Pergoly ISOTRA na mieru - inšpirácie
vyhľadávanie
Dnes je 25.6.

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Zverejnené: 19. 5. 2022

Gábor Miklós Szőke sa preslávil svojimi monumentálnymi sochami zvierat. Jeho úžasné výtvory vznikajú z kusov stavebného dreva a vytvára ich tím sochárov, tesárov a iných profesionálov.

Už počas umeleckých štúdií na maďarskej univerzite začal experimentovať s materiálom, ktorý nakoniec definoval jeho kariéru: so stavebným drevom. Jeho záujem sa postupne presunul z abstraktných kreácií na originálne sochy zvierat, z ktorých mnohé zdobia verejné priestranstvá v Maďarsku aj celej Európe. Sochy zvierat ho priťahovali z mnohých dôvodov: svojim totemovým či nadpozemským charakterom až po ich expresivitu.

Monumentálna práca

Vytvorenie jednej sochy môže trvať až jeden rok. Pri návrhu skíc Gábor vždy zohľadňuje priestor, do ktorého je socha určená. Vytvára fyzickú maketu alebo 3D model v počítači. Keď je koncept hotový, navrhuje sa nosná oceľová konštrukcia. Tieto monumentálne diela sú nielen rozmerné a ťažké, ale musia odolať aj vonkajším podmienkam. Na vytvorenú oceľovú konštrukciu sa upevňujú trámy, na ktoré sa montujú finálne drevené komponenty. Na tomto komplexnom procese sa v súčasnosti podieľa 30 osôb vrátane technikov, tesárov, zváračov a sochárov.

Zdroj: Adriana Iacob, shutterstock
Zdroj: Adriana Iacob, shutterstock

Drevo prebudené k životu

Samozrejme, ide o viac než len stavbu. Duša celého diela je v detailoch. Najprv sa ošetrené drevo hromadne nareže kapovacou a pokosovou pílou na kusy dlhé 30 až 60 centimetrov pod uhlom 40 – 45 stupňov. Sochári potom určia ich miesto na konštrukcii, predvŕtajú ich presným a rýchlym akumulátorovým vŕtacím skrutkovačom GSR 18V-150 C a upevnia pomocou rázového uťahovača. Menšie, finálne kusy sa režú priamo na mieste akumulátorovou kapovacou a pokosovou pílou alebo okružnou pílou. Socha skutočne ožíva až týmito poslednými zmenami a výrazovými detailmi. Používanie výkonného akumulátorového náradia v tejto fáze – napr. mimoriadne kompaktnej kompaktnej kapovacej a pokosovej píly GCM 18V-216 alebo okružnej píly GKS 18V-57 G – umožňuje improvizáciu na mieste inštalácie a dosiahnutie kvalitného rezania bez kompromisov. Obrovským plusom je, že všetko toto náradie využíva kompatibilné akumulátory.

Akumulátorové náradie Bosch poskytuje potrebnú slobodu a potrebný výkon

Szőkeho tím oceňuje akumulátorové náradie nielen pre jeho mobilitu. Je to, prirodzene, veľmi dôležité, keď súčasne pracuje na jednom mieste mnoho ľudí, a to niekedy aj vo výškach. Neprerušovaná práca vďaka výkonným akumulátorom umožňuje plynulý priebeh práce, vďaka čomu je možné naplno sa sústrediť na kreatívny proces. Pri skrutkovaní množstva skrutiek pracovníci preferujú rázovú technológiu, pretože menej namáha zápästie a umožňuje menej unavujúcu prácu. Vybrali si preto výkonný a kompaktný rázový uťahovač GDX 18V-200 C. Ich práca je dobrým príkladom, ako môže vysokovýkonné náradie zefektívniť pracovné procesy a dosiahnuť vynikajúcu kvalitu.

Čítajte tiež:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Bosch, shutterstock
reklama

Nové

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Zverejnené 24.6. Plánujete vybudovať v záhrade bazén? Hľadáte nadčasové riešenie, ktoré vhodne doplní architektúru vášho rodinného domu a následne záhrady? Tápete, aký druh kúpacej nádrže sa pre vaše potreby hodí najlepšie a zháňate návod, ako sa v súčasnej ponuke… ísť na článok

Typy drevených podláh

Typy drevených podláh

Zverejnené 23.6. Kto sa rozhodol pre drevenú podlahu, môže vyberať hneď z niekoľkých druhov. Líšia sa životnosťou, možnosťou renovácie, tvarovou stálosťou pri zmenách vlhkosti a v neposlednom rade aj cenou. Je potrebné starostlivo zvážiť, aký typ podlahy bude… ísť na článok

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Zverejnené 20.6. „Je pre nás nesmierne dôležité poskytovať platformu pre výnimočnú architektúru. Najmä v turbulentných časoch je nevyhnutné, aby sme zostali zameraní na udržateľnú budúcnosť, v čom nám pomáha práve Brick Award. Prihlásené projekty boli opäť výnimočné… ísť na článok

reklama