PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

5 tipov pre jesenné upratovanie v záhrade

Zverejnené: 8. 10. 2020

S príchodom posledných teplých dní babieho leta prišiel čas záhradných prác. Zhrabte popadané lístie, ostrihajte živý plot a porýľujte záhony. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo myslieť pri jesennom upratovaní záhrady.

Foto: Bigstock.com

Strihanie stromov je dôležité

Najmä na jeseň by ste mali venovať pozornosť niektorým stromčekom. Potrebný je rez jablone i hrušky. Správnym ošetrením ich pripravíte na chladné mesiace. Pri strihaní smerujte hlavné vetvy do roviny. Staršie stromy zbytočne nezaťažujte a jednotlivé rezy robte postupne. V opačnom prípade o ne môžete prísť.

Tip: Strihanie tenkých konárov zvládnete so záhradnými nožnicami. Na hrubšie sa však oplatí použiť akumulátorová píla, ktorá nepotrebuje škodlivý benzín.

Nezabudnite na živý plot

Predtým, ako začnete so strihaním živého plota, ho poriadne polejte. Korene prikryte kôrou, ktorá ho ochráni pred mrazmi a počas teplejších mesiacov zabráni rastu buriny. Živý plot by ste tiež mali prihnojiť. Odporúčame použiť viaczložkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Je kvalitnejšie a podporuje rast.

Porýľujte záhony

Pred prvými mrazmi zrušte záhony zeleru i petržlenu. Nízke teploty by nemuseli prežiť. Zelenina ako mrkva, pór alebo červená repa však zimu zvládne, preto môže zostať v zemi. Všetky rastliny však porýľujte a zbavte sa neželanej buriny. Nezabudnite ich následne pohnojiť. Rastlinám tým poskytnete cenné živiny na ďalšie mesiace.

Pokoste trávnik

Najneskôr začiatkom novembra pokoste trávnik naposledy. Trávu však nechajte o niečo vyššiu. Vhodné je tiež prevzdušnenie vertikulátorom, použiť môžete aj vertikulačné hrable. Zároveň sa tak zbavíte aj húb. Na záver ho môžete postriekať špeciálnym prípravkom proti zimným plesniam.

Kompostujte správne

Správnym kompostovaním viete získať cenné hnojivo úplne zadarmo. Materiál v kompostéri by mal byť čo najpestrejší. Suchý premiešajte s mokrým. Zhrabte popadané lístie.

Vhodné sú tiež odrezky z rastlín či zvyšky ovocia. Počas kosenia môžete kompostovať trávou priamo z koša. Rovnomerne ňou posypte napríklad tekvice, čím podporíte ich zdravý rast.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Unsplash.com, Bigstock.com
reklama

Nové

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Zverejnené 22.10. Manželský pár s troma dospelými deťmi chcel len upraviť svoj dom, ktorý začínal byť pre dvoch príliš veľký. Osud to však zariadil inak. Explózia v susedstve pôvodný objekt poškodila natoľko, že namiesto drobných úprav prišla na rad totálna… ísť na článok

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Zverejnené 21.10. Celé leto ste trávili kosením a úpravou trávnika a tešili sa zo zelenej krásy? Jeseň je však za dverami a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa zazelenal s… ísť na článok

Vyberáme stavebný pozemok

Vyberáme stavebný pozemok

Zverejnené 19.10. Bývanie v dome s vlastnou záhradou si vzhľadom na udalosti posledných mesiacov získava stále nových priaznivcov. Súkromný vonkajší priestor totiž umožňuje tráviť voľný čas v zeleni aj počas karantény. Pre mnoho Čechov je však vidina takého vlastného… ísť na článok

reklama