Dnes je 17.2.

Inšpirujme sa pri našich stavbách včelami

Zverejnené: 29. 9. 2018

Optimálny pomer statika / únosnosť, použitie prirodzených materiálov, ktoré sú človeku aj prírode blízke a stopercentná recyklovateľnosť...tak to sú predstavy s ktorými začína snáď každý architekt či projektant, keď má navrhnúť dom. Niekedy sa to podarí, niekedy je k tomu veľmi ďaleko. Včely sú na tom oveľa lepšie. Keď nezasiahne človek, vždy im to vyjde.

Včelie dielo – plást, sa skladá z buniek a jednotlivé bunky z včelieho vosku naliehajú tesne jedna na druhú a vytvárajú krásny šesťuholníkový útvar. Neexistuje efektívnejší pomer: spotreba materiálu/ pevnosť/objem. Lepšie riešenie nevymyslel ani človek. Pri pohľade z boku nie sú bunky vystavané vodorovne, ale majú sklon 15 ° odo dna k viečku a ani riedky nektár tak nevytečie. Vzdialenosť medzi plástmi včely presne dodržiavajú, sú len tak široké, aby prešli dve včely a u krajných plastov len jedna včela. O svoj domov sa tiež riadne starajú, neúnavne ho čistia, zahrievajú a vetrajú. Používajú aj špecifickú klimatizáciu. Pokiaľ je úľ vplyvom počasia príliš prehrievaný, včely sa zoradia a pohybom krídiel odvádzajú horúci vzduch von z úľa. Druhá skupina naopak vháňa studený vzduch do vnútra úľa.

Ako súvisia včely so spoločnosťou KASTEN?

Úzko. Jednak tým, že úle, ktoré môžete vidieť v areáli spoločnosti, sú konateľa spoločnosti Ing. Aleša Kocourka a potom tým, že KASTEN hovorí, že za skvelou stavbou stojí starostlivá firma a myslí tým starostlivosť, ktorú venuje každej stavbe. Je to vidieť na prvý pohľad. Na všetkých stavbách, ktoré KASTEN dokončí, je to zrejmé.

Včelie úle v priestoroch spoločnosti KASTEN
Včelie úle v priestoroch spoločnosti KASTEN

Stojí za to nechať sa inšpirovať včelami

Bývať komfortne a s ohľadom na prírodné zdroje a budúce generácie nie je zas tak zložité. Stačí len chcieť a začať. Spoločnosť Kasten je jeden z prvých developérov, ktorí sa zameriavajú na výstavbu nízkoenergetických bytových domov. Zabezpečuje investorskú aj developérsku činnosť a pôsobí ako generálny dodávateľ pre nízkoenergetické projekty. Chce stavať šetrne, úsporne a ponúkať moderné bývanie.

V prírode je každé obydlie recyklovateľné, stavebný materiál sa dostáva späť do kolobehu, kde slúži ďalej. KASTEN vníma svoj podiel zodpovednosti a preto je triedenie a recyklácia odpadu z administratívnych budov firmy už veľmi dlho samozrejmosťou. Pred 5 rokmi začal KASTEN s recykláciou tepelných izolantov používaných na stavbách, ktoré realizuje. Prestrihy, vznikajúce pri kladení tepelnej izolácie na obvodový plášť budovy či strechu, ukladá a odváža na zmluvné recyklačné miesto k spracovaniu, pre opätovné použitie.

To je ekológia v praxi. Nezáleží ani tak na tom, aký veľký prínos môže v širšom pohľade takáto činnosť priniesť. Každý krok je dôležitý.

— kontakty —

KASTEN HOLDING s.r.o.

E: info@kasten.cz   T: +420 318 647 150   WWW: http://www.kasten.cz/

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív firmy

Nové

Stavebný veľtrh Brno – každý deň na inú tému

Zverejnené 16.2. Novinky, nové trendy aj poradenstvo ku všetkému, čo súvisí so stavbou a vybavením domu či bytu prinesie od 27. februára do 2. marca 2019 na brnenskom výstavisku Stavebný veľtrh. Pod jedným názvom sa skrývajú tri veľtržné akcie – Stavebný veľtrh Brno… ísť na článok

Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti VELUX

Zverejnené 14.2. Diaľkovo ovládané strešné okná sú nevyhnutným základom pre automatizáciu, vedúcu k pohodlnému zabezpečeniu zdravého vnútorného prostredia. Dnes majú zákazníci spoločnosti VELUX k dispozícii zvýhodnené sady strešných okien z kategórie Štandard Plus a… ísť na článok

Unikátny svetlík VELUX s bezrámovým zaobleným zasklením

Zverejnené 12.2. Spoločnosť VELUX, popredný výrobca strešných okien a ich príslušenstva, vytvorila atraktívne a inovatívne riešenie pre ploché strechy – svetlík so zaobleným zasklením. Toto nové, minimalistické okno do plochých striech je výbornou možnosťou pre… ísť na článok