Dnes je 23.10.

Inšpirujme sa pri našich stavbách včelami

Zverejnené: 29. 9. 2018

Optimálny pomer statika / únosnosť, použitie prirodzených materiálov, ktoré sú človeku aj prírode blízke a stopercentná recyklovateľnosť...tak to sú predstavy s ktorými začína snáď každý architekt či projektant, keď má navrhnúť dom. Niekedy sa to podarí, niekedy je k tomu veľmi ďaleko. Včely sú na tom oveľa lepšie. Keď nezasiahne človek, vždy im to vyjde.

Včelie dielo – plást, sa skladá z buniek a jednotlivé bunky z včelieho vosku naliehajú tesne jedna na druhú a vytvárajú krásny šesťuholníkový útvar. Neexistuje efektívnejší pomer: spotreba materiálu/ pevnosť/objem. Lepšie riešenie nevymyslel ani človek. Pri pohľade z boku nie sú bunky vystavané vodorovne, ale majú sklon 15 ° odo dna k viečku a ani riedky nektár tak nevytečie. Vzdialenosť medzi plástmi včely presne dodržiavajú, sú len tak široké, aby prešli dve včely a u krajných plastov len jedna včela. O svoj domov sa tiež riadne starajú, neúnavne ho čistia, zahrievajú a vetrajú. Používajú aj špecifickú klimatizáciu. Pokiaľ je úľ vplyvom počasia príliš prehrievaný, včely sa zoradia a pohybom krídiel odvádzajú horúci vzduch von z úľa. Druhá skupina naopak vháňa studený vzduch do vnútra úľa.

Ako súvisia včely so spoločnosťou KASTEN?

Úzko. Jednak tým, že úle, ktoré môžete vidieť v areáli spoločnosti, sú konateľa spoločnosti Ing. Aleša Kocourka a potom tým, že KASTEN hovorí, že za skvelou stavbou stojí starostlivá firma a myslí tým starostlivosť, ktorú venuje každej stavbe. Je to vidieť na prvý pohľad. Na všetkých stavbách, ktoré KASTEN dokončí, je to zrejmé.

Včelie úle v priestoroch spoločnosti KASTEN
Včelie úle v priestoroch spoločnosti KASTEN

Stojí za to nechať sa inšpirovať včelami

Bývať komfortne a s ohľadom na prírodné zdroje a budúce generácie nie je zas tak zložité. Stačí len chcieť a začať. Spoločnosť Kasten je jeden z prvých developérov, ktorí sa zameriavajú na výstavbu nízkoenergetických bytových domov. Zabezpečuje investorskú aj developérsku činnosť a pôsobí ako generálny dodávateľ pre nízkoenergetické projekty. Chce stavať šetrne, úsporne a ponúkať moderné bývanie.

V prírode je každé obydlie recyklovateľné, stavebný materiál sa dostáva späť do kolobehu, kde slúži ďalej. KASTEN vníma svoj podiel zodpovednosti a preto je triedenie a recyklácia odpadu z administratívnych budov firmy už veľmi dlho samozrejmosťou. Pred 5 rokmi začal KASTEN s recykláciou tepelných izolantov používaných na stavbách, ktoré realizuje. Prestrihy, vznikajúce pri kladení tepelnej izolácie na obvodový plášť budovy či strechu, ukladá a odváža na zmluvné recyklačné miesto k spracovaniu, pre opätovné použitie.

To je ekológia v praxi. Nezáleží ani tak na tom, aký veľký prínos môže v širšom pohľade takáto činnosť priniesť. Každý krok je dôležitý.

— kontakty —

KASTEN HOLDING s.r.o.

E: info@kasten.cz   T: +420 318 647 150   WWW: http://www.kasten.cz/

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív firmy

Nové

Stavebný veľtrh BAU 2019

Zverejnené 22.10. V polovici októbra 2018 sa v Prahe konala tlačová konferencia k veľtrhu BAU, najväčšiemu stavebnému veľtrhu v Európe. Konať sa bude 14.–19. 1. 2019 v areáli Messe München a to vo všetkých 19 výstavných halách. Prezentovať sa príde viac ako 2 200… ísť na článok

Nová kuchyňa za jedno doobedie? Ide to!

Zverejnené 21.10. Máte staršiu kuchyňu, ktorá by potrebovala novší vzhľad, ale nechcete za túto premenu utrácať množstvo peňazí? Skúste namiesto prácnej a nákladnej rekonštrukcie kuchyňu iba renovovať. Jedná sa o pomerne jednoduchý spôsob, ako docieliť toho, aby ste… ísť na článok

Sadrové omietky VELVETA - steny s dotykom zamatu

Zverejnené 20.10. Ponuka sadrových omietok Cemix sa rozrástla o nový rad výrobkov VELVETA. Tie sú určené na strojové nanášanie a na povrchovú úpravu filcovaním či gletovaním. Omietky VELVETA sa nanášajú jednovrstvou technológiou, umožňujú tak rýchly postup… ísť na článok