Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

Ochráňte spodnú stavbu proti nepriaznivým vplyvom

Zverejnené: 17. 5. 2019

Spodná stavba zahŕňa podzemnú časť budovy. Zistite, čo všetko ju bezprostredne ovplyvňuje a ako ju čo najlepšie chrániť. Objavte, ktoré materiály sú najlepšie, použite ich pri stavbe a získajte späť až 100 % ich hodnoty.

Hydroizolácia spodnej stavby, ilustračné foto (foto Dagmara_K, shutterstock)

Čo je pod povrchom, to sa počíta

Spodnou stavbou sa rozumujú samotné základy a tiež suterénny priestor. Oboje sú čiastočne alebo celkom vystavené pôsobeniu:

 • tlaku vody,
 • agresívnej podzemnej vode s obsahom chemikálií,
 • statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.),
 • dynamickým silám,
 • striedaniu teplôt,
 • plynom obsiahnutých v pôde,
 • agresívnym biologickým vplyvom (korene rastlín, huby, baktérie).

Pri stavbe alebo rekonštrukcii je teda nevyhnutné brať tieto vplyvy do úvahy a postarať sa o dostatočnú ochranu nielen proti vlhkosti. Spodná stavba je základom pre ďalšie vrstvy a konštrukcie. Nie je preto dobré hydroizoláciu spodnej stavby podceňovať. Radšej zvoľte a aplikujte správny systém ihneď, než aby ste neskôr museli riešiť následky nedostatočnej izolácie.

Základom je hydroizolácia

Kvalitná izolácia vám zabezpečí pokojné bývanie, dlhú životnosť stavby aj nižšie náklady. Môžeme navyše vyberať aj produkty z udržateľných systémových riešení, príroda vám za to bude vďačná. Hydroizoláciu môžete aplikovať:

 • vo vnútri konštrukcie – pomocou integrácie špeciálnych prísad priamo do betónu, kedy prenikanie vody zastaví samotná konštrukcia,
 • na vonkajšej strane konštrukcie – napríklad pomocou asfaltových pásov,
 • statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.).
Ukážka integrovaného riešenia
Ukážka integrovaného riešenia
Ukážka riešenia vonkajšej izolácie
Ukážka riešenia vonkajšej izolácie

Akú technológiu zvoliť?

Pri výbere hydroizolácie sa ponúka hneď niekoľko možností riešenia.

 • Hydroizolačné nátery, stierky a malty – hlavnou výhodou je ľahká a časovo nenáročná aplikácia a tiež priaznivá cena.
 • Biela vaňa a vodonepriepustný betón – ponúka vysokú životnosť za dobrú cenu. Hodí sa hlavne pre podzemné parkovisko, obytné budovy alebo priemyselné stavby.
 • Bituménové nátery – sú aplikovateľné na suché aj ľahko vlhké podklady. Vďaka elasticite sa jednoducho prispôsobia aj pri nižších teplotách a skvelo preklenú trhliny.
 • Asfaltové pásy – ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality. Sú odolné proti mechanickému poškodeniu a zabezpečia dlhú životnosť.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív SIKA
reklama

Nové

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Zverejnené 22.10. Manželský pár s troma dospelými deťmi chcel len upraviť svoj dom, ktorý začínal byť pre dvoch príliš veľký. Osud to však zariadil inak. Explózia v susedstve pôvodný objekt poškodila natoľko, že namiesto drobných úprav prišla na rad totálna… ísť na článok

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Zverejnené 21.10. Celé leto ste trávili kosením a úpravou trávnika a tešili sa zo zelenej krásy? Jeseň je však za dverami a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa zazelenal s… ísť na článok

Vyberáme stavebný pozemok

Vyberáme stavebný pozemok

Zverejnené 19.10. Bývanie v dome s vlastnou záhradou si vzhľadom na udalosti posledných mesiacov získava stále nových priaznivcov. Súkromný vonkajší priestor totiž umožňuje tráviť voľný čas v zeleni aj počas karantény. Pre mnoho Čechov je však vidina takého vlastného… ísť na článok

reklama