FirstMinute tehly na nasledujúci rok
vyhľadávanie
Dnes je 4.10.

Vláda rozhodla o účasti Českej republiky na EXPO 2025 v Osake

Zverejnené: 14. 8. 2022

Česko sa zúčastní svetovej výstavy Expo 2025 v japonskej Osake. Popri potvrdení účasti schválila vláda aj koncepciu, s ktorou sa bude Česko na nadchádzajúcom Expe prezentovať. Tá vychádza z tradície československých a českých účastí na Svetových výstavách, pričom súčasne plánuje predstaviť Česko v Osake pomocou moderného poňatia národnej prezentácie.

„Vo svojej novodobej histórii sme sa zúčastnili na všetkých Svetových výstavách a zanechali sme vždy výborný dojem. Som rád, že po päťdesiatpäť rokoch, keď sa Expo vracia do japonskej Osaky, máme možnosť nadviazať na vtedajšiu úspešnú československú účasť. Tentokrát sa zameriame na český talent a kreativitu, výsledky vo vede, výskume a inováciách a chýbať nebudú ani udržateľné riešenia. Česko chceme okrem iného predstaviť ako atraktívnu turistickú destináciu,“ povedal minister zahraničných vecí Ján Lipavský.

Vláda popri potvrdení účasti na Expe 2025 schválila koncepciu českej účasti vypracovanú Ondřejom Soškom, ktorého návrh zvíťazil vo výberovom konaní ministerstva zahraničných vecí. Návrhy posudzovala hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov siedmich rezortov, podnikateľských zväzov a odbornej verejnosti.

Česko sa na Expe 2025 predstaví aj pôvodným národným pavilónom, ku ktorého stavbe by mala byť využitá technológia krížovo vrstveného dreva, ktorá kombinuje možnosti uplatnenia kreatívneho architektonického poňatia, tak aj elementy udržateľnosti. Zvláštny dôraz sa bude klásť na moderné poňatie formy prezentácie pri využití súčasných možností a trendov v oblasti výstavníctva.

Na Expe 1970 v Osake zaznamenal československý pavilón architekta Viktora Rudiša fenomenálny úspech, v priebehu výstavy ho navštívilo 11 miliónov návštevníkov. Rovnako nadchádzajúce Expo 2025 bude pre Českú republiku možnosťou predstaviť sa nielen japonskému publiku a partnerom ako moderné a inovatívne krajiny, ktorá vyniká ako v oblasti moderných technológií, vedy a výskumu, tak v kultúre, vzdelaní či športe.

Rozpočet českej účasti na Expe 2025 počíta so sumou 290,2 milióna korún na obdobie 2023 až 2026. Ďalšie finančné krytie bude pochádzať z tretích zdrojov, a to v plánovanom rozmedzí 170 až 220 miliónov korún.

Autor: Tlačová správa 1) redakčne upravené
Foto: cowardlion, Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

Zverejnené 3.10. Spoločnosť HELUZ už dlhodobo udržuje trend zjednodušovania výstavby. Výsledkom tohto úsilia je aj novinka HELUZ SMART, s ktorou rozširuje ponuku svojich komínových kompletov. Už názov tohto produktu napovedá, že ide o mimoriadne šikovný a praktický… ísť na článok

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Zverejnené 2.10. Prvé žlté lístie padá na zem a hlavným motívom výzdob sa stávajú tekvice. Jeseň je tu a s ňou prichádzajú aj niektoré povinnosti okolo domu – napríklad zazimovanie vonkajších roliet. ísť na článok

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Zverejnené 1.10. Kompozitné dosky sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéroch rodinných domov v podobe terás, plotov alebo obkladov stien. Popredný európsky výrobca a dodávateľ dosiek Terafest®, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, však registruje stále väčší… ísť na článok

reklama