vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Betón v interiéri: Chladný, no autentický doplnok

Zverejnené: 4. 3. 2022

Podľa najnovších trendov sa pre betón v domácnosti rozhoduje stále viac ľudí. Obľúbené sú napríklad steny alebo podlahy, ale aj jednoduché maličkosti ako kvetináče a sošky. Ide o neodmysliteľnú súčasť minimalistického štýlu. Ako ho môžete zakomponovať aj vy?

Zdroj: PinkyWinky, shutterstock

Využite jeho neobmedzené možnosti

Tento tvárny materiál môžete použiť pri tvorbe schodiska a kuchynskej linky, ale aj umývadiel, či políc. Stierku z betónu však nájdete aj v niektorých sprchovacích kútoch. Namiesto neopracovaného kusu betónu sú dnes na výber aj rozličné farebné prevedenia a povrchové úpravy.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Jeho povrch sa dá leštiť, lakovať, brúsiť, či škrabať, prípadne ozdobiť rôznymi vzormi. V niektorých prípadoch dokonca pripomína prírodný kameň. Zaujímavý vzhľad dosiahnete aj úpravou alebo namaľovaním niektorej časti. Čaro neopracovaného kusu betónu ale nič nenahradí.

Nezvyčajne pôsobí ako doska konferenčného stolíku. Nezabudnite na kontrastnú kombináciu viacerých odtieňov. Výhodou je, ak máte k dispozícii prirodzené svetlo z okien. To vám pomôže presvetliť a opticky zväčšiť celý interiér.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Zariaďte miestnosti od základu

Betónovými stenami priestor zjednotíte a zladíte do mestského industriálneho štýlu. Najčastejšie sa používa pohľadový betón. Nazýva sa tiež ako „surový“ alebo „holý“ a slúži ako fasáda a povrch rôznych konštrukcií. Lepšie sa tvaruje a od toho bežného sa líši najmä svojim zložením.

Ide o populárnu voľbu viacerých architektov pri realizácii moderných projektov. Jeho vzhľad zvýrazníte v kombinácii s dreveným nábytkom, kovovými detailami, sklenenými prvkami, či izbovými rastlinami. Ako lacnejšie riešenia s podobnými vlastnosťami sa používa cementová stierka.

Rovnakými pravidlami sa riaďte aj pri betónovej podlahe alebo strope. Ak ho ale nechcete vo svojej domácnosti toľko, stavte na betónové schody. Prípadne zvoľte drevené obklady a koberce, či doplnky ako šperkovnice, vázy, kvetináče a rámiky na fotky.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Betón má tiež skvelé vlastnosti

Bežnou súčasťou kúpeľní a kuchýň sa v posledných rokoch stáva mimoriadne vytrvalé zariadenie. Favoritmi sú napríklad drezy alebo vane, ktoré výborne odolávajú vlhkosti. Betónová podlaha alebo steny udržia teplo po dlhú dobu. Sú tiež nenáročné na údržbu a lacnejšie v porovnaní s ďalšími možnosťami.

Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock

Zároveň funguje ako protipožiarna ochrana, ktorá je navyše šetrná voči životnému prostrediu. Je to jeden z najhúževnatejších materiálov. Elektroinštaláciu môžete viesť v dutinách, ale zvyčajne sa umiestňuje priamo na povrch. Dosiahnete tým skutočný industriálny vzhľad.

Čítajte tiež:

Autor: Kolektív autorov
Foto: pexels.com, shutterstock.com
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama