Dnes je 17.2.

Česká cena za architektúru 2019 – prípravy v plnom prúde

Zverejnené: 8. 2. 2019

Autori architektonických realizácií lokalizovaných na území Českej Republiky sa aj tento rok môžu zúčastniť prestížnej Českej ceny za architektúru. V porote zasadne sedmička renomovaných zahraničných odborníkov, ktorí vyberú z prihlásených stavieb jedinú víťaznú.

Súťažná prehliadka nemá stanovené žiadne kategórie, môže sa prihlásiť každý autor, ktorého dielo bolo realizované na území Českej republiky za posledných 5 rokov (január 2014 – december 2018). Registrácia je on-line prostredníctvom jednoduchého formulára a je bezplatná. Česká komora architektov sa týmto spôsobom snaží vyjsť v ústrety predovšetkým začínajúcim architektom a odstrániť všetky možné prekážky pri prezentácií diel. Podmienkou je odovzdanie prihlášky do 1.4. 2019.

Na snímke rezidenčný objekt Origami XXL z pera francúzskeho ateliéru Fresh Architects, ktorého zakladateľom je tohtoročný člen poroty ČCA Julien Rousseau. (zdroj: archív ČKA)
Na snímke rezidenčný objekt Origami XXL z pera francúzskeho ateliéru Fresh Architects, ktorého zakladateľom je tohtoročný člen poroty ČCA Julien Rousseau. (zdroj: archív ČKA)

Nielen hlavná cena

Porotou bude vyselektovaných až 50 nominovaných objektov a z nich vybraných 5 – 10 prác, ktoré získajú titul Finalistu ČCA. Držiteľ hlavnej ceny bude však jediný. Okrem hlavnej ceny bude udelená tiež cena za výnimočný čin v oblasti architektúry. Táto je udelená ateliérom, ktorých diela sú vyhľadávané aktívne samotnou Akadémiou Českej ceny. V neposlednom rade je udelovaný aj titul ceny partnera ČCA.

V porote zasadne sedem odborníkov a architektov, medzi nimi napríklad francúzsky architekt Julien Rousseau, mnohými oceneniami ovenčená britská architekta Teresa Borsuk, popredný izraelský architekt Etan Kimmel alebo Michael Jakob, profesor histórie a teórie krajiny v Ženeve.

Víťazný objekt minuloročnej Českej ceny za architektúru, administratívna budova v Strančiciach. (zdroj: archív ČKA)
Víťazný objekt minuloročnej Českej ceny za architektúru, administratívna budova v Strančiciach. (zdroj: archív ČKA)

Víťaz 2018

V minulom roku získala hlavnú cenu administratívna budova v Strančiciciach, návrh štúdia Architektura, s. r. o. Porota ocenila spôsob, akým autori zakomponovali stavbu do kontextu. Objekt zasadený do priemyslového areálu neďaleko betonárky je odliaty na mieste z ľahkého izolačného betónu, ktorý vytvára variabilné povrchové štruktúry. Danou technológiou bola zatiaľ v Európe postavená len malá hŕstka domov, betón je rovnaký či už zvonku, tak aj zvnútra. Stavba bez akejkoľvek izolácie či inej povrchovej úpravy oslňuje svojou hrubosťou, ktorá sa v súvislostiach miestneho prostredia stáva až pôvabnou. Slávnostný galavečer vyhlasovania ceny za rok 2019 prebehne aj tento rok v novembri.

Autor: Helena Široká
Foto: Archív Českej ceny za architektúru

Nové

Stavebný veľtrh Brno – každý deň na inú tému

Zverejnené 16.2. Novinky, nové trendy aj poradenstvo ku všetkému, čo súvisí so stavbou a vybavením domu či bytu prinesie od 27. februára do 2. marca 2019 na brnenskom výstavisku Stavebný veľtrh. Pod jedným názvom sa skrývajú tri veľtržné akcie – Stavebný veľtrh Brno… ísť na článok

Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti VELUX

Zverejnené 14.2. Diaľkovo ovládané strešné okná sú nevyhnutným základom pre automatizáciu, vedúcu k pohodlnému zabezpečeniu zdravého vnútorného prostredia. Dnes majú zákazníci spoločnosti VELUX k dispozícii zvýhodnené sady strešných okien z kategórie Štandard Plus a… ísť na článok

Unikátny svetlík VELUX s bezrámovým zaobleným zasklením

Zverejnené 12.2. Spoločnosť VELUX, popredný výrobca strešných okien a ich príslušenstva, vytvorila atraktívne a inovatívne riešenie pre ploché strechy – svetlík so zaobleným zasklením. Toto nové, minimalistické okno do plochých striech je výbornou možnosťou pre… ísť na článok