THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Kvalitné odvetrávanie šikmých striech je dnes nevyhnutnosťou

Zverejnené: 24. 2. 2024

Moderné strechy dnes môžu byť stavané z veľmi kvalitných materiálov. Aby však plnili svoju funkciu po desaťročia, je potrebné dodržať tiež odporúčané požiadavky na ich odvetrávanie.

Základom je navrhnúť a realizovať strechy s dostatočným odvetrávaním strešného plášťa. Pre bežné rodinné domy sa používajú menšie turbíny BIB12 (305 mm).

V prvom rade je nevyhnutné navrhnúť a realizovať strechy s dostatočným odvetraním strešného plášťa. Na to je potrebná zodpovedajúca kapacita prisávania vzduchu pod strešnú krytinu. Vetracie otvory sa musia pravidelne čistiť, aby si udržali svoju funkciu. Tiež správne vykonaný odvetrávaný hrebeň alebo dostatočný počet odvetrávacích škridiel je základom dobrej strechy.

Cieľ systému odvetrania spočíva v zaistení trvalého prúdenia vzduchu, aby vznikajúca kondenzácia na spodnom líci strešnej krytiny bola čo najrýchlejšie odvetraná a nedostala sa dlhodobo do drevenej konštrukcie strechy, tj do strešných lát.

Druhým úskalím strechy je odvetranie podkrovného priestoru kvôli správnemu prostrediu pre strešné trámy. Drevený krov vydrží v správnych podmienkach desiatky rokov a drevo si s občasnou vlhkosťou ľahko poradí. Z praxe vieme, že najväčším problémom dnešných striech je nedostatočné odvetranie podstrešného priestoru, tj priestoru pod strešnou (difúznou) fóliou. Strešná paropriepustná fólia slúži ako ochrana drevenej konštrukcie pred nepriaznivými vplyvmi, dažďom a nečistotami. Čiastočne má prepúšťať vodné pary mimo konštrukcie strechy.

Drevený krov vydrží v správnych podmienkach desiatky rokov a drevo si s občasnou vlhkosťou ľahko poradí.
Drevený krov vydrží v správnych podmienkach desiatky rokov a drevo si s občasnou vlhkosťou ľahko poradí.

Najproblematickejšie strechy?

Dnes veľmi obľúbené domy typu bungalov sú najčastejšie postihnuté plesňami na krovoch a spodnej strane difúznej fólie. To je znakom prebytočnej vlhkosti v tomto uzavretom priestore, ktorá preniká netesnosťami z obytných priestorov a zo zabudovanej konštrukčnej vlhkosti stavby. Napriek tomu, že je v obytnej časti na strope vložená parotesná fólia, vlhkosť sa do podstrešného priestoru dostáva. Všeobecne vždy platí, že pokiaľ je strecha priamo nad obývaným priestorom, potrebuje zvláštnu starostlivosť, zvýšený stupeň odvetrania. Ďalej tiež platí, že veľké a priestranné povaly sa s vlhkosťou dokážu vyrovnať oveľa lepšie ako malé uzavreté povaly.

Väčší problém s vlhkosťou v podkrovnom priestore všeobecne nastáva pri domoch, kde je ako debnenie pod strešnou krytinou aplikovaná na krovoch parotesná OSB doska. Vodné pary potom cez ňu nemôžu prirodzene odchádzať z interiéru preč, čo zapríčiní, že dosky a s nimi aj strešný krov potom rád plesnivie. Tu pomôže jedine aktívne odvetranie.

Riziko zavlhnutej tepelnej izolácie

V dnešných stavbách je bohužiaľ veľmi často umiestnená tepelná izolácia v zle odvetrávanom priestore. V dôsledku toho je tu dlhodobo nasávaná vlhkosť a následne sa znižujú tepelno-izolačné vlastnosti. Postupom času znižuje izolácia rapídne svoju účinnosť.

Obľúbené domy typu bungalov sú najčastejšie postihnuté plesňami na krovoch na spodnej strane difúznej fólie.
Obľúbené domy typu bungalov sú najčastejšie postihnuté plesňami na krovoch na spodnej strane difúznej fólie.

Riziko fotovoltika

Fotovoltika je dnes veľmi rozšíreným fenoménom, ktorý dokáže výrazne zmeniť teplotné a vlhkostné pomery v strešnej konštrukcii. Pod fotovoltikou sa všeobecne znižuje možnosť prirodzenej ventilácie, preto sa v podstrešnom priestore často objavujú vlhké mapy na difúznej fólii.

Aké je riešenie?

Aby sa dosiahlo trvalého zníženia vlhkosti v uzavretých podkrovných priestoroch, je potrebné zaistiť dostatočnú výmenu vzduchu. Teda na jednej strane prisávanie vzduchu do podkrovného priestoru a na druhej strane odvod vzduchu. Toto zaistiť súčasne je však často problémom.

Preto sa zdá ako najjednoduchším riešením inštalácia dvoch alebo viacerých ventilačných turbín Lomanco, ktoré priestor trvalo odvetrajú. Turbíny sú na to priamo predurčené. Dokážu trvalo priestory odvetrávať a zaistiť tým výmenu vzduchu spojenú s odvodom prebytočnej vlhkosti a v lete prebytočného tepla. Dve a viac turbín Lomanco si vzájomne napomôžu aj s prisávaním vzduchu do tohto priestoru. Pre bežné rodinné domy sa používajú menšie turbíny BIB12 (305 mm). Pre veľkopriestorové strechy a pre priemyselné objekty sa hodia ventilačné turbíny BIB14 (356 mm).

Najjednoduchším riešením je inštalácia dvoch či viacerých ventilačných turbín Lomanco, ktoré priestor trvalo odvetrávajú.
Najjednoduchším riešením je inštalácia dvoch či viacerých ventilačných turbín Lomanco, ktoré priestor trvalo odvetrávajú.

Návrh a aplikácia turbín LOMANCO

Projektové konzultácie, návrh počtu turbín a ich umiestnenie, vrátane výpisu potrebných prvkov vám rád pripraví technik produktov Lomanco Ing. Radim Otýpka (otypka@klimahaus.cz), ktorý sa návrhom a aplikáciou turbín Lomanco zaoberá už 25 rokov.

Kompletný sortiment turbín s príslušenstvom v podobe strešných límcov, priechodov strechou, predĺžení, ochranných mriežok atď ponúka odborný poradca, firma KLIMAHAUS s.r.o. (eshop.klimahaus.cz).

Čítajte tiež:

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archív autora
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama