PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 26.5.

Mezonetový byt v industriálnom nádychu

Zverejnené: 21. 5. 2020

Premena dvojposchodového bytu v pavlačovom dome z 90. rokov v pražskom Podolí je uchvacujúca. Priznané betónové konštrukcie a neutrálne, do šedých tónov ladené stierky dopĺňa tyrkysové schodisko či nebesky modrá pohovka. To všetko spolu vytvára minimalistický mezonetový byt s industriálnym nádychom.

Byt potreboval upraviť dispozíciu a vyriešiť interiér tak, aby z komplikovaného pôdorysu - dve 3 metre široké a 15 metrov dlhé poschodia v celkovej rozlohe 98 m² - vyťažili jeho majitelia maximum. Pri kompletnej rekonštrukcii bytu bol odhalený železobetónový skelet s panelmi a betónový strop a stĺpy bol doplnený betónovou stierkou na podlahe. Vznikol tak monochromatický základ, ktorý slúži ako maliarske plátno pre ďalšie výrazné prvky.

Oceľ, betón a sklo

V byte bolo inštalované oceľové zavesené schodisko potiahnuté výrazným modrým lakom. Schodisko sa tak stalo dominantou inak neutrálneho interiéru. Prepája spodné poschodie bytu, kde sa nachádza vstupná hala, kuchyňa a toaleta, s horným privátnejším poschodím, do ktorého architektky umiestnili spálňu, kúpeľňu a obývaciu izba s pracovňou. „Potešilo nás, že sa klienti betónových povrchov nebáli a od začiatku sme v tomto boli naladení na rovnakú vlnu. Občas počúvame, že sú naše interiéry studené a vďaka surovejším povrchom vyzerajú ako nedorobené, ale to, že sa naša práca nepáči každému, je v poriadku. Každý vnímame farby a ich odtiene inak. My napríklad vidíme farebnosť a živelnosť skrytú v desiatich odtieňoch čiernej alebo šedej farby, nemenej dôležité sú potom aj rôzne štruktúry a materiály," vysvetľuje architektka Klára Valová, zakladateľka architektonického štúdia SMLXL a jedna z autoriek dizajnu.

Najväčšou zmenou v usporiadaní bytu je presunutie kuchyne, ktorá bola pôvodne situovaná hneď pri vstupe z pavlače. Novo ju architektky umiestnili na opačný koniec poschodia, čo umožňuje priamy vstup na balkón. „Pôvodne majitelia túto izbu vôbec nevyužívali, slúžila len ako sušiareň bielizne a v podstate skladisko. Pritom vďaka balkónu ide o jednu z najkrajších izieb z celého bytu. Spojením s balkónom sme navyše predĺžili plochu a pocit z celého bytu. Zrazu tak získal na veľkorysosti, " zdôrazňuje Valová.

Industriálne ladený interiér zjemňujú elegantné materiály ako je dymové sklo, ktorým je opláštený digestor, koža použitá na čele postele alebo čierne morená dyha na nábytku. Kúpeľňu rozžiarili české dizajnové svetlá, interiér doplnili efektné barové stoličky. Všetok ostatný nábytok je vytvorený na mieru.

Súvisiace články:

Autor: Archív štúdia
Foto: archív štúdia SMLXL

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Zverejnené 20.5. Pri slovách vydýchaný vzduch sa nám vybavia priestory s veľkou kumuláciou ľudí, kde "atmosféra hustne". Nedochádza tu k dostatočnej výmene vzduchu a stúpa preto hladina CO2, ktorá môže spôsobiť problémy aj stav pridusenia. Stáva sa tak nielen vo… ísť na článok

Zachovajte chladnú hlavu a prežite leto v tieni VELUX vám teraz pri nákupe vonkajšej rolety vráti 80 € späť!

Zachovajte chladnú hlavu a prežite leto v tieni VELUX vám teraz pri nákupe vonkajšej rolety vráti 80 € späť!

Zverejnené 19.5. Skoncujte s horúčavou raz a navždy a získajte naviac 80 € späť. Stačí, ak si v období od 18. mája do 18. júla kúpite solárne poháňanú vonkajšiu roletu VELUX. Zabráňte teplu vstúpiť do vášho interiéru skôr ako prídu horúce dni. ísť na článok

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Zverejnené 25.5. Už je to tu, leto je za dverami. A s ním aj potenciálne prehrievaniu interiéru. Ak ste tento problém už úspešne vyriešili, patríte k skupine spokojných užívateľov bytov a domov. Tým ostatným, ktorí sa na zatienenie svojich domovov ešte len chystajú,… ísť na článok

reklama