THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 27.6.

Krásne osvetlené schodisko, alebo svetlovod ako slnko v dome

Zverejnené: 16. 9. 2012

Rodinný dom, štandardné prízemie s podkrovnými priestormi. Ako sa často stáva, tak aj tu schodiskový priestor a centrálna chodba zostáva celkom bez okien, pretože okná boli smerované predovšetkým do miestnosti.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o centrálny priestor, takzvane križovatku ciest do všetkých izieb v podkroví, tak je absencia svetla veľmi nepríjemná. Avšak v dnešnej dobe už existuje riešenie tohto problému a nie je to až tak komplikované.

Ešte neviete, o čom hovoríme? Jedná sa o tubusový svetlovod značky SUNIZER, v tomto prípade od českého výrobcu.

Svetlovody v podkrovných priestoroch

Podkrovné priestory sú častým prípadom inštalácie svetlovodou. Dôvodov je hneď niekoľko. Podkrovné miestnosti totiž majú zložitejší prístup k svetlu. A pokiaľ sa chcete z nejakých dôvodov vyhnúť strešným oknám, napríklad kvôli tepelným stratám, alebo problémovým detailom inštalácie, tak nezostáva iné ako inštalovať svetlovody.

Navyše inštalácia svetlovodu cez strešný plášť je to, v čom svetlovody vynikajú, pretože dokážu priniesť vhodné množstvo svetla, pritom priestory v lete neprehrievajú a súčasne, a to je v dnešnej dobe veľmi dôležité, teplo z miestnosti ani neodoberajú. Majú totiž skvelé tepelné parametre, ktoré môžu konkurovať aj klasickým oknám, o strešných ani nehovoriac. Nie je problém pri svetlovodoch SUNIZER dosiahnuť U = 0,53 W/(m2K), čo je výborný tepelnoizolačný parameter.

Schodisko pred inštaláciou a po inštalácii svetlovodu

Jednoduchá inštalácia

Avšak určite najväčšou výhodou je veľmi jednoduchá inštalácia. Vytvorenie prestupov cez strechu nie je pre klampiara žiadny problém, a pokiaľ sa realizuje správne napojenie ďalších vrstiev strechy, tak prakticky nehrozí žiadne riziko a montáž je behom pár hodín celkom kompletná.

Výhodou svetlovodu SUNIZER je, že nerozlišujeme, či sa musí inštalovať v priebehu výstavby, alebo môže byť inštalovaný dodatočne. Pokiaľ nie je v strope železobetónová doska, ale dnes najbežnejší sadrokartón, je možné svetlovod inštalovať behom pár hodín aj dodatočne, do už zabývaného domu.

A čudovali by ste sa, ale tento prípad je dokonca najčastejší. Bežne sa stáva, že pri rekonštrukcii, alebo výstavbe domu je treba šetriť každú korunu a osvetlenie centrálnej chodby alebo schodiska sa vyrieši „žiarovkou“. Po nasťahovaní majiteľ zistí, že tieto priestory nie sú dostatočne osvetlené a začne sa hľadať riešenie, ktoré nakoniec vždy skončí pri svetlovode, pretože ten jediný ponúkne celodenné svietenie zadarmo a prirodzené a dynamické svetlo, rovnaké ako pri inštalácii okna. V porovnaní so žiarovkou je aj pri nepriazni počasia svetla od svetlovodu niekoľkonásobne viac.

Cena inštalácie závisí na použitom type svetlovodu a jeho dĺžke. Bežne je možné svetlovod obstarať okolo sumy 620 eur. Je to síce viac než cena strešného okna, ale zasa svetlovod prinesie svetlo aj cez podkrovný priestor na dĺžku niekoľkých metrov, a navyše je možné svetlovod SUNIZER inštalovať úplne bez tepelných mostov, takže ho môžeme určite odporučiť a to nielen do chodieb, ale aj do kuchýň, kúpeľní či obývacích priestorov.

Pokiaľ vás tento produkt inšpiroval, navštívte adresu www.sunizer.cz a dozviete sa, čo k správnemu výberu svetlovodu budete potrebovať.

Svetlovod SUNIZER, ktorý získal v minulých rokoch na veľtrhu FOR ARCH najvyššie ocenenie Gran Prix, si budú môcť návštevníci tohtoročného veľtrhu v Prahe znovu prehliadnuť. Nájdete nás v hale 3, stánok č. 3A 08.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Chcete byť nezávislí od cien energií?

Chcete byť nezávislí od cien energií?

Zverejnené 26.6. Ceny elektriny sú nestále a ich výškou si v budúcnosti nemôžete byť istí. Čo však môžete ovplyvniť, je to, ako veľmi ste na nich závislí. Jednou z možností, ako dosiahnuť energetickú nezávislosť, sú technológie, ktoré umožňujú využívať energiu zo… ísť na článok

Druhýkrát v Prahe, znovu plný inšpirácie. Taký bol ARCHITECT@WORK 2026

Druhýkrát v Prahe, znovu plný inšpirácie. Taký bol ARCHITECT@WORK 2026

Zverejnené 25.6. V dňoch 17. a 18. júna 2026 sme sa zúčastnili druhého ročníka veľtrhu ARCHITECT@WORK Praha, ktorý sa konal v priestoroch PVA EXPO Praha. Tohtoročnou hlavnou témou bola Transformácia – pojem, ktorý sa premietal do vystavených produktov, materiálových… ísť na článok

Prázdny dom ako pozvánka pre zlodejov? Pred dovolenkou sa vyplatí skontrolovať zabezpečenie, len zamknúť nestačí

Prázdny dom ako pozvánka pre zlodejov? Pred dovolenkou sa vyplatí skontrolovať zabezpečenie, len zamknúť nestačí

Zverejnené 24.6. Letné mesiace lákajú k odchodu na dovolenku, a mnohé domy tak zostávajú dni aj týždne bez dozoru. Práve v tomto období sa môžu prejaviť slabé miesta v ich zabezpečení – od pootvoreného okna cez nesprávne zaistenú garáž až po dlhodobo stiahnuté… ísť na článok

reklama