Dnes je 23.4.

Ako vybrať osvetlenie?

Zverejnené: 8. 4. 2019

V súčasnej dobe je výber vhodného osvetlenia veľkou témou. Je to predovšetkým z dôvodov ochrany zraku a tiež vďaka vývoju nových technológií LED, ktoré prinášajú rôzne možnosti v oblasti svietenia. Viete, ako zvoliť svietidlá do interiéru tak, aby ste mali dostatok svetla, cítili sa v ňom príjemne a osvetlenie plnilo svoje poslanie? Poradíme vám, ako na to!

Najskôr je dobré si uvedomiť účel priestoru, do ktorého svietidlá inštalujete. Pokiaľ je miestnosť určená k odpočinku a trávenie času s rodinou, je vhodné osadiť svietidlá svetelným zdrojom, ktorý vyžaruje teplé biele svetlo. Do kúpeľne a kuchyne sa odporúča skôr neutrálna biela farba svetla. Neutrálna farba vyžaruje najprirodzenejšie svetlo. Nezmení tak vzhľad jedla, ani tón ľudskej pokožky pri líčení. Rovnako do dielne či pracovne náleží neutrálna biela farba, ktorá podporí vašu aktivitu, sústredenosť a zaženie únavu.

Každá miestnosť si zaslúži hlavné svietidlo. Spravidla sa jedná o závesné svetlo alebo luster či stropné svietidlo s viacerými zdrojmi. Môže byť jej dominantou, alebo celkom nenápadné. Vyberať si môžete z veľmi dizajnových kúskov, minimalistických štýlov, alebo môžete siahnuť po klasike, ktorá splní svoj účel.

Ak potrebujete hlavné svietidlá doplniť, sú veľmi vhodné menšie nástenné a stropné svietidlá. Môžu byť nenápadné a poslúžiť ako štýlový prvok. Zaujímavým doplňujúcim prvkom sú praktické bodové svietidlá alebo vstavané podhľadové svietidlá. Rozdeľujú priestor a môžeme nimi ožiariť určitý bod, ktorý potrebujeme nasvietiť.

Do miestností, kde hlavné zdroje svetla nepokrývajú celý priestor, je možné umiestniť tiež stojace alebo stolné lampy, ktoré vyžarujú menej svetla a členia miestnosť. Umiestnite ich na nočné stolíky, na komodu alebo do blízkosti jedálenského stola. Ich svetlo postačí aj k sledovaniu televízie alebo pri čítaní knihy.

V súčasnej dobe je veľmi obľúbené retro osvetlenie. Jedná sa hlavne o LED žiarovky, ktoré vďaka novým technológiám LED diód, vyzerajú ako klasické vláknové žiarovky. Sú veľmi dekoratívne a vhodné do svietidiel s priznaným svetelným zdrojom. Na tento účel poslúžia svietidlá v retro a industriálnom štýle. Sú väčšinou v kovovom prevedení, v prirodzených farbách alebo s patinou. Veľmi obľúbené sú potom objímky na kábli bez cylindru, kde dominuje krásna žiarovka. Vyžarujú mäkké teplé svetlo, ktoré vkusne zútulní každý priestor.

Novinkou vo svete svietidiel, je tzv. inteligentné osvetlenie. Túto smart technológiu svietidiel a svetelných zdrojov ponúkajú napríklad produkty Hue od značky Philips. Zariadenia pomôžu vďaka možnosti premenlivého svietenia vytvoriť atmosféru k akejkoľvek príležitosti. Môžete si nastaviť stmievanie a rozodnievanie podľa vášho denného rytmu alebo podľa slnečného svitu. Philips Hue je skvelé na vytváranie svetelných scén, ktorá vám pomôžu relaxovať, vychutnať si hudbu alebo podporia náladu filmu, ktorý sledujete. Páčiť sa bude hlavne fanúšikom PC hier, pretože svetlo môže skvelo doplniť akčnú atmosféru. Všetky svietidlá je možné rozsvietiť pomocou diaľkového ovládača a nastaviť pomocou aplikácie na vašom mobilnom telefóne. Vďaka nej je možné ovládať domáce osvetlenie aj pokiaľ nie ste doma a svetlo sa tak stáva zároveň bezpečnostným prvkom.

Čítajte tiež:

Svetlo v byte a kancelárii

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív K & V ELEKTRO

Tématické tagy

Nové

Gresové porcelánové dlažby 20 mm od VillaTesta

Zverejnené 17.4. Gresová dlažba sa u nás nazýva aj „umelý/syntetický mramor”, resp. „porcelán”. Jedná sa o homogénny spekaný materiál vyleštený na povrchu. Pri správnom položení tejto dlažby je tento materiál prakticky nezničitelný (používaním sa iba ďalej zalešťuje… ísť na článok

Kartón namiesto dreva a tehál

Zverejnené 23.4. Netradičných materiálov využívaných k stavbe domov existuje v dnešnej dobe veľmi veľa. Popri plaste, odpade či kontajnerov je to napríklad kartón, ktorý svoje uplatnenie našiel aj v odvetví výroby nábytku. ísť na článok

Neprekonateľné veľké zelené vajce. Inšpiráciou bola tradičná hlinená pec z Ázie

Zverejnené 22.4. Princíp fungovania Big Green Egg má svoje korene v ďalekej histórií. Pred viac než 3000 rokmi sa vo východnej Ázii používalo ako tradičná hlinená pec na drevo, v ktorej si ľudia pripravovali jedlo. Tu potom tento štýl prípravy pokrmov objavili… ísť na článok