisie pri výrobe elektriny do roku 2035.

"Stále existuje mnoho prekážok v dosiahnutí elektrickej siete úplne bez fosílnych palív, ale to, že vietor v dodávkach prvýkrát prekonal plyn, je skutočný míľnik," povedal expert na energetiku na Imperial College Iain Staffell, ktorý je tiež spoluautorom správy. Väčšina britskej veternej elektriny pochádza z veterných fariem v pobrežných vodách. Inštalácia ďalších veterných turbín na pevnine bola v Anglicku prakticky zakázaná v roku 2015.

Podľa súčasných pravidiel smú firmy žiadať o výstavbu pevninských veterných turbín, pokiaľ sú výslovne uvedené v územných plánoch miestnych samospráv. Premiér Rishi Sunak sa v decembri vyslovil za uvoľnenie týchto obmedzení v záujme urýchlenia rozvoja.

Vedci tvrdia, že prechod na obnoviteľnú energiu je kľúčový pre obmedzenie vplyvu klimatickej zmeny, ktorú už pociťuje aj Británia, ktorá vlani zaznamenala najteplejší rok od začiatku merania.

Solárna a veterná energia sa v Británii teší značnému rastu. V prvej štvrtine tohto roku pochádzalo z obnoviteľných zdrojov energie 42 percent elektriny. Tridsaťtri jej pochádza z fosílnych palív, ako sú plyn a uhlie.

Podľa zistení BBC však projekty zelenej energetiky za miliardy libier stoja kvôli odkladom ich pripojenia do siete. Niektoré solárne a veterné elektrárne na to čakajú aj desať až 15 rokov kvôli nedostatku kapacity elektrickej sústavy.

Autor: ČTK
Foto: Riekelt Hakvoort, zdroj: Shutterstock
reklama

Nové

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Zverejnené 17.4. Odkryte s nami tajomstvo troch starovekých megastavieb, ktoré dodnes fascinujú celý svet. Akou technológiou bol postavený Stonehenge, aký účel mali pyramídy a ako je to so svahovými zosuvmi na Machu Picchu? ísť na článok

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Zverejnené 15.4. Výrobcovia mált sa ich výber snažia stavebníkom čo najviac zjednodušiť, napriek tomu občas narazíte na otázky, z ktorých plynie, že ľudia nad voľbou tej správnej malty váhajú. Pozrime sa preto, aké malty ponúka pre svoj stavebný systémy z pórobetónu… ísť na článok

Zasadený dom

Zasadený dom

Zverejnené 16.4. Okrem organického prepojenia interiéru s exteriérom, horizontálnej formy a nenápadnosti v teréne je zaujímavým prvkom rodinného domu Zasadený jeho materialita. Je postavená na pravdivosti prírodných materiálov, ich pokojnej farebnosti, odolnosti a… ísť na článok

reklama