Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Kvalitné odvetrávanie šikmých striech je dnes nevyhnutnosťou

Zverejnené: 24. 2. 2024

Moderné strechy dnes môžu byť stavané z veľmi kvalitných materiálov. Aby však plnili svoju funkciu po desaťročia, je potrebné dodržať tiež odporúčané požiadavky na ich odvetrávanie.

Základom je navrhnúť a realizovať strechy s dostatočným odvetrávaním strešného plášťa. Pre bežné rodinné domy sa používajú menšie turbíny BIB12 (305 mm).

V prvom rade je nevyhnutné navrhnúť a realizovať strechy s dostatočným odvetraním strešného plášťa. Na to je potrebná zodpovedajúca kapacita prisávania vzduchu pod strešnú krytinu. Vetracie otvory sa musia pravidelne čistiť, aby si udržali svoju funkciu. Tiež správne vykonaný odvetrávaný hrebeň alebo dostatočný počet odvetrávacích škridiel je základom dobrej strechy.

Cieľ systému odvetrania spočíva v zaistení trvalého prúdenia vzduchu, aby vznikajúca kondenzácia na spodnom líci strešnej krytiny bola čo najrýchlejšie odvetraná a nedostala sa dlhodobo do drevenej konštrukcie strechy, tj do strešných lát.

Druhým úskalím strechy je odvetranie podkrovného priestoru kvôli správnemu prostrediu pre strešné trámy. Drevený krov vydrží v správnych podmienkach desiatky rokov a drevo si s občasnou vlhkosťou ľahko poradí. Z praxe vieme, že najväčším problémom dnešných striech je nedostatočné odvetranie podstrešného priestoru, tj priestoru pod strešnou (difúznou) fóliou. Strešná paropriepustná fólia slúži ako ochrana drevenej konštrukcie pred nepriaznivými vplyvmi, dažďom a nečistotami. Čiastočne má prepúšťať vodné pary mimo konštrukcie strechy.

Drevený krov vydrží v správnych podmienkach desiatky rokov a drevo si s občasnou vlhkosťou ľahko poradí.
Drevený krov vydrží v správnych podmienkach desiatky rokov a drevo si s občasnou vlhkosťou ľahko poradí.

Najproblematickejšie strechy?

Dnes veľmi obľúbené domy typu bungalov sú najčastejšie postihnuté plesňami na krovoch a spodnej strane difúznej fólie. To je znakom prebytočnej vlhkosti v tomto uzavretom priestore, ktorá preniká netesnosťami z obytných priestorov a zo zabudovanej konštrukčnej vlhkosti stavby. Napriek tomu, že je v obytnej časti na strope vložená parotesná fólia, vlhkosť sa do podstrešného priestoru dostáva. Všeobecne vždy platí, že pokiaľ je strecha priamo nad obývaným priestorom, potrebuje zvláštnu starostlivosť, zvýšený stupeň odvetrania. Ďalej tiež platí, že veľké a priestranné povaly sa s vlhkosťou dokážu vyrovnať oveľa lepšie ako malé uzavreté povaly.

Väčší problém s vlhkosťou v podkrovnom priestore všeobecne nastáva pri domoch, kde je ako debnenie pod strešnou krytinou aplikovaná na krovoch parotesná OSB doska. Vodné pary potom cez ňu nemôžu prirodzene odchádzať z interiéru preč, čo zapríčiní, že dosky a s nimi aj strešný krov potom rád plesnivie. Tu pomôže jedine aktívne odvetranie.

Riziko zavlhnutej tepelnej izolácie

V dnešných stavbách je bohužiaľ veľmi často umiestnená tepelná izolácia v zle odvetrávanom priestore. V dôsledku toho je tu dlhodobo nasávaná vlhkosť a následne sa znižujú tepelno-izolačné vlastnosti. Postupom času znižuje izolácia rapídne svoju účinnosť.

Obľúbené domy typu bungalov sú najčastejšie postihnuté plesňami na krovoch na spodnej strane difúznej fólie.
Obľúbené domy typu bungalov sú najčastejšie postihnuté plesňami na krovoch na spodnej strane difúznej fólie.

Riziko fotovoltika

Fotovoltika je dnes veľmi rozšíreným fenoménom, ktorý dokáže výrazne zmeniť teplotné a vlhkostné pomery v strešnej konštrukcii. Pod fotovoltikou sa všeobecne znižuje možnosť prirodzenej ventilácie, preto sa v podstrešnom priestore často objavujú vlhké mapy na difúznej fólii.

Aké je riešenie?

Aby sa dosiahlo trvalého zníženia vlhkosti v uzavretých podkrovných priestoroch, je potrebné zaistiť dostatočnú výmenu vzduchu. Teda na jednej strane prisávanie vzduchu do podkrovného priestoru a na druhej strane odvod vzduchu. Toto zaistiť súčasne je však často problémom.

Preto sa zdá ako najjednoduchším riešením inštalácia dvoch alebo viacerých ventilačných turbín Lomanco, ktoré priestor trvalo odvetrajú. Turbíny sú na to priamo predurčené. Dokážu trvalo priestory odvetrávať a zaistiť tým výmenu vzduchu spojenú s odvodom prebytočnej vlhkosti a v lete prebytočného tepla. Dve a viac turbín Lomanco si vzájomne napomôžu aj s prisávaním vzduchu do tohto priestoru. Pre bežné rodinné domy sa používajú menšie turbíny BIB12 (305 mm). Pre veľkopriestorové strechy a pre priemyselné objekty sa hodia ventilačné turbíny BIB14 (356 mm).

Najjednoduchším riešením je inštalácia dvoch či viacerých ventilačných turbín Lomanco, ktoré priestor trvalo odvetrávajú.
Najjednoduchším riešením je inštalácia dvoch či viacerých ventilačných turbín Lomanco, ktoré priestor trvalo odvetrávajú.

Návrh a aplikácia turbín LOMANCO

Projektové konzultácie, návrh počtu turbín a ich umiestnenie, vrátane výpisu potrebných prvkov vám rád pripraví technik produktov Lomanco Ing. Radim Otýpka (otypka@klimahaus.cz), ktorý sa návrhom a aplikáciou turbín Lomanco zaoberá už 25 rokov.

Kompletný sortiment turbín s príslušenstvom v podobe strešných límcov, priechodov strechou, predĺžení, ochranných mriežok atď ponúka odborný poradca, firma KLIMAHAUS s.r.o. (eshop.klimahaus.cz).

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archív autora

Tagy

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama