Dnes je 23.4.

Kto je pripravený, toho budúcnosť nezaskočí ...

Zverejnené: 9. 2. 2019

V roku 2020 sa v stavebníctve mnohé zmení. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetickej náročnosti budov požaduje, aby nové budovy postavené po roku 2020 mali takmer nulovú spotrebu energie. A aby väčšina energetických výdajov bola zabezpečená zdrojmi, ktoré budú inštalované v budove.

Pripravuje sa aj stavebná spoločnosť KASTEN. Konateľ spoločnosti Ing. Aleš Kocourek k tomu hovorí...

A. K.: Máme viac než dvadsaťročnú skúsenosť. Veľa sme sa naučili, okrem iného aj to, že musíme predvídať na pár rokov dopredu. Trendy posledných rokov ukázali, kadiaľ sa bude pravdepodobne uberať vývoj. Takže to, čo sme očakávali, sa stane realitou. Zatiaľ ešte nízkoenergetické a pasívne budovy v centre českého ani slovenského trhu s novými nehnuteľnosťami nestoja, ale čoskoro budú. Až stavebné úrady začnú, v súlade s európskou legislatívnou, povolovať len výstavbu ekologicky úsporných a šetrných stavieb. Preto sa už logicky, ako jeden z prvých developérov v Českej republike, na výstavbu nízkoenergetických bytových, rezidenčných aj polyfunkčných domov zameriavame.

Čo nulová spotreba energie?

A. K.: Myslím, že je to zatiaľ science fiction. Technicky, technologicky aj cenovo. A je otázkou, či je to zmysluplný cieľ. Od schválenia smernice v roku 2010 sú o naplnení týchto požiadaviek rôzne predstavy. Smernice presnú definíciu neuvádzajú. To Európska únia spolu s nastavením konkrétnych parametrov necháva na členských štátoch. Požiadavkou je, aby spotreba energie bola veľmi nízka.

A to už science fiction nie je?

A. K.: Nie je. To už architekti vedia navrhnúť, projektanti nakresliť a stavebné firmy postaviť. Myslím, že sa jedná ešte o niečo iné, nie len úsporu energií. Jedná sa o to, aby sa tí, ktorí budú takto navrhnuté a postavené budovy užívať, sa v nich dobre cítili. Či už sa jedná o kancelárie alebo byty, ide o komfort užívania, o fyzickú pohodu, o tvorbu užívaného priestoru, o zdravé prostredie, o ekológiu budov, o ich pozitívne pôsobenie na psychickú aj fyzickú pohodu človeka.

Čo konkrétneho robíte pre to, aby ste boli aj naďalej úspešní?

A. K.: Ako pre navrhovanie, tak pre realizáciu budov je potrebná odporná príprava, znalosti, skúsenosti. Sme experti na zatepľovanie, modernizácie, rekonštrukcie a revitalizácie stavieb, špecializujeme sa na výstavbu nízkoenergetických bytových domov. Preto sa nebojíme nových energetických štandardov. Vďaka tomu všetkému sme pripravení stavať nízkoenergetické aj pasívne domy. Našou filozofiou je starostlivosť a kvalita. Hovoríme – za skvelou stavbou je starostlivá firma. A chceme, aby s to o nás hovorilo aj v budúcich rokoch.

Čítajte tiež: Domy s takmer nulovou spotrebou energie povinne od 2020

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: archív Kasten spol. s. r. o.

Nové

Gresové porcelánové dlažby 20 mm od VillaTesta

Zverejnené 17.4. Gresová dlažba sa u nás nazýva aj „umelý/syntetický mramor”, resp. „porcelán”. Jedná sa o homogénny spekaný materiál vyleštený na povrchu. Pri správnom položení tejto dlažby je tento materiál prakticky nezničitelný (používaním sa iba ďalej zalešťuje… ísť na článok

Kartón namiesto dreva a tehál

Zverejnené 23.4. Netradičných materiálov využívaných k stavbe domov existuje v dnešnej dobe veľmi veľa. Popri plaste, odpade či kontajnerov je to napríklad kartón, ktorý svoje uplatnenie našiel aj v odvetví výroby nábytku. ísť na článok

Neprekonateľné veľké zelené vajce. Inšpiráciou bola tradičná hlinená pec z Ázie

Zverejnené 22.4. Princíp fungovania Big Green Egg má svoje korene v ďalekej histórií. Pred viac než 3000 rokmi sa vo východnej Ázii používalo ako tradičná hlinená pec na drevo, v ktorej si ľudia pripravovali jedlo. Tu potom tento štýl prípravy pokrmov objavili… ísť na článok