PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 27.5.

Brno si nechalo spracovať leteckú analýzu oslnenia striech. Výsledná mapa predikuje efektivitu fotovoltaických technológií

Zverejnené: 21. 3. 2020

Vďaka analýze oslnenia striech v Brne teraz či už magistrát, tak aj občania vedia, na ktoré budovy sa oplatí inštalovať fotovoltaické systémy. Letecké snímky oblasti boli podrobené prieskumu, samotné strechy teda nebolo potrebné fyzicky navštíviť.

Analýzu oslnenia striech v meste si vedenie Brna nechalo spracovať spoločnosťou TopGis, ktorá sa špecializuje na letecké snímkovanie. „Mapa osvitu je súčasťou snahy mesta o využitie väčšieho množstva energie z obnoviteľných zdrojov. K tomu sa Brno zaviazalo v schválenej Územnej energetickej koncepcii a tiež v Akčnom pláne udržateľnej energetiky a klímy," uviedol hovorca brnianskeho magistrátu Filip Poňuchálek s tým, že zvolené riešenie sa s ohľadom na časovú aj finančnú náročnosť javilo predstaviteľom mesta ako najvhodnejšie.

Podstatou všetkého letecké snímky

Ako základ pre analýzu poslúžili aktuálne letecké snímky, ktoré zaistil TopGis s pomocou vlastných lietadiel a veľkoformátových kamier. „Z kolmých leteckých meračských snímok vznikol pomocou softvérového výpočtu autokorelovaný model povrchu, na ktorom sme následne vykonali výpočet oslnenia jednotlivých strešných plôch. Takto je možné výpočet vykonávať na veľkom území zastavaných miest. Tiež je možné ísť do väčšieho detailu a vytvoriť s pomocou okuliarov pre rozšírenú realitu veľmi podrobný 3D model budov, kde je výpočet oslnenia pripravený priamo pre projektantov fotovoltaických elektrární," povedala Drahomíra Zedníčková.

Brno tak do rúk dostalo mapu celého mesta, na ktorej sú u jednotlivých budov farebne vyznačené plochy, podľa toho, koľko svetla na nich v priebehu dňa dopadá. Pri jednotlivých strechách je možné následne v prípade potreby vykonať ručne presný výpočet. “Zatiaľ, čo veľká mapa užívateľovi povie, či je strecha vhodná pre inštaláciu fotovoltiky, detailný výpočet potom u konkrétne zvolenej plochy ukáže aj to, koľko kWh elektrickej energie je možné ročne na nej vyrobiť," vysvetlila Zedníčková.

Magistrát bude podľa hovorcu Poňuchálka ďalej pracovať na možnosti využitia striech v majetku mesta na inštaláciu solárnych systémov. Analýzu oslnenia zároveň poskytol aj obyvateľom Brna, ktorí tak môžu na jej základe zvážiť, či využijú aj vlastnú strechu. „Na webe brno.cz/mapa-osvitu je analýza k dispozícii verejnosti," doplnil hovorca.

Príklad energetickej úspory

Že má analýza oslnenia praktické využitie, dokazujú aj samotní jej autori. Tí sídlia v modernej budove Inovačného centra Svatopetrská v Brne, ktorá má na streche a južnej fasáde celkom 257 fotovoltaických panelov na ploche 425 m². Celkové predpokladané množstvo energie, ktorú fotovoltaika na dome za rok vyrobí, je 76 MWh.

„Elektrickú energiu vyrobenú zo slnka spotrebuje na svoju prevádzku budova, pričom počas slnečných dní dokonca fotovoltaika na budove o celkovej podlahovej ploche 6 500 metrov štvorcových vyrobí viac energie, než sama spotrebuje. Prebytočnú energiu potom využijú ďalšie budovy v areáli alebo nabíjačky pre elektroautá," popísal technický správca areálu Vlastimil Rieger.

Celková ročná úspora na energiách tohto smart objektu tak dosahuje 25 percent. V budove sú pritom 24 hodín denne v prevádzke významné spotrebiče - tepelné čerpadlá a servery, ktoré TopGis potrebuje pre uchovanie obrovského množstva mapových dát a ich publikáciu. „Dobre umiestnená a optimalizovaná strešná fotovoltaická elektráreň za zhruba 81 000 Eur tak pri dnešných cenách energií ročne zabezpečí výnos 9 200 Eur," zhŕňa pozitívnu skúsenosť z ročnej prevádzky technický správca areálu.

Súvisiace články:

Ako maximalizovať potenciál poľnohospodárskej pôdy? Odpoveďou môže byť agrivoltaika
Prevádzka rodinného domu s pomocou solárnej energie a bez klasickej elektrickej prípojky
Nové technológie vo výrobe fotovoltaických panelov

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy LESENSKY.CZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Zverejnené 20.5. Pri slovách vydýchaný vzduch sa nám vybavia priestory s veľkou kumuláciou ľudí, kde "atmosféra hustne". Nedochádza tu k dostatočnej výmene vzduchu a stúpa preto hladina CO2, ktorá môže spôsobiť problémy aj stav pridusenia. Stáva sa tak nielen vo… ísť na článok

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Zverejnené 25.5. Už je to tu, leto je za dverami. A s ním aj potenciálne prehrievaniu interiéru. Ak ste tento problém už úspešne vyriešili, patríte k skupine spokojných užívateľov bytov a domov. Tým ostatným, ktorí sa na zatienenie svojich domovov ešte len chystajú,… ísť na článok

Zaobstarajte si screenové clony – získate 3 v 1

Zaobstarajte si screenové clony – získate 3 v 1

Zverejnené 23.5. Je to ako zabiť niekoľko múch jednou ranou. Vďaka modernej technológii výroby získate tienenie, ktoré dokáže oveľa viac, ako len tieniť. Potom je už len na vás, či uprednostníte komfort bývania, ktorý ponúkajú práve screeny alebo napríklad… ísť na článok

reklama