vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené: 8. 8. 2022

Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol dispozíciu 2 + kk, ktorá by sa v praxi takmer nedala zariadiť - pohyb by bol obmedzený iba na úzke priechody medzi nábytkom. Šikovnou prácou architektov a s využitím vstavaného nábytku na mieru vznikol priestor, ktorý má dokonale využitý každý jeden meter štvorcový a spanie je ukryté v stavanom nábytku.

Investori oslovili architektov z ateliéru ORA ešte v procese výstavby, vďaka čomu mali možnosť do dispozície zasiahnuť. Odstránili priečky a a vytvorili garsónku. V pôvodnej forme ostala zachovaná iba kúpeľňa.

...ako umiestniť štyroch ľudí na 36 m² ?...

Z disponibilného priestoru bolo treba vyčleniť miesto na spanie. Autori podľa vlastných slov hľadajú inšpiráciu v stredovekých skriňových posteliach. Posteľ rodičov je vsunutá medzi dva regály, čo v rámci možností zaisťuje ich súkromie a zároveň umožňuje využiť maximum priestoru na skladovanie. “Pakliže si chce spáč rozšířit obzor, nebo osvobodit své dlouhé končetiny, vyklopí si dvířka u nohou,” dopĺňajú s nadhľadom autori.

Spanie detí je situované do poschodového boxu, pričom spodná posteľ v nike cez deň slúži ako gauč. Vrchná posteľ je skrytá za dvierkami. Box je obložený dubovými latami, ktoré postupne prechádzajú aj na stenu oddeľujúcu kúpeľňu. Tá vďaka tomu splýva so vstavaným nábytkom. Vďaka dverám, ktoré dosahujú až k stropu na svoju prítomnosť neupozorňuje.

Interiér zjednocuje prevládajúci materiál - dubový masív a dyha. Rôzne morenia nábytkových prvkov definujú jednotlivé zóny - svetlú kuchyňu, prírodnú obývačku, tmavú nočnú zónu a zázemie bytu.

Materiály:

  • dubové parkety
  • dubová dyha s rôznym morením
  • dubové laty
  • nerezová doska v kuchyni
  • cementová stierka
  • keramický obklad

Zdroj: www.archinfo.sk

Autor: ORA 1) redakčne upravené
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama