THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 9.7.

5 tipov pre jesenné upratovanie v záhrade

Zverejnené: 8. 10. 2020

S príchodom posledných teplých dní babieho leta prišiel čas záhradných prác. Zhrabte popadané lístie, ostrihajte živý plot a porýľujte záhony. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo myslieť pri jesennom upratovaní záhrady.

Foto: Bigstock.com

Strihanie stromov je dôležité

Najmä na jeseň by ste mali venovať pozornosť niektorým stromčekom. Potrebný je rez jablone i hrušky. Správnym ošetrením ich pripravíte na chladné mesiace. Pri strihaní smerujte hlavné vetvy do roviny. Staršie stromy zbytočne nezaťažujte a jednotlivé rezy robte postupne. V opačnom prípade o ne môžete prísť.

Tip: Strihanie tenkých konárov zvládnete so záhradnými nožnicami. Na hrubšie sa však oplatí použiť akumulátorová píla, ktorá nepotrebuje škodlivý benzín.

Nezabudnite na živý plot

Predtým, ako začnete so strihaním živého plota, ho poriadne polejte. Korene prikryte kôrou, ktorá ho ochráni pred mrazmi a počas teplejších mesiacov zabráni rastu buriny. Živý plot by ste tiež mali prihnojiť. Odporúčame použiť viaczložkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Je kvalitnejšie a podporuje rast.

Porýľujte záhony

Pred prvými mrazmi zrušte záhony zeleru i petržlenu. Nízke teploty by nemuseli prežiť. Zelenina ako mrkva, pór alebo červená repa však zimu zvládne, preto môže zostať v zemi. Všetky rastliny však porýľujte a zbavte sa neželanej buriny. Nezabudnite ich následne pohnojiť. Rastlinám tým poskytnete cenné živiny na ďalšie mesiace.

Pokoste trávnik

Najneskôr začiatkom novembra pokoste trávnik naposledy. Trávu však nechajte o niečo vyššiu. Vhodné je tiež prevzdušnenie vertikulátorom, použiť môžete aj vertikulačné hrable. Zároveň sa tak zbavíte aj húb. Na záver ho môžete postriekať špeciálnym prípravkom proti zimným plesniam.

Kompostujte správne

Správnym kompostovaním viete získať cenné hnojivo úplne zadarmo. Materiál v kompostéri by mal byť čo najpestrejší. Suchý premiešajte s mokrým. Zhrabte popadané lístie.

Vhodné sú tiež odrezky z rastlín či zvyšky ovocia. Počas kosenia môžete kompostovať trávou priamo z koša. Rovnomerne ňou posypte napríklad tekvice, čím podporíte ich zdravý rast.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Unsplash.com, Bigstock.com
reklama

Nové

Čo robiť so solárnym systémom v horúčavách a počas dovolenky

Čo robiť so solárnym systémom v horúčavách a počas dovolenky

Zverejnené 6.7. THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. vám poradí ako správne spravovať solárny systém a slnečné kolektory počas tropických horúčav a dovolenky, keď je v domácnosti nižšia alebo žiadna spotreba teplej vody. Vtedy je vhodné vykonať preventívne opatrenia, ktoré… ísť na článok

Ako naplno využiť miniatúrny balkón a vytvoriť si očarujúci priestor navyše

Ako naplno využiť miniatúrny balkón a vytvoriť si očarujúci priestor navyše

Zverejnené 9.7. Ak ste sa niekedy pozerali na svoj malý balkón a premýšľali, ako tento skromný priestor čo najlepšie využiť a premeniť ho na nádherné vonkajšie útočisko, tak je tento článku práve pre vás. Malé balkóny sú často nevyužité. Zariaďte si balkón do… ísť na článok

17. ročník študentskej súťaže Rodinný dom VELUX potvrdil vysokú úroveň stredoškolákov

17. ročník študentskej súťaže Rodinný dom VELUX potvrdil vysokú úroveň stredoškolákov

Zverejnené 8.7. Už 17 rokov spoločnosť VELUX na Slovensku organizuje súťaž pre študentov stredných škôl so zameraním na stavebníctvo. Slávnostné vyhlásenie výsledkov za osobného stretnutia súťažiacich študentov, pedagógov a zástupcov architektonickej obce sa konalo… ísť na článok

reklama