Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Čína stavia moderné zelené stanice, ktoré sa tak stanú zelenou oázou uprostred rušného mesta

Zverejnené: 23. 1. 2021

Kým staré veľké či už autobusové alebo vlakové stanice bývajú často zdrojom nepríjemného hluku, najrôznejších zápachov atď., moderné stanice sa snažia tento trend radikálne zmeniť. Takýmto príkladom sú napríklad aj práve stavané stanice v centre mesta Ťia-sing na juhovýchode Číny.

Foto: MAD Architects

Výstavba s názvom Stanica v lese, začala v roku 2019 a podľa súčasných predpokladov by mala byť hotová tento rok, k prvému júlu. Jej podobu navrhli architekti z čínskeho ateliéru MAD Architects, na čele s jeho zakladateľom Ma Jen-Sungom.

Projekt zahŕňa plochu 35,4 hektára, pričom okrem výstavby novej stanice, na mieste tej pôvodnej zastaralej, je jeho súčasťou aj obnova susediaceho Parku občanov. Zastavaná plocha má rozsah 280 tisíc štvorcových metrov.

Pôvodná stanica dosiahla maximum svojej kapacity. To však spôsobilo preťaženie okolitého dopravného systému a ďalšej obslužnej infraštruktúry. Výsledkom bol úpadok danej časti dôležitého mesta, ležiaceho neďaleko Šanghaja, Chang-čou a Su-čou.

Foto: MAD Architects
Foto: MAD Architects

Centrum s historickým prvkom

Ak poznáte diela čínskych architektov, viete, že ich práce majú takmer vždy elegantné rysy a tvary inšpirované prírodou. Dôležitým krokom, mimo tento trend, bol návrh Múzea migrácie v Rotterdame. A práve s týmto projektom má nová stanica v Ťia-sing jeden spoločný prvok. Nielen symbolickú, ale hmatateľnú pripomienku histórie miesta.

Architekti sa rozhodli znovu vybudovať starú budovu stanice z roku 1907, ktorá bola zbúraná o 30 rokov neskôr, v samom centre celého projektu. Podľa plánov zachovaných v archívoch bude nová budova v meradle 1:1 k historickej stavbe a vznikne v nej Historické múzeum železnice v Ťia-sing.

Foto: MAD Architects
Foto: MAD Architects

Na povrchu zeleň, pod povrchom doprava

Skutočná stanica je potom uschovaná prevažne pod povrchom zeme, napriek tomu však má byť plná prirodzeného denného svetla s priateľskou atmosférou, veľmi pohodlné pre jej užívateľov.

Pod mestskou oázou je vzájomne prepojených mnoho funkcií a služieb. Napríklad návštevníci na úrovni ulice môžu pohodlne vstúpiť a vystúpiť z dopravného uzla, zatiaľ čo ostatní sa prechádzajú parkom, idú do železničného múzea alebo zavítajú do obchodnej zóny na južnom okraji areálu, než sa vydajú na cestu vlakom.

V podzemnom systéme je potom prepojené hneď niekoľko typov dopravy, priamo napojených na podpovrch zanorenej mestskej komunikácie. Sú tu autobusové terminály, električková zastávka, metro, parkovisko a stanovisko taxi. To všetko je pripravené pre využitie cestujúcich vlakom, rovnako tak ale pre návštevníkov novo vytvorenej obchodnej zóny.

Foto: MAD Architects
Foto: MAD Architects
Foto: MAD Architects
Foto: MAD Architects

Samotná stanica bude mať tri nástupištia obsluhujúce šesť dráh. Celková kapacita je odhadovaná na 5,28 milióna cestujúcich ročne s objemom v špičke 2300 ľudí za hodinu. „Najlepšie mestské priestory v meste by mali patriť všetkým. Architektúra, slnečné svetlo, príroda a čerstvý vzduch by mali fungovať v harmónii, aby ich zdieľali všetci; mali by vytvárať prostredie, kde ľudia môžu žiť aj cestovať pohodlne a dôstojne," myslia si architekti.

Viac na: www.i-mad.com

Súvisiace články:

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív architektonického štúdia MAD Architects
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama