Látkové rolety ZOOMTECH® pre nekonečne veľké okná
vyhľadávanie
Dnes je 24.7.

Ako na farebnú fasádu

Zverejnené: 17. 7. 2021

Vonkajší vzhľad domu je veľký záväzok voči okolitému prostrediu. Rovnako ako ľudia, tak aj domy a budovy majú svoje tváre. Tvárou domu je bezpochyby jeho fasáda, ktorá nám na prvý pohľad prezradí mnoho o svojom majiteľovi. Vyjadruje jeho vkus a nápaditosť. Výber farieb, ktoré použijete na obálke domu si preto poriadne premyslite. Čo všetko brať do úvahy pri hľadaní vhodných farebných kombinácií?

Foto: darius jarzabek, shutterstock

Omietka predstavuje najobľúbenejší spôsob úpravy fasády. Jej prednosťou je, že ju možno aplikovať takmer na akýkoľvek podklad. Konkrétny druh omietky sa vyberá podľa toho, na aký podklad bude aplikovaná a aký vzhľad a štruktúru chcete dosiahnuť.

Uprednostnite odolné materiály, ktoré ochránia fasádu pred ultrafialovým žiarením, a ľahko sa nanášajú. Výber farebnosti omietky závisí od toho, či preferujete teplé alebo chladné tóny. Aj keď chcete, aby váš dom vynikol, mal by prirodzene ladiť s okolitým prostredím. Farba by mala korešpondovať so štýlom domu, použitými materiálmi a farebnosťou strechy či okien.

Svetlé farby majú tendenciu dom opticky zväčšiť, zatiaľ čo tmavé farby ho zmenšia. K dreveným detailom ako sú vchodové dvere, okná či dvere garáže, sa lepšie hodia neutrálne odtiene, ktoré podčiarknu prirodzenú krásu dreva. Domy v tradičnom štýle lepšie doplnia konvenčné farby, zatiaľ čo netypické tvary či moderné domy vám dajú možnosť použitia odvážnejších odtieňov. „Uistite sa, že exteriérové farby nevyberáte pri umelom svetle, ktoré môže skutočnú farbu dramaticky zmeniť. Farby vyberajte vonku, no nie na priamom slnku. Tiež pamätajte, že na malých plochách vyzerajú sýte farby intenzívnejšie, ako sú v skutočnosti. Na veľkej ploche domu môžu pôsobiť bledšie, ako by ste chceli,“ radí Monika Linghartová zo spoločnosti Hornbach.

Foto: korisbo, shutterstock
Foto: korisbo, shutterstock

Detaily dotvárajú celok

Celkový dojem fasády dotvárajú aj dvere a okná či ďalšie detaily. Tie by mali farebne ladiť s fasádou. Použiť môžete kontrastné farby alebo bledšie či tmavšie odtiene omietkovej farby. Plastové dvere ponúkajú mimoriadne širokú farebnú škálu. Kovové či drevené dvere je síce zložitejšie nájsť v netradičných farbách, môžete ich ale jednoducho premaľovať. Stačí vybrať vhodnú farbu v závislosti od materiálu. Ak sa nebojíte sýtych farebných akcentov, siahnite po žltej, limetkovo zelenej, oranžovej či červenej farbe. Konzervatívni stavebníci môžu vyskúšať tmavé tóny zelenej, bordovej či baklažánovej.

Ak premýšľate nad farbami okenných rámov zvážte, či chcete aby rámy vynikli alebo splynuli s domom. Biele alebo iné svetlé odtiene majú tendenciu zvýrazňovať okno a upriamovať pozornosť na architektonické prvky. Tmavé odtiene naopak lepšie splynú so sklom, čo vytvorí vizuálne príjemný vzhľad.

Foto: Susan Schmitz, shutterstock
Foto: Susan Schmitz, shutterstock

Nezabúdajte na strechu

Možnosti výberu strešnej krytiny sú v súčasnosti mimoriadne široké. Bez ohľadu na to, či zvolíte ľahkú alebo skladanú krytinu, jej vizuálna stránka by mala korešpondovať s celkovým vzhľadom domu.

Farba strešnej krytiny môže dizajn domu vylepšiť, alebo doslova zničiť. Na strechu vyberajte taký farebný odtieň a povrchovú úpravu, ktorá harmonicky doplní obálku domu. Čierne, antracitové a tmavošedé farby strechy vyniknú najmä na modernej architektúre. Klasické červené či hnedé farebné odtiene strechy sa dobre hodia k tradičným a vidieckym stavbám.

Foto: Bozhkov_K, shutterstock
Foto: Bozhkov_K, shutterstock

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Detaily, ktoré napomôžu k dokonalosti vášho interiéru

Detaily, ktoré napomôžu k dokonalosti vášho interiéru

Zverejnené 23.7. Chcete doviesť svoj interiér k dokonalosti? Nezabúdajte na detaily. Nemusia byť vidieť na prvý pohľad, no rafinovaný detail určite zažiari v každom interiéri. Na čo myslieť pri zariaďovaní interiéru ísť na článok

4E pre váš domov

4E pre váš domov

Zverejnené 22.7. Stavba alebo kúpa vlastného domu si vyžaduje roky tvrdej práce a úspor, preto je dôležité, aby ste nenechávali žiadne detaily na náhodu. Strecha je jednou z najdôležitejších súčastí vášho domova a preto si zaslúži byť vyhotovená správne. ísť na článok

Návrat k drevu: žalúzie z exotickej vŕby

Návrat k drevu: žalúzie z exotickej vŕby

Zverejnené 21.7. Vyrábať tieniacu techniku z prírodných materiálov znamená vrátiť sa k počiatkom tohto výrobného odvetvia. Prvé, drevené žalúzie s pevnými lamelami sa objavili na juhu Európy v 16. storočí a hoci dnes drevu konkurujú mnohé iné materiály, dopyt po… ísť na článok

reklama