HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 18.5.

Ako sa v zime brániť rastúcim cenám energií? Pomôžu jednoduché triky aj moderné technológie

Zverejnené: 30. 12. 2021

Rast cien uhlia, plynu a emisných kvót je v Európe rekordný a podľa prognóz bude pokračovať aj v budúcom roku. Preto sa aj mnoho slovenských domácností snaží zraziť cenu vykurovania na minimum. Pritom stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, ktoré môžu viesť k výrazne nižšiemu vyúčtovaniu za teplo. Napríklad v miestnostiach, ktoré príliš nevyužívame, by sme mali kúriť menej a v byte znižovať teplotu vždy, keď odchádzame.

Zdroj: mama_mia, shutterstock

Zbytočne byt neprekurujme

Počas chladných zimných mesiacov chceme mať doma príjemné teplo. Veľká časť domácností na Slovensku však má radiátory nastavené až na 23 stupňov Celzia a vnútorné priestory prekuruje. „Nižšia teplota vykurovania sa pozitívne prejaví v nákladoch na energiu. Zníženie teploty už o jeden stupeň počas celej zimy znamená pokles nákladov o 5 percent. Keď budeme vykurovať domácnosť napríklad na 21 stupňov namiesto na 23, ušetríme desatinu nákladov, čo dnes môže byť pre mnoho domácností kľúčové,“ vysvetľuje Katarína Rusková, obchodná riaditeľka spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá sa venuje oblasti merania tepla, rozpočítavania nákladov a dodávke vykurovacej a chladiarenskej techniky.

Teplota radiátorov sa dá dobre regulovať termostatickou hlavicou. Dnes už existujú inteligentné elektroventily riadené centrálnou reguláciou s pripojením na internet. Teplotu v miestnosti môžeme pohodlne riadiť cez mobilnú aplikáciu a taktiež nastavovať rôzne časové programy. Cez deň, keď trávime čas v práci, tak kúrenie môžeme znížiť až o 4 stupne Celzia. Nastavený program zaručí, že sa vrátime do príjemne vykúreného bytu.

Spať v chlade, sprchovať sa v teple

Vďaka elektroventilom je navyše ľahké nastaviť v miestnostiach bytu rozdielne teploty. „Zónová regulácia tepla ušetrí až 30 percent nákladov,“ hovorí Katarína Rusková. Zatiaľ čo v kúpeľni by malo byť teplo, v spálni sa odporúča nižšia teplota, stačí 15 až 18 stupňov. Chladnejšie prostredie podporuje regeneráciu organizmu, preto je na spánok optimálne.

V spálni treba klásť väčší dôraz na pravidelné ranné vetranie. Dôležité je okno nezabudnúť zavrieť, aby teplý vzduch z miestnosti zbytočne neunikal. Ak by zostávalo opakovane otvorené, po dlhšom čase by sa to nepriaznivo premietlo do nákladov za teplo. „Aj tento problém sa však dnes dá elegantne vyriešiť. Inteligentné systémy používateľov cez mobilnú aplikáciu upozornia, ak v nejakej miestnosti okno zabudnú zavrieť,“ zdôrazňuje výhody zónovej regulácie Katarína Rusková.

Kontrolujme spotrebu

Náklady na vykurovanie sú z roka na rok vyššie a pri vyúčtovaní môžu mnoho ľudí zaskočiť. Ich výpočet vychádza z údajov na meračoch tepla. Tie najstaršie a najčastejšie používané – odparovacie indikátory – sú však najmenej presné. Pri elektronických indikátoroch je zas dôležité kontrolovať ich funkčnosť a životnosť. Po jej uplynutí ich treba nekompromisne vymeniť, aj keď ešte fungujú.

Dnes máme možnosť s energiami lepšie hospodáriť, a to vďaka moderným technológiám, ktoré sledujú spotrebu v reálnom čase a môžu ju priebežne kontrolovať. „Je to možné vďaka snímačom na meradlách, ktoré v reálnom čase odosielajú dáta o spotrebe na zvolený server. Používatelia sa potom len prihlásia na špeciálnu webovú stránku, kde môžu prostredníctvom čísiel a grafov svoju spotrebu sledovať v reálnom čase. Dá sa tak sledovať nielen spotreba tepla, ale napríklad aj vody, a vo finále vďaka tomu možno spotrebu optimalizovať a ušetriť časť nákladov,“ uzatvára Katarína Rusková.

Zbernice dát dokážu spotrebu nielen kontrolovať online, ale ju aj diaľkovo odčítať. Odčítanie je úplne presné, rozpočítavanie spotreby bude spravodlivé a nie je nutné ani to, aby pracovníci, ktorí vykonávajú odpočty vstupovali do bytov.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy, Shutterstock
reklama

Nové

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

Vrbatova búda – staronový svet na úpätí krkonošských hôr

Vrbatova búda – staronový svet na úpätí krkonošských hôr

Zverejnené 16.5. Na horskom hrebeni, na krkonošskom Zlatom návrší, tristo metrov od kamennej mohyly s pamätnou doskou pripomínajúcou dve mužské mená, sa nachádza takzvaná Vrbatova búda. Nesie odkaz a meno pretekára pochádzajúceho z Mříčnej v Libereckom kraji,… ísť na článok

reklama