HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 15.4.

Aké sú možnosti renovácie starých dverí

Zverejnené: 5. 4. 2021

Žiadne interiérové dvere nezostanú večne krásne. Ak už vaše dvere neplnia svoju estetickú funkciu a vyzerajú skôr žalostne, je najvyšší čas na ich výmenu alebo renováciu. Tú môžete nechať na profesionála, čo sa často finančne neoplatí, alebo sa do nej pustiť sami. Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, máme pre vás niekoľko tipov.

Zdroj: visivastudio, shutterstock

Zhodnoťte stupeň poškodenia

Spôsob renovácie sa odvíja od stupňa poškodenia a opotrebovania dverí. V podstate existujú dve možnosti renovácie dverí: tapetou alebo fóliou, prípadne klasicky pomocou náteru. Oba prípady vyžadujú aspoň minimum zručnosti a času. Pozor ale na to, že renováciou riešime len vonkajšiu vrstvu dverí. Konštrukcia dverí ostáva pôvodná. Čím staršie sú dvere, tým rýchlejšie ich vnútorná konštrukcia stráca úžitkové vlastnosti, ako je mechanická odolnosť či izolácia hluku. Je teda potrebné zvážiť pre a proti, kedy sa do renovácie pustiť a kedy by bolo vhodnejšie investovať do nových interiérových dverí.

Zázračné retušovacie fixky

Než sa pustíte do renovácie v pravom slova zmysle, ešte chvíľu počkajte. Na dvere dyhované alebo laminátové, ktoré majú len drobné odreniny alebo nepatrné defekty, často postačí aplikovať len stolársky vosk v požadovanej farbe alebo špeciálne retušovacie fixky, ktoré bežne nájdete v klasickom hobby markete. Tyčinka z tvrdého taviteľného vosku umožňuje jednoducho zakryť či opraviť drobné nedokonalosti na povrchu dverí i podláh. Retušovacie tyčinky sa dnes vyrábajú v mnohých odtieňoch a jedna vás vyjde na necelé 2 eurá. Fixky možno použiť aj na zárubne alebo okenné rámy.

Ak sa už rozhodnete pre renováciu dverí, popremýšľajte tiež nad zakúpením nového kovania. Keď vdýchnete nový život starým dverám, vyzerá na nich pôvodné kovanie trochu nepatrične. Zdroj: Grigvovan, Shutterstock
Ak sa už rozhodnete pre renováciu dverí, popremýšľajte tiež nad zakúpením nového kovania. Keď vdýchnete nový život starým dverám, vyzerá na nich pôvodné kovanie trochu nepatrične. Zdroj: Grigvovan, Shutterstock

Renovácia tapetou či fóliou

Renovácia dverí tapetou alebo fóliou je pomerne rýchla, ale pozor na dôkladnosť prevedenia, aby výsledok nepôsobil lacno alebo umelo. Celý princíp tejto renovácie spočíva v potiahnutí dverí špeciálnou fóliou (alebo tapetou). Dverové fólie sú vyrábané priamo na účel renovácie dverí a sú obľúbené pre pomer nízkej ceny a výsledného efektu. Za samolepiacu fóliu v štandardizovanom rozmere dverí dnes zaplatíte niečo okolo 10 eur. Podobne poslúži aj klasická samolepiaca tapeta. Pri nej ale existuje riziko, že nebude na povrchu dverí držať. Dnes nájdete v špecializovaných obchodoch alebo na internete veľké množstvo druhov a motívov fólií na dvere. Stačí si len vybrať. Medzi najpopulárnejšie patria dekory v imitácii dreva.

alexandre zveiger, shutterstock
alexandre zveiger, shutterstock

Renovácia náterom

Ďalším variantom je renovácia dverí pomocou náteru. Tento spôsob znovunavrátenia pekného vzhľadu dverám je o niečo drahší, náročnejší na čas a zručnosť, ale výsledok je prirodzený. Začnite odmontovaním kľučky a kovania. Následne sa zbavte pôvodného náteru, či už pomocou brúsneho papiera alebo brúsky. Laku sa zbavíte tiež pomocou špachtle a teplovzdušnej pištole. Namierte pištoľ na lak, ktorý sa v danom mieste zahreje, vďaka čomu ho potom ľahko zoškrabnete kovovou špachtľou.

Po odstránení pôvodného náteru je potrebné dvere starostlivo odmastiť a očistiť od špiny a všetkého prachu. Ak sa na vašich dverách objavujú ryhy a škrabance, nezabudnite ich vyplniť dostatočným množstvom truhlárskeho tmelu. Ten sa dá buď kúpiť v obchode, alebo si ho môžeme vyrobiť sami doma. Postačí spolu zmiešať syntetickú živicu a prachové piliny. Prečnievajúce kúsky tmelu potom obrúste elektrickou brúskou. Brúsku je vhodné použiť na celú plochu dverí, čím si ich povrch pripravíte na farbenie.

Záverečnou fázou renovácie dverí je pochopiteľne ich natretie vybranou farbou. Všeobecne sa odporúča vykonávať náter dvakrát, pričom druhý náter je dobré viesť v protismere. Tým je zaistený rovnomerný a pekný náter. Podobne ako u renovácie parkiet, je potrebné aj pri dverách nechať farbu dôkladne preschnúť. Riaďte sa pokynmi uvedenými na zakúpenej farbe. Po zaschnutí farby môžete na dvere pre lepší efekt ešte naniesť lak. Podobným spôsobom možno renovovať aj vstupné drevené dvere. U nich ešte nezabudnite po riadnom zaschnutí farby na ľahké prebrúsenie a následne náter povrchovou farbou, ktorá dvere ochráni pred poveternostnými vplyvmi.

Pre dokonalý výsledok bez šmúh sa všeobecne odporúča na dverách vykonať dva nátery. Zdroj: Sofia Iartseva, Shutterstock
Pre dokonalý výsledok bez šmúh sa všeobecne odporúča na dverách vykonať dva nátery. Zdroj: Sofia Iartseva, Shutterstock

Obklad kovovej zárubne

Ak vás nenadchla ani jedna z ponúkaných možností renovácie dverí, máme pre vás ešte jeden špeciálny tip. Cenovo najnákladnejšom, ale zato veľmi elegantným riešením, je takzvaný obklad kovovej čiže oceľovej zárubne (OKZ) spolu s novými dverami. Ide v podstate o drevené obložky, ktoré sa montujú priamo na oceľovú zárubňu. V tomto prípade nie je potrebné staré futrá vybúrať.

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Nastal čas na rodinný bazén s kolektormi

Nastal čas na rodinný bazén s kolektormi

Zverejnené 14.4. Exteriérová kúpacia sezóna sa pre bazény s ohrevom vody pomocou slnečných kolektorov tradične začína v apríli a trvá do októbra. Majitelia tak majú sedem mesiacov v roku možnosť využívať to, že sa im slnko postará prakticky zadarmo o komfort, aký si… ísť na článok

Ako stavať rodinné domy z murovacích materiálov v energetickej triede A0?

Ako stavať rodinné domy z murovacích materiálov v energetickej triede A0?

Zverejnené 12.4. Rok 2021 priniesol pre stavebníkov rodinných domov novinky. Pribudli povinnosti a nutnosť stavať domy tak, aby splnili požiadavky pre energetickú triedu A0. Prečítajte si prehľad najdôležitejších informácií z legislatívy, o efektívnom návrhu… ísť na článok

Vylepšený preklad HELUZ pre vonkajšie tienenie

Vylepšený preklad HELUZ pre vonkajšie tienenie

Zverejnené 13.4. PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s integrovanou, ale vyberateľnou tepelnou izoláciou je určený na jednovrstvové murivo z tepelnoizolačných tehál HELUZ FAMILY s najlepšími parametrami na trhu. Vnútorný priestor s izolantom je variabilný na umiestnenie… ísť na článok

reklama