HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Na čo si dať pozor pri zariaďovaní kuchyne?

Zverejnené: 29. 4. 2022

Či už ide o malú kuchyňu alebo väčšiu, každú prerábku je dôležité dôkladne naplánovať. Svoju novú kuchyňu nebudete prerábať možno aj niekoľko desiatok rokov. Na čo by ste pri jej zariaďovaní mali myslieť?

Zdroj: pexels.com

Zohľadnite možnosti celého priestoru

Pri usporiadaní kuchyne dbajte na to, aby jej zóny mali logickú postupnosť. Bez ohľadu na to, či varíte každý deň alebo v nej len pijete rannú kávu, všetko potrebné by ste mali mať poruke. Pohyb v nej tak bude prirodzený a bez zbytočných prekážok. To však do veľkej miery závisí od veľkosti a rozdelenia samotného priestoru.

Projekty bungalovov zvyčajne ponúkajú štedrú plochu kuchyne spojenej s obývacím priestorom. Ide o populárny koncept, ktorý tvorí centrum celej domácnosti. Umožňuje vám zhovárať sa pri varení s ostatnými a celá miestnosť navyše pôsobí priestrannejšie. Výhodou takého riešenia je väčšia jedálenská časť a väčšia flexibilita pri zariaďovaní samotnej kuchyne.

Ak máte menší byt a potrebujete v kuchyni umiestniť aj práčku, snažte sa ju dať na kraj linky. Tá by mala začínať úložnou a pracovnou časťou, pokračovať umývacím drezom a dobre osvetlenou varnou zónou. Na konci môžete mať ďalší úložný priestor. Pozor, chladnička by nemala byť hneď vedľa rúry na pečenie. Teplo z nej by ju mohlo poškodiť.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

S rozmiestnením spotrebičov počítajte aj pri inštalácii elektrickej siete. Indukčná doska napríklad vyžaduje vyššie napätie a samostatný prívod elektriny. Uistite sa, že používaním všetkých spotrebičov súčasne nevyrazíte poistky.

Nezabudnite na maličkosti

Okrem výberu zariadenia a celkového vzhľadu novej kuchyne venujte pozornosť aj detailom. V blízkosti sporáku určite oceníte prítomnosť elektrických zásuviek. A to najmä pri používaní ponorného mixéra a ďalších kuchynských robotov.

Pri výbere miesta pre chladničku myslite tiež na to, aby nebola v rohu alebo vedľa ďalších dvierok, či spotrebičov, ktoré by mohli pri jej otváraní prekážať. Umiestnením umývačky v tesnej blízkosti skriniek si uľahčíte jej vykladanie.

Miesto na pracovnej doske môžete ušetriť odkladaním menších spotrebičov do skriniek. Bude to pôsobiť príjemne na pohľad a jednoduchšie v kuchyni udržíte poriadok. Uzavreté a nepriehľadné skrinky sú vhodnejšie než otvorené police, a to najmä v menšej kuchyni.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Veľmi dôležitá je aj vzdialenosť medzi kuchynskou linkou a stenou oproti, či dvoma kuchynskými linkami. Uistite sa, že je dostatočne dlhá na to, aby ste nielen bez problémov otvorili skrinky, ale aj sa v nich mohli pohodlne prehrabávať. Moderné a praktické sú aj výsuvné systémy, ktoré umožnia úplné otvorenie šuflíka.

V neposlednom rade si dajte záležať na výbere kvalitných materiálov. Častokrát sú v kuchyni namáhané, no ich výmena je náročná. Bez ohľadu na to, aký štýl uprednostňujete, radšej sa rozhodnite napríklad pre kamennú alebo masívnu dosku, odolné úchytky skriniek a kvalitné otváracie mechanizmy.

Čítajte tiež:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Zdroj: pexels.com

Tématické tagy

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama