vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Spôsoby využitia záhradného domčeka

Zverejnené: 19. 6. 2021

Potrebujte vy alebo vaša rodina viac priestoru? Máte zároveň to šťastie, že vlastníte dom a pozemok, kde by bolo možné postaviť ešte jednu menšiu stavbu? Hodila by sa vám miestnosť navyše? Či už ako pokojná a nikým nerušená pracovňa, vonkajšia kuchynka, malé súkromné fitnes oddelenie alebo priestor pre občasné návštevy. Nechajte sa inšpirovať našimi typmi na čo všetko sa dá využiť menšia záhradná modulárna stavba. V prípade správnej voľby, je možné záhradný objekt využívať po celý rok.

Dnešné moderné záhradné domčeky idú ruka v ruke s novými architektonickými trendmi. Foto: swiftorg.co.uk

Prídavná záhradná miestnosť slúžiaca ako dodatočný priestor

Výber malej záhradnej miestnosti, ktorá sa zmestí do rohu vášho vonkajšieho priestoru, je dokonalým spôsobom, ako maximalizovať priestor, ktorý máte. Súčasné záhradné domčeky, alebo ako sa aj inak nazývajú záhradné izby nielenže opticky vylepšia váš vonkajší priestor, ale majú aj množstvo praktických výhod. Vytvoríte si ďalší priestor, či už chcete malú záhradnú miestnosť ukrytú v rohu vašej záhrady alebo väčšiu miestnosť, ktorá funguje ako váš kancelársky priestor na plný úväzok...je toho veľa, čo môžete urobiť. Vďaka modulárnym miestnostiam všetkých tvarov, veľkostí a špecifikácií, z ktorých si môžete vybrať, určite nájdete vzhľad, ktorý vyhovie vašim potrebám a rozpočtu.

Foto: sixpixx, shutterstock
Foto: sixpixx, shutterstock

Záhradný domček už dávno neslúži len na odkladanie záhradných potrieb

Ak máte predstavu o záhradnom domčeku ako o niečom, čo slúži len na odkladanie záhradného náčinia a podobá sa to na malú zbúchanú kôlničku z dreva, môžete hneď zabudnúť. Dnešné moderné záhradné domčeky idú ruka v ruke s novými architektonickými trendmi. Očaria vás rôznymi variantmi prírodného dreva, veľkými oknami s dostatkom prirodzeného denného svetla a priestrannými interiérmi. Ak už túžite po svojej súkromnej kancelárií v čase tzv. home offices, zimnej záhrade, dielni alebo detskej herni, správny typ moderného záhradného domčeka splní vaše očakávania.

Foto: DGLimages, shutterstock
Foto: DGLimages, shutterstock

Jeden drevený záhradný domček, mnoho spôsobov využitia

Záhradné domčeky sú dostupné v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Pri kúpe by ste si mali premyslieť technické parametre, ktoré by mal mať, aby spĺňal vaše očakávania. Ak sa má jednať len o domček na záhradné náradie, rozmery sa najčastejšie pohybujú okolo 10 m². Takéto domčeky patria medzi cenovo dostupné varianty, ktoré však využijete skutočne len na jeden účel. Ďalším typom sú tzv. „odpočinkové domčeky”. Vybrať si môžete z viacerých typov dreva, hrúbok stien a rozmerov, často až do 20 m². Dostupné sú však aj varianty s terasami a prístreškami, tu sa jedná aj o väčšie domčeky s podlahovou plochou 30-40 m². Tieto domčeky sa hodia pre rôzne účely, nechajte sa nami inšpirovať na možnosti ich využitia.

Váš pokojný pracovný kútik alebo štýlové štúdio

Záhradná kancelária predstavuje len váš vlastný priestor, vašu súkromnú pracovňu kde vás nikto neruší, kde môžete uniknúť pred okolitým svetom a nikoho nebude zaujímať váš kreatívny neporiadok.

Foto: Halfpoint, shutterstock
Foto: Halfpoint, shutterstock

Vymeňte nudnú izbu za miesto plné inšpirácie! Záhradný domček viete používať ako kreatívny kútik napríklad pre maľovanie či výrobu keramiky, prípadne si v ňom zriadiť plnohodnotný home office. Pri výbere typu s veľkými oknami získate skvelý výhľad na záhradu a tým i dávku inšpirácie. Dnes sa takéto kancelárie dodávajú ako moderné montované domčeky, ktoré sú kvôli dostatku denného svetla väčšinou vybavené veľkými presklenými plochami a sú vyrábané v mnohých variantoch s dôrazom na „kompatibilitu“ s okolím, správnu využiteľnosť a predovšetkým funkčnosť.

Priestor pre deti

Každý rodič vie, že nejestvuje horšia kombinácia ako znudené deti a sychravé počasie. Môžete im preto vybudovať ich súkromné miestečko v ktorom sa budú cítiť bezpečne a vytvárať si tam svoje vlastné nerušené kráľovstvo. Môže to byť Domček na strome, alebo špeciálna herňa. Inšpirácií k vytvoreniu dokonalého kráľovstva hier dnes na internete nájdete mnoho, jediné čo potrebujete je len záhradný domček tej správnej veľkosti.

Foto: Liudmyla Guniavaia, shutterstock
Foto: Liudmyla Guniavaia, shutterstock

Súkromné fitness centrum

Presuňte svoje cvičebné pomôcky do novej záhradnej posilňovne. Vojde sa sem rotoped, bežecký pás a ďalšie cvičebné nástroje, ktoré vám doma pravdepodobne prekážajú. V lete môžete otvoriť dvere a cvičiť na čerstvom vzduchu. V zime presklenými dverami uvidíte krásne von. Svoje cvičenie si tamto môžete naplánovať kedykoľvek a navyše v dnešnej dobe bez obáv, že by ste prichádzali do styku s veľkým množstvom ľudí a mohli sa nakaziť.

Foto: George Tsamakdas, shutterstock
Foto: George Tsamakdas, shutterstock

Hudobná miestnosť

V záhradnom domčeku si môžete zariadiť aj hudobnú skúšobňu. Po doplnení akustickou izoláciou nepreniknú zvuky von a tak nebudete nikoho rušiť. To ocenia aj vaši spolubývajúci a susedia.

Malá dielnička

Nech už sa venujete akémukoľvek remeslu alebo máte svoj koníček, predstava vlastnej dielne vás určite láka. Miesto, na ktorom budete mať všetky svoje nástroje a dostatok priestoru pre prácu je snom nejedného domáceho kutila alebo remeselníka.

Priestor na ubytovanie hostí

Nie každý má izbu pre hostí alebo kapacitu ubytovať blízkych v dome, ale to nie je dôvod na to o letné návštevy prísť. Existuje totiž hneď niekoľko možností, ako zabezpečiť blízkym komfortné zázemie. Ak chcete vytvoriť toto zázemie pre každého, kto u vás zostane cez noc, potom je jednou z možností práve hotový záhradný domček. Do záhradného domčeka totiž stačí umiestniť pár kresiel so stolíkom či pohodlný rozkladací gauč, pár dekorácií a živých rastlín a každá návšteva bude atmosférou priam očarená.

Foto: Halfpoint, shutterstock
Foto: Halfpoint, shutterstock

Súvisiace články:

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock, swiftorg.co.uk, gardenoffices.sk
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama