Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Kúpele Luhačovice budú oslavovať 145. výročie narodenia Dušana Jurkoviča

Zverejnené: 23. 7. 2013

Najväčším lákadlom pre návštevníkov Kúpeľov Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) sú zachované diela najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča (1868–1947). Súbor stavieb Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jastrabie, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele a Hudobný pavilón plne slúžia verejnosti a sú vo vynikajúcom stave.

Kúpele Luhačovice sa o tieto architektonické skvosty vzorne starajú a udržiavajú tak Jurkovičov odkaz, ktorým vytvoril jedinečnú atmosféru veľkorysého uvoľneného urbanizmu v priaznivom meradle bez rušivých zásahov. Aj jeho nasledovníci citlivo dotvorili areál Luhačovických kúpeľov dielami secesie, rannej moderny a funkcionalizmu tak, že zachovali čaro a atmosféru výnimočných kúpeľov.

Jurkovičov dom

Najvýznamnejšou Jurkovičovou realizáciou v Luhačoviciach je Jurkovičov dom. Hlavný kúpeľný objekt (pôvodne Janov dom podľa Jana Nepomuka Serényiho) bol vytvorený v klasicistickej podobe v roku 1822 a prestavaný Dušanom Jurkovičom v roku 1902, kedy bol zvýšený o hrazdené poschodie a nové zastrešenie a dispozične upravený okolo dvoch nádvorí a vstupnej dvojpodlažnej haly. Funkcia objektu sa pritom nezmenila – bola vždy kombináciou vaňových kúpeľov a ubytovania kúpeľných hostí.

V rokoch 2000–2002 prebehla generálna oprava budovy. Pôvodná funkcia kúpeľného domu je zachovaná a doplnená o reštauračnú časť a bazén. Exteriér i vnútorné priestory boli pri obnove objektu maximálne priblížené k pôvodnému stavu na základe reštaurátorských prieskumov a dobových fotografií. Najviac pôvodných funkčných prvkov mobiliára je zachovaných v balneočasti – originálne ležadlá, zrkadlá, vešiaky, sedačky, stoličky, stôl, lavice, kvetinové podstavce, toaletky so zrkadlom, stolíky s keramickou doskou, všetko navrhnuté Dušanom Jurkovičom. Pietne obnovené boli tri miestnosti s originálnym funkčným sanitárnym vybavením – repasovanými „zlatými” mosadznými vaňami minerálnych kúpeľov. A tak, aj po viac než sto rokoch, si hostia Jurkovičovho domu môžu vyskúšať blahodarné účinky prírodných minerálnych kúpeľov v pôvodnej vani.

Jurkovičov dom
Jurkovičov dom
Pôvodný nábytok od Jurkoviča
Pôvodný nábytok od Jurkoviča

Čaro a atmosféra kúpeľov

Stavby Dušana Jurkoviča vytvorené pre Luhačovice v priebehu len troch rokov, spájajú motívy regionálnej karpatskej ľudovej tvorby s dekoratívnymi princípmi secesie. Citlivé zasadenie stavieb do parkovo upravenej údolnej krajiny podtrhuje harmóniu celku. Architektúra kúpeľov korešponduje aj s vrcholiacim emancipačným hnutím stredoeurópskych slovanských národov, usilujúcich o sebaidentifikáciu, okrem iného prostredníctvom ľudovej kultúry. Touto syntézou sa Kúpele Luhačovice líšia od radu významných európskych kúpeľov, ktorých architektonický výraz je viac či menej unifikovaný, kozmopolitný, vychádzajúci z rímskej klasickej tradície.

Hudobný pavilón
Hudobný pavilón

Veľa ľudí ani netuší, že príchod a pôsobenie Dušana Jurkoviča v Luhačoviciach súvisí s tým, že začiatkom 20. storočia českí a slovanskí buditelia hľadali protipól Karlových Varov, kde sa stretávali spoločenské špičky nemeckých krajín v nemeckom salóne. Myšlienka vytvoriť protipól a tradíciu stretávania sa Slovanov v Luhačoviciach v slovanskom salóne, stála pri pozvaní Jurkoviča do Luhačovíc.

Vila Jastrabie
Vila Jastrabie

Produktová rôznorodosť pobytov

Slovákov určite osloví, popri histórii, aj geografická blízkosť, keď do Luhačovíc majú mnohí bližšie ako do slovenských kúpeľov. Luhačovice sú po ceste vzdialené iba 27 km od hraničného prechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Kúpele Luhačovice patria k lukratívnym liečebným kúpeľom v ČR a sú lokalizované v prostredí štedrých prírodných zdrojov. Pritom produktová rôznorodosť ponúkaných pobytov umožňuje využiť ich blahodarné účinky rôznym cieľovým skupinám. Ubytovanie a služby uspokoja tak milovníkov luxusu, ako aj klientov uprednostňujúcich cenovo dostupný štandard. V neposlednom rade je pre nich lákadlom jedinečnosť a vzácnosť Luhačovických minerálnych vôd a 16 liečivých prameňov. Najznámejšie sú Vincentka, Ottovka, Aloiska, prameň Dr. Šťastný.

V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Kúpeľná liečba je založená na využití prírodných liečivých zdrojov, v kombinácii s najmodernejšími liečebnými a rehabilitačnými metódami. Pri kúpeľnej liečbe sa minerálne vody používajú na pitné kúry, inhalácie a prírodné minerálne kúpele. Celkom je možné poskytnúť cca 60 procedúr rôznych typov. Okrem kúpeľných sa tu realizujú aj relaxačné wellness pobyty.

Autor: Bc. Katarína Arvayová
Foto: Achiv Lázní Luhačovice

Tématické odbory

reklama

Nové

Ľahké univerzálne debnenie PERI DUO. Systém pre steny, stropy, stĺpy a základy

Ľahké univerzálne debnenie PERI DUO. Systém pre steny, stropy, stĺpy a základy

Zverejnené 14.5. Systém DUO od PERI je univerzálne debnenie pre zvislé aj vodorovné konštrukcie (odtiaľ DUO) vyznačujúce sa nízkou hmotnosťou a veľmi jednoduchou manipuláciou. Takmer celá montáž prebieha bez použitia náradia. To spolu s jednoducho pochopiteľným… ísť na článok

Dizajn bez kompromisov: detail, ktorý mení spôsob otvárania dverí

Dizajn bez kompromisov: detail, ktorý mení spôsob otvárania dverí

Zverejnené 19.5. Bez kľučky, bez zámku, bez elektroniky, bez závad… to je dômyselný systém M&T Magnetic pre otočné dvere, ktorý revolučne mení zaužívaný spôsob ich otvárania – čisto pomocou magnetickej sily, bez kontaktu dverí so zárubňou. ísť na článok

Odštartovala Zelená podnikom - zaujímajte sa o podmienky na OZE

Odštartovala Zelená podnikom - zaujímajte sa o podmienky na OZE

Zverejnené 17.5. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustila 5. mája 2025 prvú etapu prijímania žiadostí v rámci programu Zelená podnikom, určenú pre zariadenia na výrobu tepla v Bratislavskom samosprávnom kraji. Od 12. mája 2025 si už môžu do… ísť na článok

reklama