Dnes je 24.3.

Crystal – jedna z najefektívnejších budov na svete

Zverejnené: 9. 1. 2019

Londýn je mesto doslova nabité architektonickými skvostmi a to či už tými z dávnej histórie, tak aj dnešnými - najmodernejšími. Nie je teda divu, že práve tu vznikla stavba, ktorá vyčnieva nielen vďaka svojmu odvážnemu architektonickému riešeniu, ale aj vzhľadom k použitým technológiám a nadštandardnému poňatiu ekologických aspektov.

Foto: johnbraid, shutterstock

Crystal, ktorú vybudovala spoločnosť Siemens ako svoje centrum pre udržateľný rozvoj moderných miest, sa nachádza v blízkosti Royal Victoria Docks vo štvrti Newham. Vybudovaná bola na brownfielde v historickej priemyslovej oblasti a ako prvá na svete získala najvyššiu úroveň medzinárodných certifikátov „zelených” a „udržateľných” budov Outstanding BREEAM accreditation a Platinum LEED accreditation.

Architektom tejto stavby bol Wilkinson Eyre a pre architektonické riešenie sa inšpiroval z rôznych pohľadov na kryštál. Vonkajší plášť budovy s množstvom ostrých hrán a hrotov však nie je len dizajnovým prvkom, ale tiež jedným zo strojcov energetickej efektivity budovy. Je totiž navrhnutý tak, aby boli vnútorné priestory, rovnako ako aj fotovoltaické panely a solárne kolektory maximálne osvetlené denným svetlom. Tie časti budovy, kde je vysoká intenzita slnečného svetla nežiaduca, sú naopak efektívne tienené.

Svetlo a vetranie

Fasáda, o ktorej sa v originálnych materiáloch o stavbe píše, že je samotieniaca, využíva tiež výkonné solárne sklo zabezpečujúce nielen dostatočné množstvo prirodzeného svetla vo vnútorných priestoroch, ale približne 30 % tohto svetla je aj zdrojom solárnej energie. Toto sklo má 3 vrstvy a argónovú dutinu.

Zaujímavosťou stavby je aj fakt, že takmer každé miesto vo vnútri budovy má prístup k prirodzenému dennému svetlu. Výsledkom je minimálna potreba umelého svetla. Systém osvetlenia využíva kombináciu fluorescenčného svetla žiarivkami (65 %) a LED osvetlenia (35 %), ktoré spolu s riadiacim systémom, navrhnutým firmou Siemens, vytvára komfortné osvetlenie bez plytvania energií. Detektory umiestnené vo vnútri budovy zaznamenávajú množstvo denného svetla a na základe toho tlmia či vypínajú osvetlenie, pokiaľ nie je potrebné.

Systém vetrania sníma podmienky v interiéri a exteriéri a následne riadi najviac vhodný, energeticky úsporný mód vetrania pre každú časť stavby. V prípade priaznivej teploty je využívané prirodzené vetranie oknami, ktoré sa automaticky otvárajú. V prípade nízkej či vysokej teploty zostávajú okná zatvorené a o vetranie sa stará riadený rekuperačný systém.

Účelné využívanie obnoviteľných zdrojov

Crystal v rozlohe viac než 6 300 m2 je vzorom v oblasti hospodárenie s energiou. Oproti porovnateľným kancelárskym komplexom totiž spotrebováva o 50 % menej oxidu uhličitého. Výnimočných výsledkov v oblasti energetickej efektivity bolo dosiahnutých hlavne vďaka inteligentnej správe tepelného a vodného hospodárstva. Vodné hospodárstvo začína už u dažďovej vody, ktorá je zbieraná priamo na strechách budovy a následne odvádzaná do podzemnej nádrže o objeme 30 m3. Táto voda sa následne filtruje a pomocou ultrafialového svetla aj dezinfikuje.

Odpadová voda je recyklovaná prechádzaním cez biologickú nádrž umožňujúcou dvojfázové čistenie a ďalej cez membránový a uhlíkový filter s dlhou životnosťou. Využitie tejto vody je nielen pre zavlažovanie, ale aj pre splachovanie na toaletách naprieč celou budovou.

Energia

Energia potrebná na vykurovanie, chladenie a ohrev vody pochádza z obnoviteľných zdrojov. O výrobu časti elektrickej energie sa stará fotovoltaický systém umiestnený na streche, solárne kolektory a geotermálne tepelné čerpadlá ohrievajú vodu pre vykurovací systém, sociálne zariadenia a kuchyne. Aj takto získané teplo je však potrebné využívať účelne, každá miestnosť je preto vybavená senzormi, ktoré detekujú počet ľudí v danom priestore a automaticky podľa neho nastavujú intenzitu vykurovania a ventilácie.

Inteligentná budova

Hospodárenie s energiami má na starosti software firmy Siemens, ktorý kontroluje prakticky všetky systémy v budove. Vonkajšia meteorologická stanica zásobuje stavbu viac než 3 500 dátami.

Inteligentné ovládanie zahŕňa:
• vykurovanie, klimatizáciu, vetranie,
• meteorologickú stanicu,
• ovládanie osvetlenia,
• pozemné stroje a tepelné čerpadlo,
• solárny termálny systém teplej vody,
• systém odpadovej a dažďovej vody,
• požiarny alarm a evakuačný systém,
• fotovoltaický systém.

Foto: Pres Panayotov, shutterstock
Foto: Pres Panayotov, shutterstock
Foto: Pres Panayotov, shutterstock
Foto: Pres Panayotov, shutterstock

¹) Spracované z podkladov firmy Siemens

Autor: Jan Hejhálek, preklad: Kateřina Kočická
Foto: Archív firmy Siemens s.r.o.

Tématické odbory

Nové

Plastové okná. Sprievodca výberom, dostupnými profilmi a zasklením

Zverejnené 18.3. Plastové okná sú vďaka nenáročnej údržbe, dobrým vlastnostiam a priaznivej cene stále vyhľadávanejšie. Veľké množstvo okenných profilov a zasklení nám umožňuje vybrať si okno na mieru podľa individuálnych požiadaviek. Ako sa ale v širokej ponuke… ísť na článok

Ako na jarný interiér

Zverejnené 23.3. Zima sa nezadržateľne blíži ku koncu a my už sa nemôžeme dočkať príchodu prvých jarných dní plných hrejivého Slnka. S nástupom jari je na čase obmeniť nielen šatník, ale tiež tzv. prevetrať a osviežiť interiér. Ako na to? Tipy na jarný interiér… ísť na článok

Modulárne drevostavby zažívajú boom

Zverejnené 22.3. Za posledné roky vzrástol počet ekologických a energeticky nenáročných montovaných domov takmer o 15%. Populárne sú najmä v okolí Bratislavy. ísť na článok