HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Masívne drevené panely

Zverejnené: 26. 10. 2019

S rastúcou obľubou drevených stavieb sa čoraz častejšie objavujú aj domy postavené technológiou CLT panelov. U našich západných susedov sú pre svoju ekologickosť a jednoduchosť výstavby veľmi obľúbeným materiálom, ktorý v sebe spája vlastnosti a krásu dreva spolu s rýchlosťou a presnosťou panelovej výstavby. U nás je tento materiál zastúpený predovšetkým v sektore rodinných domov.

Najväčší potenciál CLT je ale predovšetkým pri výstavbe väčších administratívnych stavieb, obytných domov a výškových budov, ktoré čakajú na ďalších odhodlaných staviteľov, ktorí ukážu trend ostatným a zamotajú hlavu stavebným firmám pracujúcim s betónom a tehlou.

CLT – čo to je?

CLT (Cross Laminated Timber) je stavebný produkt z masívneho dreva, zhotovený priečnym zlepením najmenej troch vrstiev jednovrstvových lamelových dosiek. CLT panely sa vyrábajú v rozmeroch do 2,95 m šírky a 16 m dĺžky, v hrúbke od 60 mm do 400 mm stúpajúc po 20 mm. Štandardne vyrábané šírky sú 2,25; 2,45; 2,75; 2,95 m. Na prianie je možné vyrobiť panel až do šírky 3,95 m. Použité lepidlá sú bez obsahu formaldehydu a šetrné k životnému prostrediu. Panely sú vhodné či už pre vonkajšie, tak vnútorné steny, stropy a strechy. Široká škála rozmerov je kompaktná a podľa požiadavky statika je možné zvoliť zodpovedajúci rozmer a hrúbku bez potreby použitia ďalších podporných či alternatívnych konštrukcií. Povrchová vrstva je vyrobená v zodpovedajúcej kvalite vytriedením materiálu priamo pri výrobe. V prípade požiadavky pohľadového povrchu tak nie je potrebné dodatočne inštalovať pohľadovú preglejku, špárovku či biodosky. Hotové, podľa projektu opracované panely sa dopravujú priamo na stavenisko, kde z nich odborná firma postaví v priebehu niekoľkých dní hrubú stavbu domu.

Použitie CLT a jeho vlastnosti

Panely CLT sú maximálne flexibilné a perfektne kombinovateľné s inými stavebnými materiálmi. Vďaka zlepeniu jednotlivých lamiel sú už od 80 mm vzduchotesné a nie je potrebné používať dodatočné tesniace fólie ako u nelepených alternatívnych produktov. Nehrozí tak poškodenie v prípade dodatočných úprav panelu. Vďaka prenosu zaťaženia do dvoch smerov nekladú zo statického hľadiska žiadne medze architektúre domu a budov. Používajú sa preto pri výstavbe rodinných domov a v Európe tiež častejšie pri výstavbe viacpodlažných mestských, priemyselných a komerčných objektov. S dvoma výrobnými jednotkami a celkovou ročnou kapacitou 270 000 kubických metrov, je Stora Enso celosvetovo najväčším producentom týchto panelov.

Stora Enso CLT je možné vyrobiť v nepohľadovej, priemyselne pohľadovej a pohľadovej kvalite, pričom každá plocha je brúsená. Základnou drevinou, ktorá je použitá je smrek, prípadne borovica. Pre finálne povrchové vrstvy v pohľadovej kvalite je možné vyberať štandardne zo smreku, borovice, jedle, smrekovca a limby. Ostatné dreviny sú možné na objednávku iba od určitého množstva. Ako povrchovú úpravu je možné zvoliť aj kefovanie či zvukovo absorpčnú úpravu frézovaním drážok. Nacenenie materiálu CLT, ktorý je potrebný pre výstavbu domu je zdarma. Vhodný formát výkresovej dokumentácie uľahčujúci prácu technikov STORA ENSO je .dwg a .dxf, je možné ale použiť aj celú škálu ostatných. V prípade požiadavky dimenzovania hrúbky materiálu je potrebné zaslať údaje úžitkového, stáleho a náhodného zaťaženia. Po vzájomnom odsúhlasení nasleduje fáza prípravy a výroby domu, ktorá trvá v priemere tri týždne.

Viac o materiáli, jeho vlastnostiach a výhodách, technických riešeniach stavieb na www.cltsk.info.

O spoločnosti STORA ENSO

Firma Stora Enso je popredný svetový dodávateľ riešení v oblasti dreva a papiera, obalových materiálov a biomateriálov. Hlavným cieľom spoločnosti je nahradiť neobnoviteľné materiály inováciami a vývojom nových produktov a služieb na báze dreva a iných obnoviteľných materiálov. Spoločnosť zamestnáva v súčasnosti 27 000 ľudí. Podľa svojho zamerania sa delia do štyroch divízií - divízia obalových materiálov, biomateriálov, papiera a divízie Wood Products (divízia drevárskych produktov). Divízia Stora Enso Wood Products, kam patrí aj prevádzky vo Ždírci nad Doubravou a Plané pri Mariánskych Lázní, zamestnáva vo viac ako dvadsiatich drevárskych prevádzkach takmer 4 400 ľudí. Paleta vyrábaných produktov pokrýva všetky oblasti urbanistického staviteľstva a zahŕňa okrem CLT panelov aj rezivo, palubovky, laty, termowood, BSH, KVH a iné.

Spoločnosť pravidelne organizuje bezplatné školenia pre projektantov a architektov, spojené s návštevou výrobných závodov a prehliadkou referenčných stavieb na Slovensku, v Čechách a v Rakúsku.

Predaj CLT panelov a výrobkov firmy Stora Enso na Slovensku zabezpečuje firma : CLT Slovakia s.r.o

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama