vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

COR-TEN: atraktívny a funkčný materiál

Zverejnené: 26. 2. 2021

V roku 1933 bol v USA patentovaný vynález poveternostne odolnej ocele COR-TEN, ktorá sa vyznačuje zníženým obsahom uhlíka a obohatením meďou a fosforom. Plechové obklady z tohto materiálu získavajú po niekoľkých rokoch charakteristickú, veľmi pôsobivú patinu.

Nový most pre chodcov a cyklistov cez Aarkanaal (Holandsko) vyrobený z odolnej ocele Corten. Foto: Photodigitaal.nl, shutterstock

Tak, ako sa sprísňujú ekologické kritériá a pozornosť sa obracia k programu udržateľného rozvoja našej planéty, vracajú sa do stavebníctva prírodné materiály ako drevo, oceľ či hlina. Hoci si väčšina z nás pod pojmom ekologický materiál predstavuje materiál finančne výrazne náročnejší ako materiály menej priateľské k životnému prostrediu, v prípade niektorých stavebných materiálov to nemusí tak byť. Napríklad poveternostne odolné ocele sú ekologické aj ekonomické zároveň. Ich vysoká ekologická hodnota je daná 100% recyklovateľnosťou, pretože na rozdiel od iných tried ocele nevyžadujú pri dodržaní správnych podmienok pre aplikáciu žiadnu povrchovú úpravu.

Sochy "Dendrites" podľa návrhu Studia Michel de Broin stoja v kanadskom Montreale. Foto: Pinkcandy
Sochy "Dendrites" podľa návrhu Studia Michel de Broin stoja v kanadskom Montreale. Foto: Pinkcandy

COR-TEN – najstarší zástupca poveternostne odolných ocelí

Najstarším zástupcom poveternostne odolných ocelí, objavených v počiatkoch dvadsiateho storočia v Spojených štátoch, je COR-TEN. V roku 1933 bol ako prvý z nich patentovaný. Ako zástupca poveternostne odolných ocelí je charakteristický vznikom tvrdej ochrannej koróznej vrstvy na povrchu konštrukcií v počiatočnom období, kedy sú konštrukcie vystavené atmosférickým vplyvom a teda striedavo zmáčané vodou a vysušované prúdiacim vzduchom. Vzniknutá ochranná korózna vrstva výrazne spomaľuje ďalší proces korózie. Špeciálny účinok sa u COR-Tenu dosiahol jeho chemickým zložením. Oproti bežnej uhlíkovej oceli obsahuje nízkolegovaná oceľ COR-TEN menej uhlíku a zároveň je obohatená meďou a fosforom. Rozdiel medzi odolnosťou uhlíkovej ocele a COR-Tenu je značný najmä pri aplikácii v priemyselných zónach. Tu bola pozorovaná až päťnásobne vyššia odolnosť nízkolegovanej ocele voči bežnej uhlíkovej.

Vyhliadková plošina z cortenu pri rieke Nová Máza v Holandsku. Foto: SBWorldphotography
Vyhliadková plošina z cortenu pri rieke Nová Máza v Holandsku. Foto: SBWorldphotography

Materiál, ktorý starnutím zlepšuje svoj vzhľad

Tak ako stavby z červených lícových tehál získavajú s pokračujúcim vekom patinu, ktorá im pristane a podporuje harmonické pôsobenie týchto stavieb na okolie, tak aj COR-TEN, použitý na fasádny obklad, získava s vekom príjemný vzhľad, ktorý sa veľmi dobre uplatňuje napríklad pri začleňovaní stavby medzi starú zástavbu a moderné efektné stavby, v ktorých architektúre sa viac uplatňujú chladné tóny. Matný povrch tohto materiálu sa výrazne odlišuje od vzhľadu iných kovových povrchov. Stavby s fasádami z COR-Tenu pôsobia hmotnejšie a prezentujú tak svoju trvanlivosť. Kombináciou s ďalšími materiálmi, napríklad sklom, nerezou, povrchovo upravenými oceľovými profilmi alebo hladkými bielymi betónovými plochami možno naopak dosiahnuť odľahčenie celkového dojmu z týchto stavieb.

Sochy v britskom Birminghame. Foto: Rois Georgiou
Sochy v britskom Birminghame. Foto: Rois Georgiou

Premenlivosť vzhľadu

Striedavým zmáčaním vodou a následným vysušovaním prúdiacim vzduchom, ktorému je fasáda z COR-Tenu vystavená vo vonkajšom prostredí, dochádza na jeho povrchu k pôsobivým zmenám po celú dobu životnosti konštrukcie. V prvých rokoch dochádza navyše k trvalým zmenám farby vrchnej koróznej vrstvy, od teplej oranžovo hnedej, cez červenohnedú až k tmavej purpurovo hnedej. Najvýraznejšie zmeny pozorujeme v priebehu prvých šiestich mesiacov až dvoch rokov, v závislosti od atmosférických podmienok, konštrukčnom riešení a stave, v ktorom sú oceľové prvky z COR-Tenu na stavbu dodané. Ak sa chceme vyhnúť dlhšiemu počiatočnému obdobiu tvorby ochrannej vrstvy priamo na hotovej stavbe, použijeme prvky s patinou vytvorenou pred dodaním na stavbu. Skrátime tak na minimum obdobie, počas ktorého stavba pôsobí na okolie hrdzavým vzhľadom konštrukcie plášťa s nerovnomerným vyfarbením povrchu. Finálna patina sa potom vytvorí počas prvých šiestich mesiacov, ako tomu bolo aj na budove Baltic Sea Tower v Helsinkách. Na tejto ojedinelej stavbe bol COR-TEN použitý či už na obkladové prvky fasády, tak aj na rámové konštrukcie fasády a nosné stĺpy.

Rezidenčný objekt v Hamburgu je vybavený obkladovými fasádnymi doskami z cortenu. Foto: ali caliskan
Rezidenčný objekt v Hamburgu je vybavený obkladovými fasádnymi doskami z cortenu. Foto: ali caliskan

Budúci vzhľad určí kvalita projektovej prípravy

Tak ako každá minca má nielen líc, ale aj rub, tak aj tento ekologický materiál s úžasným potenciálom pre zaujímavé architektonické riešenia stavieb poskytuje isté záľudnosti. Pozornosť musí byť venovaná predovšetkým riešeniu detailov. Avšak ak sú pri aplikácii obkladu z COR-Tenu dodržiavajú technické odporúčania udávané výrobcom či už vo fáze projektovej prípravy, tak pri vlastnom vykonávaní, vyhneme sa všetkým úskaliam a vzniknuté dielo si zachová svoju technickú aj estetickú hodnotu po mnoho desiatok rokov. Zaujímavou realizáciou s použitím COR-Tenu je napríklad nedávna rekonštrukcia hradu Helfštýn.

Autor: Roman Vinecký 1)redakčne upravené
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama