FirstMinute tehly na nasledujúci rok
vyhľadávanie
Dnes je 4.10.

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené: 8. 8. 2022

Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol dispozíciu 2 + kk, ktorá by sa v praxi takmer nedala zariadiť - pohyb by bol obmedzený iba na úzke priechody medzi nábytkom. Šikovnou prácou architektov a s využitím vstavaného nábytku na mieru vznikol priestor, ktorý má dokonale využitý každý jeden meter štvorcový a spanie je ukryté v stavanom nábytku.

Investori oslovili architektov z ateliéru ORA ešte v procese výstavby, vďaka čomu mali možnosť do dispozície zasiahnuť. Odstránili priečky a a vytvorili garsónku. V pôvodnej forme ostala zachovaná iba kúpeľňa.

...ako umiestniť štyroch ľudí na 36 m² ?...

Z disponibilného priestoru bolo treba vyčleniť miesto na spanie. Autori podľa vlastných slov hľadajú inšpiráciu v stredovekých skriňových posteliach. Posteľ rodičov je vsunutá medzi dva regály, čo v rámci možností zaisťuje ich súkromie a zároveň umožňuje využiť maximum priestoru na skladovanie. “Pakliže si chce spáč rozšířit obzor, nebo osvobodit své dlouhé končetiny, vyklopí si dvířka u nohou,” dopĺňajú s nadhľadom autori.

Spanie detí je situované do poschodového boxu, pričom spodná posteľ v nike cez deň slúži ako gauč. Vrchná posteľ je skrytá za dvierkami. Box je obložený dubovými latami, ktoré postupne prechádzajú aj na stenu oddeľujúcu kúpeľňu. Tá vďaka tomu splýva so vstavaným nábytkom. Vďaka dverám, ktoré dosahujú až k stropu na svoju prítomnosť neupozorňuje.

Interiér zjednocuje prevládajúci materiál - dubový masív a dyha. Rôzne morenia nábytkových prvkov definujú jednotlivé zóny - svetlú kuchyňu, prírodnú obývačku, tmavú nočnú zónu a zázemie bytu.

Materiály:

  • dubové parkety
  • dubová dyha s rôznym morením
  • dubové laty
  • nerezová doska v kuchyni
  • cementová stierka
  • keramický obklad

Zdroj: www.archinfo.sk

Autor: ORA 1) redakčne upravené
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

Zverejnené 3.10. Spoločnosť HELUZ už dlhodobo udržuje trend zjednodušovania výstavby. Výsledkom tohto úsilia je aj novinka HELUZ SMART, s ktorou rozširuje ponuku svojich komínových kompletov. Už názov tohto produktu napovedá, že ide o mimoriadne šikovný a praktický… ísť na článok

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Zverejnené 2.10. Prvé žlté lístie padá na zem a hlavným motívom výzdob sa stávajú tekvice. Jeseň je tu a s ňou prichádzajú aj niektoré povinnosti okolo domu – napríklad zazimovanie vonkajších roliet. ísť na článok

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Zverejnené 1.10. Kompozitné dosky sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéroch rodinných domov v podobe terás, plotov alebo obkladov stien. Popredný európsky výrobca a dodávateľ dosiek Terafest®, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, však registruje stále väčší… ísť na článok

reklama