PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 29.5.

Faerská radnica v Norðragøte

Zverejnené: 2. 2. 2020

Takmer neviditeľný dom na rozhraní krajiny a architektúry prispieva do diskusie o nikdy nekončiacej dileme faerskej architektúry: Kde končí krajina a kde začína architektúra? A ak existuje táto hranica, ako ju čo najviac zotrieť?

Príroda Faerských ostrovov je spektakulárna. Nad studené vody Atlantického oceánu sa týčia ostré vrcholy jednotlivých kopcov, ktoré akoby niekto starostlivo vysústružil do pravidelných kužeľovitých tvarov. Vďaka prudkým severným vetrom tu takmer chýbajú stromy. Pravidelný prísun výdatných dažďových zrážok však zaisťuje bohatý trávnatý porast, ktorý spásajú všadeprítomné ovce.

Práve vrstva trávy je elementom spájajúcim faerskú (rovnako ako napríklad grónsku alebo islandskú) architektúru s krajinou. Na Faerských ostrovoch príroda striktne ovplyvňuje chod bežných ľudských dní. Tradičné trávnaté trsy na strechách majú logicky izolačnú funkciu a napriek náročnej údržbe sa používajú na stavbách dodnes, okrem iného, aj pre určité estetické hodnoty.

Pri pohľade na malé mestečko Norðragøta, nachádzajúce sa na západe ostrova Eysturoy, musí človek vynaložiť nutné úsilie, aby rozpoznal novú budovu radnice navrhnutú dánskym štúdiom Henning Larsen Architects. Nie však preto, že by svojou priemernosťou zapadla medzi ostatné bežné domy, ale preto, že svojím tvaroslovím a utváraním rešpektuje typický krajinný ráz, ktorým je obklopená. Nenápadne sa zarezáva do ostrých brehov a vďaka ozelenenej streche sa zdanlivo vznáša nad riekou, ktorú prekračuje.

Skôr, než bola v Norðragøta postavená veľká rybárska fabrika, bývala tunajšia pláž miestom, ktoré slúžilo na stretávanie ľudí pri zvláštnych príležitostiach. Pretože však najdôležitejšiu položku faerskej ekonomiky predstavuje rybársky priemysel, mesto o pláž pred časom prišlo.

Od novej radnice Eysturkommuna sa preto očakávalo, že vytvorí nové miesto stretávania a slávností, ktoré majú podporiť miestnu komunitu. Dom medzi dvoma brehmi s prístupnou zelenou strechou tak tvorí obytný most, ktorého typologické korene možno stopovať až do tradičných európskych miest, akými sú Benátky či Florencia.

V interiéri budovy je jasne viditeľný vzťah k prírode a rieke, ktorá je viditeľná skrz kruhové presklenia v podlahe hlavnej sály, kde sa pravidelne konajú stretnutia mestskej rady. Tá zasadá pri kruhovom stole, ktorý vychádza z princípu Kiva - kruhových ceremoniálnych sál, ktoré užívali k rituálnym či politickým udalostiam pôvodní americkí indiáni na juhozápade USA. U takéhoto stola nikto nesedí na konci, všetci sa stretávajú za rovnakých parlamentných podmienok. Tu padajú kľúčové rozhodnutia obce a zároveň je možné cez sklenenú podlahu uvidieť pstruhy na ich ceste na šíre more.

Do dreveného obloženia budovy je zabudovaná svetelná a zvuková inštalácia umelca Jensa Ladekari Thomsena, ktorá je inšpirovaná zvukmi a štruktúrami viditeľnými v miestnej spoločnosti a prírode. Ľudia, prechádzajúci okolo tvrdia, že dom rozpráva o svojom okolí a prostredí kde je zasadený a tým vytvára nový príbeh o tunajšej krajine a spoločenstve.

Radnica Eysturkommuna
Verejné a kultúrne stavby
Miesto: Oyran 2, Norðragøta,
Faerské Ostrovy
Klient: Eysturkommuna
Autor: Henning Larsen Architects,
Tím Henning Larsen North Atlantic
Spolupráca: rok-EL, Z. Leitisstein,
Signar á Fríðufløtum, Away, Klima
Úžitková plocha: 750 m2
Realizácia: 2016-2017
Foto ©: Nic Lehoux

www.henninglarsen.com

Tento článok vyšiel v časopise INTRO - časopis o architektúre. Viac na www.intro.cz

Autor: Tereza Šváchová
Foto: Nic Lehoux
reklama

Nové

MINIROL Screen – moderné tienenie pre váš domov

MINIROL Screen – moderné tienenie pre váš domov

Zverejnené 28.5. Spoločnosť Building Shutter systems s.r.o. sa úzko špecializuje na rolovacie systémy v oblasti výplní stavebných otvorov. Pod ochranou značkou MINIROL ponúka široký sortiment produktov, ktorého významnú časť tvorí screenové rolety. Elegantné,… ísť na článok

Tehlový dom sa prehol ako luk

Tehlový dom sa prehol ako luk

Zverejnené 27.5. Na začiatku obvykle býva prianie postaviť si dom, až potom sa na jeho realizáciu hľadá vhodný pozemok. V jednej rodine zafungoval myšlienkový proces opačne. Keď sa začala predávať parcela na kopci s neopakovateľnými výhľadmi, rozhodli sa, že si na… ísť na článok

Špička vo vývoji: Tieniace doplnky strešných okien mieria z Čiech do celého sveta

Špička vo vývoji: Tieniace doplnky strešných okien mieria z Čiech do celého sveta

Zverejnené 29.5. Málokto vie, že vo Vyškove (ČR) sa nachádza moderná prevádzka jednej nadnárodnej spoločnosti, ktorej myslenie a činy predbiehajú prítomnosť minimálne o jednu generáciu. Reč je o celosvetovo činnej skupine VELUX, ktorá prekonala možnosti… ísť na článok

reklama