Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 21.5.

Vláda rozhodla o účasti Českej republiky na EXPO 2025 v Osake

Zverejnené: 14. 8. 2022

Česko sa zúčastní svetovej výstavy Expo 2025 v japonskej Osake. Popri potvrdení účasti schválila vláda aj koncepciu, s ktorou sa bude Česko na nadchádzajúcom Expe prezentovať. Tá vychádza z tradície československých a českých účastí na Svetových výstavách, pričom súčasne plánuje predstaviť Česko v Osake pomocou moderného poňatia národnej prezentácie.

„Vo svojej novodobej histórii sme sa zúčastnili na všetkých Svetových výstavách a zanechali sme vždy výborný dojem. Som rád, že po päťdesiatpäť rokoch, keď sa Expo vracia do japonskej Osaky, máme možnosť nadviazať na vtedajšiu úspešnú československú účasť. Tentokrát sa zameriame na český talent a kreativitu, výsledky vo vede, výskume a inováciách a chýbať nebudú ani udržateľné riešenia. Česko chceme okrem iného predstaviť ako atraktívnu turistickú destináciu,“ povedal minister zahraničných vecí Ján Lipavský.

Vláda popri potvrdení účasti na Expe 2025 schválila koncepciu českej účasti vypracovanú Ondřejom Soškom, ktorého návrh zvíťazil vo výberovom konaní ministerstva zahraničných vecí. Návrhy posudzovala hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov siedmich rezortov, podnikateľských zväzov a odbornej verejnosti.

Česko sa na Expe 2025 predstaví aj pôvodným národným pavilónom, ku ktorého stavbe by mala byť využitá technológia krížovo vrstveného dreva, ktorá kombinuje možnosti uplatnenia kreatívneho architektonického poňatia, tak aj elementy udržateľnosti. Zvláštny dôraz sa bude klásť na moderné poňatie formy prezentácie pri využití súčasných možností a trendov v oblasti výstavníctva.

Na Expe 1970 v Osake zaznamenal československý pavilón architekta Viktora Rudiša fenomenálny úspech, v priebehu výstavy ho navštívilo 11 miliónov návštevníkov. Rovnako nadchádzajúce Expo 2025 bude pre Českú republiku možnosťou predstaviť sa nielen japonskému publiku a partnerom ako moderné a inovatívne krajiny, ktorá vyniká ako v oblasti moderných technológií, vedy a výskumu, tak v kultúre, vzdelaní či športe.

Rozpočet českej účasti na Expe 2025 počíta so sumou 290,2 milióna korún na obdobie 2023 až 2026. Ďalšie finančné krytie bude pochádzať z tretích zdrojov, a to v plánovanom rozmedzí 170 až 220 miliónov korún.

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: cowardlion, Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama