Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.6.

Drevostavby zažívajú nebývalú popularitu, šetria náklady i životné prostredie

Zverejnené: 27. 5. 2021

Hľadaním čo najkvalitnejších a najlepších riešení na bývanie často privedie investorov k rozhodnutiu postaviť drevostavbu. Tie sa pre svoje nesporné výhody, efektívne využitie energií a kvalitné materiály tešia čoraz väčšej obľube. Vďaka využitiu prírodných a recyklovateľných materiálov sú šetrné nielen k svojim obyvateľom, ale aj k životnému prostrediu.

Drevostavby sú skvelým riešením aj pre tých najnáročnejších užívateľov. Vďaka maximálne efektívnemu využitiu všetkých materiálov je možné v drevostavbe dosiahnuť vynikajúce výsledky – či už energetické alebo akustické. O zvyšujúcej sa obľube drevostavieb svedčí aj množstvo stavieb, ktoré v roku 2020 postavili spoločnosti pod záštitou Asociácie dodávateľov montovaných domov. Celkovo sa vybudovalo 497 rodinných domov, 12 objektov (škôlky, hotely) a 12 nadstavieb, dokopy o 3 % viac než v roku 2019.

Ideálnym doplnkom drevostavieb je minerálna izolácia, ktorá je tiež vyrobená z prírodných, recyklovateľných materiálov a šetrná k životnému prostrediu. „Minerálne izolácie spoločnosti URSA dosahujú najlepšie tepelnoizolačné, akustické a protipožiarne parametre na trhu. Drevostavby sú tak vďaka nim skutočne ekologickým a zdravým riešením,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA.

Difúzne uzavretá alebo otvorená konštrukcia? Vyberte vhodný typ

Počas plánovania drevostavby zvažujeme dve možnosti konštrukcie: difúzne otvorenú alebo difúzne uzavretú. Difúzne otvorená konštrukcia umožňuje určitému množstvu vodnej pary prenikať konštrukciou, vďaka čomu viac odoláva drobným nepresnostiam v stavbe a lepšie regeneruje. Difúzny odpor jednotlivých vrstiev steny musí klesať smerom z interiéru do exteriéru. „Množstvo prenikajúcich vodných pár reguluje parobrzda. Výhodou parobrzdy je umožnenie spätného prepúšťania vodných pár do interiéru počas letného obdobia,“ uvádza architektka Vojancová zo spoločnosti URSA.

V porovnaní s tým difúzne uzavretá konštrukcia zamedzuje prenikaniu vodnej pary do konštrukcie. Smerom do interiéru treba použiť parozábranu, ktorá bráni nežiadúcemu prenikaniu vlhkosti do vnútorných častí konštrukcie. Precízne vyhotovenie všetkých napojení a prelepenie spojov zaistí 100 % tesnosť parozábrany.

„Je na každom, ktorú z uvedených konštrukcií do drevostavby využije. Každá z nich má svoje výhody. Osobne však pri výstavbe drevostavby odporúčam pracovať s difúzne otvorenou konštrukciou. Tá je síce drahšia, avšak bezpečnejšia, pretože má väčší potenciál vysychať, vďaka čomu sa konštrukcia v drevostavbách lepšie regeneruje,“ uzatvára Vojancová.

Výber ideálnych materiálov do drevostavby

Spojením drevostavby a minerálnej izolácie vzniká príjemné, vnútorne zdravé prostredie vytvorené z prírodných materiálov. Ich kombináciou je možné zaistiť požadovaný komfort pre koncového užívateľa. Minerálna izolácia na báze skla je rokmi aj tradíciami preverenou izoláciou do rámových konštrukcií. Jedným z produktov portfólia spoločnosti URSA je minerálna izolácia URSA GLASSWOL. Tú z viac ako 90 % tvoria suroviny pochádzajúce z obnoviteľných zdrojov, ako sú recyklovateľné sklo a piesok. Výnimočná je aj tým, že je nehorľavá, ľahká, pružná a tvarovo stála. „Minerálna izolácia URSA GLASSWOL je skvelou voľbou na výplň šikmých striech, drevostavieb i sadrokartónových priečok,“ vysvetľuje Tereza Vojancová a dodáva: „URSA GLASSWOL je ekologickým a zdravým riešením do vašich domovov, pretože je skutočne šetrná k životnému prostrediu.“

URSA GLASSWOL. Zdroj: Archív firmy URSA
URSA GLASSWOL. Zdroj: Archív firmy URSA

Detailne premyslené, kvalitne vyhotovené

Dobre premyslená a kvalitne izolovaná konštrukcia s použitím minerálnej izolácie URSA nepochybne zaistí spokojnosť koncového užívateľa. Budova bude skutočne funkčná a maximálne efektívna, dosiahne komfortné akustické i tepelnoizolačné vlastnosti. Minerálna izolácia URSA je navyše nehorľavá, s triedou reakcie na oheň A1, čím zvyšuje požiarnu bezpečnosť celej konštrukcie. Výsledná drevostavba s použitými minerálnymi izoláciami URSA tak bude zdravým, príjemným a bezpečným priestorom v prospech svojho užívateľa i jeho okolia.

O spoločnosti URSA

Spoločnosť URSA SK, s. r. o. úspešne pôsobí na slovenskom stavebnom trhu viac ako 18 rokov a je jedným z predných dodávateľov tepelných, akustických a protipožiarnych minerálnych izolácií. Pevné miesto značky URSA svedčí o tom, že kvalita výrobkov predávaných pod touto značkou má na slovenskom trhu veľký význam. Všetky ponúkané produkty sú prvotriednej kvality. Sú plne recyklovateľné a ani ako odpad nezaťažujú životné prostredie. Spoločnosť URSA patrí medzi členov Asociácie výrobcov minerálnych izolácií, Cech Strechárov Slovenska a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky. Podrobné informácie týkajúce sa produktov spoločnosti URSA vám radi poskytnú odborníci na zateplenie (tech.poradce@ursa.com).

Súvisiace články:

— kontakty —

URSA SK, s.r.o.

Tomášikova 50/E, 831 04 Bratislava

E: ursa.sk@ursa.com   T: +420 281 017 374   WWW: https://www.ursa.sk/

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy URSA
reklama

Nové

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Zverejnené 12.6. Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na prostredie vnútri budovy patrí tieniaca technika prakticky ku každému rodinnému domu či bytu. Jej prednosti boli opísané v mnohých článkoch. Dokáže usporiť energiu, znížiť hluk, zvýšiť bezpečnosť proti krádeži,… ísť na článok

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Zverejnené 11.6. Balkón je praktickým miestom, ktoré má široké využitie. Niektorým slúži ako záhradka, pre iných ide zas o oddychový priestor na čítanie knihy alebo pitie kávy. Zariaďujete si balkón a neviete, ako na to? Máme pre vás zopár praktických tipov, ktoré… ísť na článok

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Zverejnené 9.6. Možno ste to už zažili – sedíte u známych v novom byte, obdivujete dokonalé hladké steny a premýšľate o tom, že tie u vás doma by potrebovali vylepšiť. Aj vaše steny môžu byť perfektné. Treba si len vybrať správne materiály a pri úprave povrchu… ísť na článok

reklama