HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Akustická tehla, účinná ochrana pred hlukom

Zverejnené: 13. 5. 2019

V spoločnosti rezonuje pojem zdravý dom. Zahŕňa mnoho faktorov, medzi ktorými hrá významnú rolu aj akustická pohoda. Je potrebné na ňu myslieť už pri samotnej výstavbe domu a pozorne vyberať medzi murovacími materiálmi, ktoré trh ponúka. Tehly, konkrétne typu Porotherm AKU, patria k tým, ktoré dokážu efektívne izolovať hluk.

Hlukové znečistenie

Určite mnohí z nás zažili v bytových domoch nebo dvojdomoch, aké nepríjemné je byť pravidelným svedkom hluku prichádzajúceho zo susedovej kúpeľne, jeho sledovanie TV apod. A pravdepodobne každý z nás má skúsenosť s hlukom pochádzajúcim z exteriérov, napríklad z frekventovaných komunikácií... Nejedná sa pritom len o to, že nás hluk ruší a rozčuľuje. Dlhodobé hlukové znečistenie má na ľudský organizmus negatívny vplyv v podobe chronických účinkov ako je hypertenzia, zníženie imunitných schopností organizmu, únava, nespavosť, obmedzená odolnosť voči stresu a ďalšie. V úvode spomenutá značka AKU naznačuje, že sa jedná o keramický materiál s nadpriemernými akusticko-izolačnými vlastnosťami (teda s výbornými stavebnými hodnotami vzduchovej nepriezvučnosti R' w) a je tak nástrojom v boji proti týmto vplyvom.

Akustický útlm a všestranné využitie

Spoločnosť Wienerberger ponúka celkom 14 typov tehly Porotherm AKU, z ktorých všetky spĺňajú normové požiadavky a často ich aj prekonávajú. Sú rozdelené podľa spôsobu murovania a tiež podľa vhodnosti umiestnenia. Nájdete medzi nimi či už akustické tehly pre nosné konštrukcie (obvodové aj vnútorné) a pre dvojité steny radových domov, tak aj tehly určené k murovaniu vnútorných priečok. Porotherm AKU tehly ponúkajú oproti štandardným tehlám útlm o ďalších 5 až 7 dB, čo vo výsledku znamená zníženie hluku o 50 až 75 %. Zvýšená akustická izolácia je dosiahnutá vďaka výške objemovej hmotnosti AKU produktov, unikátnemu vnútornému dierovaniu tehál a ich zazubeniu. Okrem toho ponúkajú produkty aj vysokú pevnosť v tlaku a umožňujú tak stavbu viacpodlažných objektov.

AKU Profi

Niektoré akustické produkty Wienerberger disponujú prídavným označením Profi. Jedná sa o brúsenú verziu akustickej tehly Porotherm AKU. Tieto výrobky teda neboli vyvíjané za účelom ďalšieho vylepšenia hlukovej izolácie, ale za účelom doplnenia sortimentu pri použití technológie murovania na maltu pre tenké škáry. Tehly Profi sú vybavené systémom pero-drážka. Tento spôsob murovania dovoľuje zrýchlený proces výstavy a okrem akustických vlastností vylepšuje aj tepelnú zotrvačnosť steny. Najčastejšie je využívaný pre dvojvrstvé murivo s vysokými nárokmi na ochranu proti hluku (nosné akusticky deliace steny radových domov apod) – s medzerou vyplnenou minerálnou izoláciou. Doplníme len, že Porotherm AKU Profi je dodávaný aj s tenkovrstvou maltou v cene. Výrobca aj zákazník si tak môžu byť istí, že sú použité kompatibilné materiály, čím nie sú negované pozitívne charakteristiky muriva. Zaujímavosťou je, že do tehál AKU Profi je možné vŕtať s príklepom.

Ďalšie faktory ovplyvňujúce hodnoty stavebnej nepriezvučnosti

Výrobca udáva v technických parametroch laboratórne hodnoty a to, čo je v nich vypísané, má vplyv na stavebnú nepriezvučnosť. Je potrebné zobrať na vedomie, že uvádzané hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti sú závislé tiež na spôsobe zhotovenia steny (napríklad na tom, či je separačná akustická vložka v podobe asfaltového pásu použitá len pod alebo aj nad murivom), na napojení múra na priľahlé konštrukcie, na prípadnom druhu dopĺňajúceho izolačného materiálu a na vyhotovení prestupov a inštalačných drážok. V neposlednom rade závisí aj na použitej malte (na jej type aj množstve) a omietke (sadrové omietky zhoršujú hodnoty o cca 1 dB).

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archív firmy Wienerberger
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama