Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 14.8.

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Zverejnené: 8. 12. 2019

Pravdou je, že modrá farba nie je v interiéroch tak obľúbená a používaná ako farby neutrálne. Ale nie je to škoda? Modrá je predsa symbolom čistoty a jemnosti. A na ľudskú psychiku majú jej odtiene veľmi pozitívny vplyv. Máme pre vás šesť dôvodov, prečo dať modrej vo vašom byte šancu.

Pozitívny vplyv na ľudskú psychiku

Modré odtiene pôsobia pozitívne na ľudskú psychiku. Dokážu upokojiť myseľ, uvoľniť stresové napätie a zároveň vytvoriť atmosféru pre sústredenie mysle. Modrá je preto skvelá do spálne aj pracovne. Ukázalo sa tiež, že dokáže znižovať krvný tlak.

Ľahká kombinovateľnosť

Možno vás to prekvapí, ale modrá sa dá šikovne skombinovať s každou farbou. Ladia s ňou jemné tóny neutrálnych odtieňov, zatiaľ, čo svetlo modrú si môžete dovoliť nakombinovať s výraznými či pastelovými farbami. Najčastejšie sa stretávame s modrobielou a to v obývacích izbách. K tejto variácii potom stačí pridať drevené dekoračné prvky a hneď sa budete cítiť ako v prímorskom letovisku. Blankytne modrá si zas sadne s farbami ako je čierna či šedá. A ak sa nebojíte odvážnejších variácií, skúste popremýšľať o spojení nebeskej modrej s hravo žltou. Spoločne pôsobia v interiéri veľmi sviežo, nevšedne a štýlovo. Podobne ako žltá sa k modrej hodí aj oranžová. A nakoniec niečo pre romantické duše. Iste ich poteší kombinácia modrej s levanduľovými odtieňmi. Aj keď obe tieto farby patria do kategórie studených odtieňov, ich súhra v interiéri je prekvapivo harmonická.

Vytvorte si interiér tón v tóne

Modrá môže veľmi dobre fungovať aj sama o sebe. Má nekonečne mnoho odtieňov: od ľadovej modrej, cez tyrkysovú a azúrovú až po obľúbenú námornícku modrú. Všetky odtiene je možné medzi sebou variabilne kombinovať a zariadiť si takzvaný interiér tón v tóne. Prevaha tmavo modrej je vhodná do priestorovo väčších miestností, do malých sa príliš nehodí. Naopak do menších miestností voľte skôr svetlo modré odtiene. Miestnosť sa tak opticky zväčší a rozjasní.

Hodí sa takmer kamkoľvek

Až na pár výnimiek je modrá farba vhodná do väčšiny miestností vo vašom dome či byte. Klasická modrobiela kombinácia je ideálna do spoločenských priestorov, kúpeľne alebo do detskej izby. Spojenie modrej so žltou či zelenou je najpopulárnejšie v detských izbách, kde sa viac ako inde, hodia farby veselé a pestré. Žlté odtiene navodzujú uvoľnenú detskú myseľ a vzbudzuje u detí prirodzenú zvedavosť, modrá zase zlepší ich koncentráciu pri učení a hraní. Veľa záleží aj na vyváženosti farieb. Ak je dieťa hyperaktívne, voľte prevahu modrej a naopak - smutným, menej aktívnym deťom prospieva väčšie množstvo žltých odtieňov nad modrými. Ďalšími vhodnými miestnosťami pre modré odtiene sú, ako sme už spomenuli, pracovne alebo kúpeľne. Ako ideálne sa javí ich použitie taktiež v spálni, kde modrá napomôže pred spaním upokojiť psychiku. Snáď jedinou miestnosťou, kam sa modrá príliš neodporúča, je kuchyňa. Pôsobí tu smutne a obmedzuje chuť k jedlu.

Krásne ukáže s drevom aj kovom

Ďalším plusom modrej farby v interiéri je to, že výborne ladí s akýmkoľvek materiálom, napríklad s kovom, drevom, sklom, mramorom či dokonca kameňom. Obzvlášť v kombinácii s drevom modrá skutočne zútulní každý interiér.

Originalita

Ako sme už spomenuli na začiatku, modrá farba nie je v interiérovom dizajne tak hojne využívaná ako napríklad béžová alebo klasická čiernobiela kombinácia. Ak teda radi vystupujete z davu alebo vás modrá jednoducho ohromila, nie je dôvod sa jej obávať. Modré odtiene prinášajú do interiéru originalitu a navyše z neho urobia neobyčajnú oázu pokoja.

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock

Tématické tagy

reklama

Nové

Ťažká šikmá strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ  je odolná, trvanlivá a tepelne aj zvukovo výborne izoluje

Ťažká šikmá strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ je odolná, trvanlivá a tepelne aj zvukovo výborne izoluje

Zverejnené 13.8. Konštrukcia strechy z odolných masívnych keramicko-betónových panelov HELUZ má vysoký používateľský štandard. Medzi jej prednosti patrí trvanlivosť, výhodné statické priťaženie stavby, zvýšenie tepelnej akumulácie a zlepšenie zvukovej izolácie (Rw >… ísť na článok

Vonkajšie žalúzie – svetlo, energetika a vnútorná klíma vo vašich rukách

Vonkajšie žalúzie – svetlo, energetika a vnútorná klíma vo vašich rukách

Aktualizované 10.8. Vonkajšie žalúzie sú vysoko účinnou tieniacou technikou. Ich obľuba je na vzostupe a stávajú sa neodmysliteľným doplnkom moderných stavieb. Používajú sa tam, kde chceme dosiahnuť čo najväčšiu energetickú úspornosť budov, regulovať si vnútornú klímu… ísť na článok

Bytový dom Schichtgründe: veľkorysosť priestoru, zelených plôch aj terás

Bytový dom Schichtgründe: veľkorysosť priestoru, zelených plôch aj terás

Zverejnené 14.8. Vo štvrtok 30. júla organizovala DELTA prehliadku jedného z najväčších bytových projektov dokončených vo Viedni v roku 2020. Rezidenčný komplex Schichtgründe sa nachádza v 21. okrsku mesta Viedeň, ktorý bol zvolený za oblasť budúceho rozvoja mesta… ísť na článok

reklama