Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 21.4.

Iconik, rezidenčný dom v pražskom Karlíne

Zverejnené: 18. 3. 2024

Iconik, deväťpodlažný bytový dom ktorého autorom je architektonické štúdio edit!, je umiestnený v Karlíne na jednej z posledných prieluk vzniknutých následkom tisícročnej povodne. Parcela je situovaná na hlavnej triede, ktorá rovnako ako celá štvrť, ktorá patrí medzi jednu z najžiadanejších pražských lokalít, prešla v posledných dvoch dekádach zásadnou architektonickou aj sociálnou premenou. Bohatú históriu predtým industriálnej štvrte navrhovaný objekt reflektuje svojim výrazom a hmotovým poňatím sa opiera ako o historickú parceláciu zastavovanej prieluky, tak o pre Karlín typické nepravidelné výškové usporiadanie korunných ríms.

Foto: BoysPlayNice

Kontext štvrte

Úlohou bolo navrhnúť rezidenčný dom, ktorý efektívne využije dostupný priestor v zhode s miestnymi reguláciami a okolitým kontextom. Budova mala byť podľa zadania koncipovaná tak, aby ponúkala malé byty na dlhodobý alebo krátkodobý prenájom a zároveň prirodzene rešpektovala históriu štvrte, pri ktorej prerode iniciátori projektu, skupina Karlín Group a jej zakladateľ Serge Borenstein pred viac ako dvadsiatimi rokmi stáli.

Iconik je vizuálne rozdelený na dve hmoty vychádzajúce z pôvodného delenia pozemku a zo štruktúry mestského bloku so striedajúcimi sa výškami striech a ríms – v tomto prípade ide o užšiu hmotu s deviatimi nadzemnými podlažiami a nižšiu a širšiu osempodlažnú. Veľkosť, výšku a vzhľad objektu ovplyvňujú okrem iného striktné požiadavky na pamiatkovú ochranu mestskej kvality štvrti Karlín. Návrh rešpektuje tieto limity ako v objeme, tak materiálovom riešení.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Fasáda

Budova má dve hlavné fasády. Prvá je orientovaná do ulice a druhá do vnútrobloku. Uličná fasáda tvorí identitu budovy samotnej, kedy keramický obklad s dekorom v dvoch odtieňoch odkazuje na tradičnú materialitu nielen fasád bytových domov z 30. rokov minulého storočia, ale aj miestnych industriálnych objektov, ktoré vplyvom mohutného rozvoja z lokality už takmer vymizli.

Objemy ďalej odlišuje raster okien a lodžií. Systém fasádnych otvorov umožňuje riadne presvetliť každý byt – všetky okná sú navrhnuté s nízkym parapetom vo výške 450 mm nad podlahou, rozdelené na pevnú a otváravú časť, a každý otvor vo vyšších poschodiach je vybavený vonkajším zábradlím, zhodný princíp je aplikovaný aj na okná v nadväzujúcej šikmé streche. V prípade potreby je predovšetkým na južnej fasáde možné doplniť okná o textilné zatienenie.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Predsadený systém hliníkových lamiel v ľavej časti fasády naznačuje kontúry historickej budovy, ktorá na parcele kedysi stávala, a pripomína tak pôvodné meradlo aj ducha miesta. Keramický obklad prechádza plynulo zo zvislej fasády do strešnej roviny, pričom si objekt zachováva súčasný prejav.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Dispozičné riešenie

Vnútorné usporiadanie je klasický trojtrakt s jedným vertikálnym jadrom, teda štandardné riešenie dnešných mestských bytových domov. V troch podzemných podlažiach sa nachádza parking, technické zázemie celej budovy a bytové pivnice. V parteri sa nachádzajú dve komerčné jednotky pripravené na prevádzku reštaurácie alebo bistra s možnosťou využitia záhradky vo vnútrobloku a samotná vstupná hala s prístupom ku všetkým 48 bytom s dispozíciami 1+kk až 4+kk, situovaným v druhom až deviatom nadzemnom podlaží – posledné dve poschodia sú dispozične riešené ako dvojpodlažný penthouse so strešnou terasou a bazénom.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Súkromné terasy

Väčšina bytov 2 + kk a väčších má vlastnú lodžiu alebo terasu prístupnú z obývacej izby aj zo spálne. Tieto vonkajšie priestory, orientované na juh do ulice Sokolovská, sú z väčšiny umiestnené pred spálne, čím dochádza k vytvoreniu predpriestoru, ktorý odcloní najprivátnejšiu časť domova a užívateľom tak ponúkne okrem vonkajšieho posedenia aj vyššiu mieru súkromia vo vnútri bytu. Prémiové jednotky väčších dispozícií s celopresklenými obytnými miestnosťami sa nachádzajú v horných podlažiach domu. Z ich priestranných terás sa naskytá pohľad na zelený Vítkov aj strešnú krajinu Karlína.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa LINKA News
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Zverejnené 20.4. Chcete lepšie bývať? Chystáte sa stavať, rekonštruovať alebo modernizovať svoj domov? Hľadáte informácie o dotačných programoch, nových stavebných materiáloch a technológiách? Zaujímajú vás udržateľné a energeticky úsporné riešenia? Potom navštívte… ísť na článok

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Zverejnené 17.4. Odkryte s nami tajomstvo troch starovekých megastavieb, ktoré dodnes fascinujú celý svet. Akou technológiou bol postavený Stonehenge, aký účel mali pyramídy a ako je to so svahovými zosuvmi na Machu Picchu? ísť na článok

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Zverejnené 15.4. Výrobcovia mált sa ich výber snažia stavebníkom čo najviac zjednodušiť, napriek tomu občas narazíte na otázky, z ktorých plynie, že ľudia nad voľbou tej správnej malty váhajú. Pozrime sa preto, aké malty ponúka pre svoj stavebný systémy z pórobetónu… ísť na článok

reklama