Dnes je 17.2.

Kto je pripravený, toho budúcnosť nezaskočí ...

Zverejnené: 9. 2. 2019

V roku 2020 sa v stavebníctve mnohé zmení. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetickej náročnosti budov požaduje, aby nové budovy postavené po roku 2020 mali takmer nulovú spotrebu energie. A aby väčšina energetických výdajov bola zabezpečená zdrojmi, ktoré budú inštalované v budove.

Pripravuje sa aj stavebná spoločnosť KASTEN. Konateľ spoločnosti Ing. Aleš Kocourek k tomu hovorí...

A. K.: Máme viac než dvadsaťročnú skúsenosť. Veľa sme sa naučili, okrem iného aj to, že musíme predvídať na pár rokov dopredu. Trendy posledných rokov ukázali, kadiaľ sa bude pravdepodobne uberať vývoj. Takže to, čo sme očakávali, sa stane realitou. Zatiaľ ešte nízkoenergetické a pasívne budovy v centre českého ani slovenského trhu s novými nehnuteľnosťami nestoja, ale čoskoro budú. Až stavebné úrady začnú, v súlade s európskou legislatívnou, povolovať len výstavbu ekologicky úsporných a šetrných stavieb. Preto sa už logicky, ako jeden z prvých developérov v Českej republike, na výstavbu nízkoenergetických bytových, rezidenčných aj polyfunkčných domov zameriavame.

Čo nulová spotreba energie?

A. K.: Myslím, že je to zatiaľ science fiction. Technicky, technologicky aj cenovo. A je otázkou, či je to zmysluplný cieľ. Od schválenia smernice v roku 2010 sú o naplnení týchto požiadaviek rôzne predstavy. Smernice presnú definíciu neuvádzajú. To Európska únia spolu s nastavením konkrétnych parametrov necháva na členských štátoch. Požiadavkou je, aby spotreba energie bola veľmi nízka.

A to už science fiction nie je?

A. K.: Nie je. To už architekti vedia navrhnúť, projektanti nakresliť a stavebné firmy postaviť. Myslím, že sa jedná ešte o niečo iné, nie len úsporu energií. Jedná sa o to, aby sa tí, ktorí budú takto navrhnuté a postavené budovy užívať, sa v nich dobre cítili. Či už sa jedná o kancelárie alebo byty, ide o komfort užívania, o fyzickú pohodu, o tvorbu užívaného priestoru, o zdravé prostredie, o ekológiu budov, o ich pozitívne pôsobenie na psychickú aj fyzickú pohodu človeka.

Čo konkrétneho robíte pre to, aby ste boli aj naďalej úspešní?

A. K.: Ako pre navrhovanie, tak pre realizáciu budov je potrebná odporná príprava, znalosti, skúsenosti. Sme experti na zatepľovanie, modernizácie, rekonštrukcie a revitalizácie stavieb, špecializujeme sa na výstavbu nízkoenergetických bytových domov. Preto sa nebojíme nových energetických štandardov. Vďaka tomu všetkému sme pripravení stavať nízkoenergetické aj pasívne domy. Našou filozofiou je starostlivosť a kvalita. Hovoríme – za skvelou stavbou je starostlivá firma. A chceme, aby s to o nás hovorilo aj v budúcich rokoch.

Čítajte tiež: Domy s takmer nulovou spotrebou energie povinne od 2020

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: archív Kasten spol. s. r. o.

Nové

Stavebný veľtrh Brno – každý deň na inú tému

Zverejnené 16.2. Novinky, nové trendy aj poradenstvo ku všetkému, čo súvisí so stavbou a vybavením domu či bytu prinesie od 27. februára do 2. marca 2019 na brnenskom výstavisku Stavebný veľtrh. Pod jedným názvom sa skrývajú tri veľtržné akcie – Stavebný veľtrh Brno… ísť na článok

Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti VELUX

Zverejnené 14.2. Diaľkovo ovládané strešné okná sú nevyhnutným základom pre automatizáciu, vedúcu k pohodlnému zabezpečeniu zdravého vnútorného prostredia. Dnes majú zákazníci spoločnosti VELUX k dispozícii zvýhodnené sady strešných okien z kategórie Štandard Plus a… ísť na článok

Unikátny svetlík VELUX s bezrámovým zaobleným zasklením

Zverejnené 12.2. Spoločnosť VELUX, popredný výrobca strešných okien a ich príslušenstva, vytvorila atraktívne a inovatívne riešenie pre ploché strechy – svetlík so zaobleným zasklením. Toto nové, minimalistické okno do plochých striech je výbornou možnosťou pre… ísť na článok