Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 23.4.

Nepálená tehla ako zvlhčovač vzduchu

Zverejnené: 1. 8. 2019

Mikroklíma obytných priestorov alebo tepelno-vlhkostné podmienky ovplyvňujú náš pocit pohody či nepohody a tiež zdravie. Mali by sme myslieť nielen na zaistenie tepelného komfortu, ale aj na optimálnu vlhkosť vzduchu.

Vnútorné priečky z nepálených tehál

Nepálené tehly HELUZ NATURE Energy sa používajú k stavbe vnútorného priečkového a akumulačného muriva v hrúbkach 12 a 25 centimetrov a výrazne zlepšujú stav mikroklímy interiéru. Nepálené tehly HELUZ NATURE Energy výborne absorbujú vzdušnú vlhkosť, ktorú dokážu spätne prirodzene uvoľňovať a tým regulovať mikroklímu. Zároveň si však uchovávajú aj ďalšiu kvalitu – majú vynikajúce akustické vlastnosti a dosahujú vysokých parametrov akumulácie tepla. Jediná vec, na ktorú je potrebné si dávať pozor, je zamedzenie priameho kontaktu nepálených tehál s vodou.

Zdravá mikroklíma

Optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 40 a 60 %. Vlhkosť je síce pociťovaná menej výrazne než teplota, ale aj ona ovplyvňuje subjektívnu pohodu a zdravie. Hneď ako klesne pod 40 %, v oblasti dýchacích ciest dochádza k vysychaniu slizníc a tým je ich obranný mechanizmus oslabený. Počas vykurovacej sezóny tak najviac trpia alergici, astmatici a tiež deti, ktoré sú citlivejšie a môže sa u nich objaviť kašeľ či iné dýchacie problémy. Na mikroklímu by sme mali dbať hlavne v miestnostiach, kde trávime najviac času, teda v spálňach a obývacích či detských izbách.

Hlina ako inteligentný materiál

„V spálni spíme zhruba osem hodín denne a ráno sa chceme prebúdzať svieži, preto toľko záleží na tom, aký vzduch tu dýchame,“ potvrdzuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ, a dodáva: „Hlavne v zime cítime, že vzduch je suchý, pretože sa viac kúri, aj vetraním sa vysušuje. A práve tomu môžeme predchádzať použitím inteligentných materiálov, ako je hlina. Na tú sa trošku zabúda, pretože má výborné vlastnosti. Ak porovnáme pálené tehly s nepálenými rovnakej hrúbky, potom tehly nepálené majú lepšie zvukovoizolačné vlastnosti a hlavne dokážu pozitívne ovplyvňovať vlhkostnú mikroklímu. Hlina dokáže absorbovať vlhkosť a keď je v interiéri suchý vzduch, zasa ju uvoľňuje, aby bola vlhkosť ideálna a my sa cítili príjemne.“

Múry z nepálených tehál HELUZ môžu mať aj hlinenú omietku a celý tento systém je možné využiť či už v tehlovom dome, tak v drevostavbách alebo v iných priestoroch, v ktorých sú kladené vyššie požiadavky na lepšie vnútorné podmienky. Hlinené omietky sa používajú rovnako ako klasické, takže štuky môžu byť prefarbené. Hlinené omietky je možné aplikovať na pálené či nepálené tehly, je možné ich teda kombinovať. „Na múr z nepálených tehál môžete zavesiť aj kuchynskú linku, stačí použiť hmoždiny, ktoré majú väčšiu dĺžku a priemer než tie, určené pre pálené tehly. Je možné z nich vystavať priečku medzi kúpeľňou a obývacou izbou, len v mieste umývadla je potrebné vykonať obklad múra, ktorý zabráni styku s vodou. Do prvej vrstvy múra sa odporúča použiť pálené tehly, na ktorých priečku založíme, aby v prípade havárie vody nedošlo k poškodeniu priečky,“ radí na záver Ing. Pavel Heinrich zo spoločnosti HELUZ.

Súvisiace články:

Pokojný odpočinok zabezpečili AKU tehly HELUZ
S tehlovými blokmi HELUZ nemusíte zatepľovať
Tepelno-akumulačné vlastnosti muriva Heluz

Autor: Mgr. Alena Drtinová
Foto: Archív firmy HELUZ
reklama

Nové

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Zverejnené 22.4. New York? To nie je len pestrý nočný pouličný život, nákupy a reštaurácie, ale aj nápaditá architektúra. Svetové hlavné mesto mrakodrapov zaberá plochu asi 80 tisíc hektárov a ponúka množstvo zaujímavých stavieb, ktoré významne ovplyvnili americké… ísť na článok

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Zverejnené 20.4. Chcete lepšie bývať? Chystáte sa stavať, rekonštruovať alebo modernizovať svoj domov? Hľadáte informácie o dotačných programoch, nových stavebných materiáloch a technológiách? Zaujímajú vás udržateľné a energeticky úsporné riešenia? Potom navštívte… ísť na článok

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Zverejnené 17.4. Odkryte s nami tajomstvo troch starovekých megastavieb, ktoré dodnes fascinujú celý svet. Akou technológiou bol postavený Stonehenge, aký účel mali pyramídy a ako je to so svahovými zosuvmi na Machu Picchu? ísť na článok

reklama