THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené: 20. 5. 2024

Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti.

Foto: Adam Lukačovič

Realizáciu bližšie predstaví architekt Adam Lukačovič:

Idea

Čas strávený v exteriéri rodinného domu môže mať rozličné podoby. Najmä v teplejších mesiacoch vzniká intenzívna potreba doplnkových funkcií ako terasa, letná kuchyňou, bazén či wellness. Presúvame sa z interiéru domu, do interiéru záhrady, ktorá tiež stráda svoje zázemie pre aktívne užívanie v rámci celého dňa. Návrh záhradného domu napĺňa očakávania a zadania klienta, ktoré boli spojené v rámci multifunkčného priestoru nového objektu.

Foto: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Nájsť správne miesto pre architektúru oddychu v stiesnených podmienkach zastavaného pozemku nebolo jednoduché. Jedným z hlavných cieľov bolo zachovať čo najväčšiu plochu zelene a osadiť objekt tak, aby bol prirodzeným doplnkom k existujúcemu rodinnému domu. Obmedzením sa javila blízkosť skalného kopca a zráz terénu, ktoré znemožňovali väčší odstup od domu. Z nevýhody sa však rýchlo stala príležitosť a umiestnením na hranici pozemku zastúpil nový objekt aj ďalšie funkcie. Tvarovanie a veľkosť hmoty ovplyvnili vonkajšie okolnosti. Dominantu na seba prebrali jednoduché horizontálne línie a elementárna materialita.

Foto: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Riešenie

Kompaktný prízemný objem je tvorený krytou časťou z pohľadového betónu, a exteriérovými plochami s kamennou dlažbou. Minimalizovaním materiálového riešenia sa návrh sústreďuje na vytvorenie lapidárnych a funkčných priestorov. Akcent preberajú rozličné doplnky mobiliáru a premenlivosť materiálov v čase.

Foto: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Hlavnou časťou objektu je sezónna kuchyňa, ktorá je uzatvárateľná posuvnou sklenenou stenou. Vnútorný priestor je variabilný. Krytou chodbou je hlavná miestnosť prepojená s wellness časťou, kde sa nachádza sauna so zázemím, odpočivárňou a toaletou. Pod objektom sa nachádza aj menší pivničný priestor. Exteriéru dominuje vonkajší bazén s možnosťou prekrytia a samozrejme rozľahlá terasa. Na streche objektu je zelená extenzívna strecha, ktorá plynulo prechádza do pôvodného terénu.

Foto: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Autori: Ing. arch. Adam Lukačovič
Plocha pozemku: 1078 m²
Zastavaná plocha: 103 m²
Podlažná plocha: 83 m²
Obostavaný objem: 350 m³
Návrh: 2020 - 2021
Realizácia: 2021 - 2023

Zdroj:

https://www.archinfo.sk/diela/rodinny-dom/zahradny-dom-nove-mesto-nad-vahom.html

Čítajte tiež:

Autor: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Tématické odbory

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama