Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 14.7.

Mezonetový byt v industriálnom nádychu

Zverejnené: 21. 5. 2020

Premena dvojposchodového bytu v pavlačovom dome z 90. rokov v pražskom Podolí je uchvacujúca. Priznané betónové konštrukcie a neutrálne, do šedých tónov ladené stierky dopĺňa tyrkysové schodisko či nebesky modrá pohovka. To všetko spolu vytvára minimalistický mezonetový byt s industriálnym nádychom.

Byt potreboval upraviť dispozíciu a vyriešiť interiér tak, aby z komplikovaného pôdorysu - dve 3 metre široké a 15 metrov dlhé poschodia v celkovej rozlohe 98 m² - vyťažili jeho majitelia maximum. Pri kompletnej rekonštrukcii bytu bol odhalený železobetónový skelet s panelmi a betónový strop a stĺpy bol doplnený betónovou stierkou na podlahe. Vznikol tak monochromatický základ, ktorý slúži ako maliarske plátno pre ďalšie výrazné prvky.

Oceľ, betón a sklo

V byte bolo inštalované oceľové zavesené schodisko potiahnuté výrazným modrým lakom. Schodisko sa tak stalo dominantou inak neutrálneho interiéru. Prepája spodné poschodie bytu, kde sa nachádza vstupná hala, kuchyňa a toaleta, s horným privátnejším poschodím, do ktorého architektky umiestnili spálňu, kúpeľňu a obývaciu izba s pracovňou. „Potešilo nás, že sa klienti betónových povrchov nebáli a od začiatku sme v tomto boli naladení na rovnakú vlnu. Občas počúvame, že sú naše interiéry studené a vďaka surovejším povrchom vyzerajú ako nedorobené, ale to, že sa naša práca nepáči každému, je v poriadku. Každý vnímame farby a ich odtiene inak. My napríklad vidíme farebnosť a živelnosť skrytú v desiatich odtieňoch čiernej alebo šedej farby, nemenej dôležité sú potom aj rôzne štruktúry a materiály," vysvetľuje architektka Klára Valová, zakladateľka architektonického štúdia SMLXL a jedna z autoriek dizajnu.

Najväčšou zmenou v usporiadaní bytu je presunutie kuchyne, ktorá bola pôvodne situovaná hneď pri vstupe z pavlače. Novo ju architektky umiestnili na opačný koniec poschodia, čo umožňuje priamy vstup na balkón. „Pôvodne majitelia túto izbu vôbec nevyužívali, slúžila len ako sušiareň bielizne a v podstate skladisko. Pritom vďaka balkónu ide o jednu z najkrajších izieb z celého bytu. Spojením s balkónom sme navyše predĺžili plochu a pocit z celého bytu. Zrazu tak získal na veľkorysosti, " zdôrazňuje Valová.

Industriálne ladený interiér zjemňujú elegantné materiály ako je dymové sklo, ktorým je opláštený digestor, koža použitá na čele postele alebo čierne morená dyha na nábytku. Kúpeľňu rozžiarili české dizajnové svetlá, interiér doplnili efektné barové stoličky. Všetok ostatný nábytok je vytvorený na mieru.

Súvisiace články:

Autor: Archív štúdia
Foto: archív štúdia SMLXL

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Zverejnené 13.7. Tehly HELUZ FAMILY 2in1 svojimi tepelno-izolačnými parametrami pred desiatimi rokmi predbehli dobu, resp. normy. A napriek tomu, že od tohto roku už platia prísne požiadavky na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie, naďalej majú tehly… ísť na článok

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Zverejnené 14.7. O tom, či sa bude v lete interiér prehrievať a ako, rozhoduje intenzita oslnenia domu, z nej odvodené povrchové teploty strešných, fasádnych a okenných plôch plus priame slnečné žiarenie, ktoré vstupuje do domu oknami. Tepelná izolácia s akumuláciou… ísť na článok

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Zverejnené 12.7. Prestavba historického domu v Kutnej Hore, ktorá prebiehala postupne v priebehu posledných piatich rokov, vyústila vo vznik novej kaviarne, apartmánov na prenájom a obytného podkrovia. V celistvom architektonickom projekte objektu Dačický došlo k… ísť na článok

reklama