vyhľadávanie
Dnes je 7.8.

Normanni Apulie. Rekreačná vila v olivovom háji

Zverejnené: 17. 7. 2026

Projekt Vila Normanni vznikol ako súkromná iniciatíva s jasne definovaným investičným zámerom. Hľadali sme atraktívnu, avšak doposiaľ málo známu prímorskú oblasť v južnej Európe, ktorá by umožnila realizáciu rekreačnej vily vo vysokom štandarde s moderovaným, vopred stanoveným rozpočtom. Nákup pozemku, samotná výstavba a súvisiace náklady boli financované z predaja dvoch pražských nehnuteľností.

Pôvodne predovšetkým investičný zámer získal silný osobný rozmer. Moja rola autorky návrhu celého komplexu sa úzko prepojila s aktívnou účasťou manžela, ktorý pôsobí ako kreatívny profesionál. Naša voľba lokality smerovala prirodzene k Taliansku – krajine s kultúrnym a architektonickým odkazom. Región Apúlie sa ukázal ako ideálna destinácia: turisticky rozvíjajúca sa oblasť, obklopená Jadranským morom na severovýchode a Iónskym morom na juhu, ponúkajúca cenovo dostupné stavebné pozemky.

Rozľahlé pozemky, ktoré sme pre náš zámer získali, zdobia desiatky olivovníkov. Storočné kmene stromov sa krútia do podoby sôch, ich striebristé koruny kontrastujú s červenou pôdou. Každý je jedinečným dielom, čím starší, tým pôsobivejší. Suché múriky z kameňov, kedysi starostlivo vyskladané pôvodnými farmármi, dodávajú krajine štruktúru a typický charakter. Tichá a magická krása olivových hájov nás očarila. Jedinečné prostredie pre rekreačnú vilu, ktorá bude slúžiť ako hosťom, tak rodinne ako jej mimopražské útočisko.

Rezidenčný komplex tvorí hlavná vila a menšia protiľahlá stavba, renovovaná z pôvodného hospodárskeho zázemia. S ohľadom na rekreačné účely a stredomorskú klímu sú obytné priestory doplnené o pergolu, verandu, vonkajšiu kuchyňu, terasu s krbom, slnečnú terasu s bazénom a zastrešené parkovanie.

Architektonický výraz reflektuje miestny kontext. Jednopodlažné bielo-omietnuté stavby nesú typické prvky regionálnych stavieb: otvorené vonkajšie schodisko vedúce na pochôdznu strechu, zaoblené rohy budovy, komín a piliere v tradičnom tvarosloví, materiálovo je to potom použitie miestneho kameňa tufo, rákosové zatienenie terás a podlahy z vápenca pietra. Tieto detaily nadväzujú na okolitú krajinu a jej génius loci. Olivový háj sa odráža v tlmenom zelenošedom odtieni okenných rámov, ktoré harmonizujú s bielymi hmotami budov a okolitou prírodou.

Budovy boli navrhnuté s ohľadom na výhľady a prepojenie s okolím – veľké skladacie okná smerujú na bazén aj do olivového hája a umožňujú plné otvorenie interiéru. Prirodzené prepojenie vnútorného a vonkajšieho priestoru podporuje aj zjednotená kamenná podlaha. Striedme, napriek tomu útulné a komfortné priestory využívajú prírodné materiály - drevo, ľan, ratan a kameň - ktorých rozmanité textúry sa prepájajú do vyváženého materiálového celku. Interiéry sú minimalistické, prívetivé a príjemné.

Priestorové riešenie hlavnej vily bolo navrhnuté s dôrazom na súkromie a komfort hostí. Vila má tri spálne s kúpeľňami ensuite, hlavnú obytnú miestnosť s jedálňou a kuchyňou. Z boku vily je prístupné technické zázemie s práčovňou a skladmi, oddelené od obytných priestorov. Menšia vila slúži ako samostatný apartmán s obytnou miestnosťou, kuchyňou, spálňou a kúpeľňou. Inšpirácia tradičnými kamennými domami olivových hájov casale jej dáva osobitý charakter fasády aj interiéru, odlišný od súčasného pôsobenia hlavnej vily. Strechu zdobia dva keramické objekty od Pina symbolizujúce šťastie.

Na pozemku s rozlohou 1,7 hektára rastie približne 140 olivovníkov, ale aj ďalšie stromy ako duby, granátovníky, hrušky, slivky či figovníky. Priestor okolo bazéna sa nesie v duchu konceptu „púštnej záhrady“, inšpirovaného miestnym kaktusom Opuntia ficus-indica. Tento „indický fíg“, ako ho nazývajú miestni, sme zvolili pre jeho impozantné rozmery a výrazný sochársky tvar. Kaktusy boli vysadené okolo bazéna a doplnené bielym štrkom, čím vznikol celok evokujúci púštnu krajinu kontrastujúcu s vodnou plochou bazéna.

Vily sú plne klimatizované a vybavené vykurovaním, čo umožňuje komfortné celoročné používanie. Projekt zahŕňa aj solárne panely, požadované miestnou legislatívou. Voda je čerpaná zo studne – vrt hlboký 200 metrov bol úspešný až na druhý pokus – a dažďová voda je zachytávaná do cisterny na opätovné využitie. Parkovacie zázemie dopĺňa nabíjacia stanica pre elektromobily. Vzhľadom na energetickú náročnosť projektu zahŕňajúcu klimatizáciu a spotrebu vody bol kladený dôraz na sebestačnosť objektov a technológie zodpovedajú najvyšším štandardom.

O projekte

Štúdio: Urban Interior
Autor: Markéta Killi
Umiestnenie projektu: Contrada Usciglio, San Vito Dei Normanni
Krajina projektu: Taliansko
Rok dokončenia: 2025
Zastavaná plocha: 206 m²
Úžitková plocha: 124 m² hlavná vila a 41 m² menšia vila

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa LINKA News
Foto: Cosimo Calabrese, Duotono Fotografia
reklama

Nové

HELUZ rozširuje ponuku akustických priečkoviek o tehlu AKU 10 brúsená

HELUZ rozširuje ponuku akustických priečkoviek o tehlu AKU 10 brúsená

Zverejnené 4.8. Spoločnosť HELUZ predstavuje veľmi zaujímavý prírastok v sortimente priečok. Nová tehla HELUZ AKU 10 brúsená je určená pre nenosné priečky v bytových aj rodinných domoch. Vyniká malou výslednou hrúbkou steny, zvýšenou objemovou hmotnosťou a tým aj… ísť na článok

Clementine House. Apartmánový dom plný umeleckých prvkov

Clementine House. Apartmánový dom plný umeleckých prvkov

Zverejnené 6.8. Penzión Clementine House, usadený na brehu Vltavy v Českom Krumlove, je vnútorným svetom, ktorý ponúka prirodzené miesto na odpočinok a nabáda k spomaleniu. Pokoj je základnou kvalitou jeho priestoru. Z pôvodného penziónu v hospodárskom stavení z… ísť na článok

Priezračná estetika technickej precíznosti IZOS

Priezračná estetika technickej precíznosti IZOS

Zverejnené 3.8. Sklo dnes formuje podobu modernej architektúry. Jeho obľuba rastie a s ňou aj rozsah presklených plôch, ktoré sa stávajú kľúčovým dizajnovým prvkom. Tento trend však prináša nové technické výzvy: veľké zasklenie musí zvládnuť nielen minimalizovať… ísť na článok

reklama