HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 18.5.

5 tipov pre jesenné upratovanie v záhrade

Zverejnené: 8. 10. 2020

S príchodom posledných teplých dní babieho leta prišiel čas záhradných prác. Zhrabte popadané lístie, ostrihajte živý plot a porýľujte záhony. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo myslieť pri jesennom upratovaní záhrady.

Foto: Bigstock.com

Strihanie stromov je dôležité

Najmä na jeseň by ste mali venovať pozornosť niektorým stromčekom. Potrebný je rez jablone i hrušky. Správnym ošetrením ich pripravíte na chladné mesiace. Pri strihaní smerujte hlavné vetvy do roviny. Staršie stromy zbytočne nezaťažujte a jednotlivé rezy robte postupne. V opačnom prípade o ne môžete prísť.

Tip: Strihanie tenkých konárov zvládnete so záhradnými nožnicami. Na hrubšie sa však oplatí použiť akumulátorová píla, ktorá nepotrebuje škodlivý benzín.

Nezabudnite na živý plot

Predtým, ako začnete so strihaním živého plota, ho poriadne polejte. Korene prikryte kôrou, ktorá ho ochráni pred mrazmi a počas teplejších mesiacov zabráni rastu buriny. Živý plot by ste tiež mali prihnojiť. Odporúčame použiť viaczložkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Je kvalitnejšie a podporuje rast.

Porýľujte záhony

Pred prvými mrazmi zrušte záhony zeleru i petržlenu. Nízke teploty by nemuseli prežiť. Zelenina ako mrkva, pór alebo červená repa však zimu zvládne, preto môže zostať v zemi. Všetky rastliny však porýľujte a zbavte sa neželanej buriny. Nezabudnite ich následne pohnojiť. Rastlinám tým poskytnete cenné živiny na ďalšie mesiace.

Pokoste trávnik

Najneskôr začiatkom novembra pokoste trávnik naposledy. Trávu však nechajte o niečo vyššiu. Vhodné je tiež prevzdušnenie vertikulátorom, použiť môžete aj vertikulačné hrable. Zároveň sa tak zbavíte aj húb. Na záver ho môžete postriekať špeciálnym prípravkom proti zimným plesniam.

Kompostujte správne

Správnym kompostovaním viete získať cenné hnojivo úplne zadarmo. Materiál v kompostéri by mal byť čo najpestrejší. Suchý premiešajte s mokrým. Zhrabte popadané lístie.

Vhodné sú tiež odrezky z rastlín či zvyšky ovocia. Počas kosenia môžete kompostovať trávou priamo z koša. Rovnomerne ňou posypte napríklad tekvice, čím podporíte ich zdravý rast.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Unsplash.com, Bigstock.com
reklama

Nové

Investor si prial seriózny dom, postavil ho z tehál HELUZ

Investor si prial seriózny dom, postavil ho z tehál HELUZ

Zverejnené 18.5. Rohový pozemok, ktorý nikto nechcel, pretože na ňom stála trafostanica, v ktorom však skúsené oko stavbára videlo potenciál v podobe pokoja a krásnych výhľadov na krajinu. Práve ten si vybral investor na bývanie. A pretože chcel postaviť podľa… ísť na článok

Kam na dobré pivo v Čechách? Navštívte zrekonštruovaný Kamenický Pivovar v ktorom spoločnosť Viega realizovala komplet nové rozvody

Kam na dobré pivo v Čechách? Navštívte zrekonštruovaný Kamenický Pivovar v ktorom spoločnosť Viega realizovala komplet nové rozvody

Zverejnené 17.5. Kamenice nad Lipou je medzi turistami obľúbené české mesto v okrese Pelhřimov. Jeho historické jadro je mestskou pamiatkovou zónou. Zahŕňa Mestské múzeum, Kamenický zámok so zámockým parkom a aj novo zrekonštruovaný Kamenický pivovar, ktorý je… ísť na článok

Dom pri lese – opálená fasáda a strešná zeleň - prírodná stavba splývajúca s okolitým prostredím

Dom pri lese – opálená fasáda a strešná zeleň - prírodná stavba splývajúca s okolitým prostredím

Zverejnené 13.5. Drevená fasáda, zelená strecha, výnimočne presvetlený interiér či využitie geotermálnej energie - to sú atribúty, za ktoré by táto stavba v tesnom susedstve lesa v okrese Příbram mohla dostať názov "prírodná". Autor návrhu ju nazval Dom pri lese. ísť na článok

reklama