vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Ateliér v záhrade. Pokojné miesto pre prácu aj stretávanie

Zverejnené: 30. 8. 2022

Zakladateľ ateliéru Cutler Anderson Architects si postavil vedľa svojho rodinného domu s výhľadom na morskú zátoku Puget Sound malý objekt, ktorý mu slúži ako ateliér (pokrová herňa) a zároveň je miestom, kam si môže jeho dcéra vodiť priateľov.

Ateliér s útulňou sa nachádza na ostrove Bainbridge neďaleko Seattlu. Cutlerovým cieľom bolo postaviť skromné ​​obydlie, ktoré by mohlo slúžiť či už ako návrhárske štúdio, kde samotný majiteľ pracuje a zároveň miesto na odpočinok jeho detí a stretávanie sa s priateľmi. Konkrétne si predstavoval, že tento priestor bude využívať jeho najmladšia dcéra počas prespávania s kamarátmi (staršie deti sú už dospelé a odsťahované).

Malý objekt s rozlohou 80 štvorcových stôp (7,4 m²) vznikol na mieste zbúranej starej kôlne na náradie. Cutler sa podieľal na stavbe so svojou jedenásťročnou dcérou. Otec s dcérou spoločne odliali betónové základy a vztýčili nosnú drevenú konštrukciu z hrubo rezanej douglasky, ktorá pochádza z neďalekej píly. Zvonku je konštrukcia opláštená ručne vyrezávanými cortenovými šindľami s hrúbkou 22 gauge (0,7 mm).

Skorodovaná oceľ bola cielene vybraná, aby vizuálne ladila s okolitými stromami (cédre a madrone). Ateliér, ktorý bol navrhnutý tak, aby prirodzene zapadal do svojho prostredia, sa nachádza iba 30 stôp (9,1 m) od hlavného domu. Vnútri kompaktnej stavby sa nachádza skladací stôl a posteľ. Keď sú stôl aj posteľ zložené, tak domček slúži ako pokerová herňa pre majiteľa s priateľmi. Pred občasnými výpadkami elektriny je dom vybavený pojazdnou batériou s kapacitou 4 kW. Vykurovanie zaisťujú vysoko účinné liatinové kachle na drevo. V stupienku pod pecou je ukrytá malá chladnička s objemom 15 galónov (56,6 l). Po sprevádzkovaní sa z domčeka stala pre všetkých členov domácnosti hlavná miestnosť na počúvanie hudby a sledovanie filmov.

V roku 2018 stavba získala od Asociácie amerických architektov ocenenie AIA Small Project Awards pre realizáciu s rozpočtom do 150 000 dolárov.

O projekte:

  • Cutler Anderson Architects | James L. Cutler
  • Adresa:Bainbridge Island, USA
  • Realizácia:2018
  • Úžitková plocha:7 m²
  • Investor a staviteľ: James a Hannah Cutlerovi

Zdroj:

https://www.archiweb.cz/b/atelier-s-utulkem-pro-tatovu-praci-a-dcerino-prespavani

Čítajte tiež:

Autor: Cutler Anderson Architects | James L. Cutler 1)redakčne upravené
Foto: Art Grice

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama