Akcia HELUZ - Za pár eur v chládku!
vyhľadávanie
Dnes je 18.2.

Faerská radnica v Norðragøte

Zverejnené: 2. 2. 2020

Takmer neviditeľný dom na rozhraní krajiny a architektúry prispieva do diskusie o nikdy nekončiacej dileme faerskej architektúry: Kde končí krajina a kde začína architektúra? A ak existuje táto hranica, ako ju čo najviac zotrieť?

Príroda Faerských ostrovov je spektakulárna. Nad studené vody Atlantického oceánu sa týčia ostré vrcholy jednotlivých kopcov, ktoré akoby niekto starostlivo vysústružil do pravidelných kužeľovitých tvarov. Vďaka prudkým severným vetrom tu takmer chýbajú stromy. Pravidelný prísun výdatných dažďových zrážok však zaisťuje bohatý trávnatý porast, ktorý spásajú všadeprítomné ovce.

Práve vrstva trávy je elementom spájajúcim faerskú (rovnako ako napríklad grónsku alebo islandskú) architektúru s krajinou. Na Faerských ostrovoch príroda striktne ovplyvňuje chod bežných ľudských dní. Tradičné trávnaté trsy na strechách majú logicky izolačnú funkciu a napriek náročnej údržbe sa používajú na stavbách dodnes, okrem iného, aj pre určité estetické hodnoty.

Pri pohľade na malé mestečko Norðragøta, nachádzajúce sa na západe ostrova Eysturoy, musí človek vynaložiť nutné úsilie, aby rozpoznal novú budovu radnice navrhnutú dánskym štúdiom Henning Larsen Architects. Nie však preto, že by svojou priemernosťou zapadla medzi ostatné bežné domy, ale preto, že svojím tvaroslovím a utváraním rešpektuje typický krajinný ráz, ktorým je obklopená. Nenápadne sa zarezáva do ostrých brehov a vďaka ozelenenej streche sa zdanlivo vznáša nad riekou, ktorú prekračuje.

Skôr, než bola v Norðragøta postavená veľká rybárska fabrika, bývala tunajšia pláž miestom, ktoré slúžilo na stretávanie ľudí pri zvláštnych príležitostiach. Pretože však najdôležitejšiu položku faerskej ekonomiky predstavuje rybársky priemysel, mesto o pláž pred časom prišlo.

Od novej radnice Eysturkommuna sa preto očakávalo, že vytvorí nové miesto stretávania a slávností, ktoré majú podporiť miestnu komunitu. Dom medzi dvoma brehmi s prístupnou zelenou strechou tak tvorí obytný most, ktorého typologické korene možno stopovať až do tradičných európskych miest, akými sú Benátky či Florencia.

V interiéri budovy je jasne viditeľný vzťah k prírode a rieke, ktorá je viditeľná skrz kruhové presklenia v podlahe hlavnej sály, kde sa pravidelne konajú stretnutia mestskej rady. Tá zasadá pri kruhovom stole, ktorý vychádza z princípu Kiva - kruhových ceremoniálnych sál, ktoré užívali k rituálnym či politickým udalostiam pôvodní americkí indiáni na juhozápade USA. U takéhoto stola nikto nesedí na konci, všetci sa stretávajú za rovnakých parlamentných podmienok. Tu padajú kľúčové rozhodnutia obce a zároveň je možné cez sklenenú podlahu uvidieť pstruhy na ich ceste na šíre more.

Do dreveného obloženia budovy je zabudovaná svetelná a zvuková inštalácia umelca Jensa Ladekari Thomsena, ktorá je inšpirovaná zvukmi a štruktúrami viditeľnými v miestnej spoločnosti a prírode. Ľudia, prechádzajúci okolo tvrdia, že dom rozpráva o svojom okolí a prostredí kde je zasadený a tým vytvára nový príbeh o tunajšej krajine a spoločenstve.

Radnica Eysturkommuna
Verejné a kultúrne stavby
Miesto: Oyran 2, Norðragøta,
Faerské Ostrovy
Klient: Eysturkommuna
Autor: Henning Larsen Architects,
Tím Henning Larsen North Atlantic
Spolupráca: rok-EL, Z. Leitisstein,
Signar á Fríðufløtum, Away, Klima
Úžitková plocha: 750 m2
Realizácia: 2016-2017
Foto ©: Nic Lehoux

www.henninglarsen.com

Tento článok vyšiel v časopise INTRO - časopis o architektúre. Viac na www.intro.cz

Autor: Tereza Šváchová
Foto: Nic Lehoux
reklama

Nové

Kanadský vizionár si postavil dom v zemi. Má celoročne stálu teplotu aj dostatok svetla

Kanadský vizionár si postavil dom v zemi. Má celoročne stálu teplotu aj dostatok svetla

Zverejnené 17.2. Podzemná stavba na "veternej hôrke", ktorej interiérová teplota sa celoročne drží na úrovni 15 ° C - to je dom kanadského vizionára a amatérskeho staviteľa Williama Lishmana. Inšpirovaný architektúrou iglu navrhol a postavil objekt, ktorý doslova… ísť na článok

Sklo prináša do interiéru jedinečný dizajn a viac svetla

Sklo prináša do interiéru jedinečný dizajn a viac svetla

Zverejnené 15.2. Sklo ľudstvo sprevádza tisíce rokov. Objavili ho Egypťania už 3 000 rokov pred naším letopočtom. Dnes hrá tento materiál jednu z hlavných úloh pri tvorení interiérov i exteriérov. Používa sa či už na dvere, okná, strechy či ako deliaca priečka. Je… ísť na článok

22. ročník veľtrhu Strechy Praha. Čo nás na veľtrhu zaujalo?

22. ročník veľtrhu Strechy Praha. Čo nás na veľtrhu zaujalo?

Zverejnené 14.2. Ak by som hodnotila 22. ročník veľtrhu Strechy Praha ako vystavovateľ, dostal by odo mňa desať bodov z desiatich. Zásluhu by na tom mala predovšetkým vysoká účasť návštevníkov, ktorých sa občas v uličkách nahromadilo také množstvo, že nešlo… ísť na článok

reklama