vyhľadávanie
Dnes je 26.3.

Ochráňte spodnú stavbu proti nepriaznivým vplyvom

Zverejnené: 17. 5. 2019

Spodná stavba zahŕňa podzemnú časť budovy. Zistite, čo všetko ju bezprostredne ovplyvňuje a ako ju čo najlepšie chrániť. Objavte, ktoré materiály sú najlepšie, použite ich pri stavbe a získajte späť až 100 % ich hodnoty.

Hydroizolácia spodnej stavby, ilustračné foto (foto Dagmara_K, shutterstock)

Čo je pod povrchom, to sa počíta

Spodnou stavbou sa rozumujú samotné základy a tiež suterénny priestor. Oboje sú čiastočne alebo celkom vystavené pôsobeniu:

  • tlaku vody,
  • agresívnej podzemnej vode s obsahom chemikálií,
  • statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.),
  • dynamickým silám,
  • striedaniu teplôt,
  • plynom obsiahnutých v pôde,
  • agresívnym biologickým vplyvom (korene rastlín, huby, baktérie).

Pri stavbe alebo rekonštrukcii je teda nevyhnutné brať tieto vplyvy do úvahy a postarať sa o dostatočnú ochranu nielen proti vlhkosti. Spodná stavba je základom pre ďalšie vrstvy a konštrukcie. Nie je preto dobré hydroizoláciu spodnej stavby podceňovať. Radšej zvoľte a aplikujte správny systém ihneď, než aby ste neskôr museli riešiť následky nedostatočnej izolácie.

Základom je hydroizolácia

Kvalitná izolácia vám zabezpečí pokojné bývanie, dlhú životnosť stavby aj nižšie náklady. Môžeme navyše vyberať aj produkty z udržateľných systémových riešení, príroda vám za to bude vďačná. Hydroizoláciu môžete aplikovať:

  • vo vnútri konštrukcie – pomocou integrácie špeciálnych prísad priamo do betónu, kedy prenikanie vody zastaví samotná konštrukcia,
  • na vonkajšej strane konštrukcie – napríklad pomocou asfaltových pásov,
  • statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.).
Ukážka integrovaného riešenia
Ukážka integrovaného riešenia
Ukážka riešenia vonkajšej izolácie
Ukážka riešenia vonkajšej izolácie

Akú technológiu zvoliť?

Pri výbere hydroizolácie sa ponúka hneď niekoľko možností riešenia.

  • Hydroizolačné nátery, stierky a malty – hlavnou výhodou je ľahká a časovo nenáročná aplikácia a tiež priaznivá cena.
  • Biela vaňa a vodonepriepustný betón – ponúka vysokú životnosť za dobrú cenu. Hodí sa hlavne pre podzemné parkovisko, obytné budovy alebo priemyselné stavby.
  • Bituménové nátery – sú aplikovateľné na suché aj ľahko vlhké podklady. Vďaka elasticite sa jednoducho prispôsobia aj pri nižších teplotách a skvelo preklenú trhliny.
  • Asfaltové pásy – ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality. Sú odolné proti mechanickému poškodeniu a zabezpečia dlhú životnosť.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív SIKA
reklama

Nové

HELUZ získal prestížny certifikát Overená firma v odbore tieniacej techniky

HELUZ získal prestížny certifikát Overená firma v odbore tieniacej techniky

Zverejnené 24.3. Spoločnosť HELUZ tehliarsky priemysel a.s., výrobca komplexného stavebného systému HELUZ, získala pre rok 2025 certifikát Overená firma v odbore tieniaca technika. Certifikát vydáva Zväz podnikateľov v tieniacej technike - SPST, ktorý odbor tienenie… ísť na článok

Ako pripraviť chatu na jar s minimom námahy a nákladov?

Ako pripraviť chatu na jar s minimom námahy a nákladov?

Zverejnené 21.3. S prvými teplejšími dňami prichádza nielen radosť z prebúdzajúcej sa prírody, ale aj klasická chalupárska realita - je čas nachystať svoje víkendové útočisko na novú sezónu. Dobrou správou je, že veľa vecí zvládnete sami, lacno a bez zbytočnej… ísť na článok

S mestom ako na dlani, ale v pokoji vidieku

S mestom ako na dlani, ale v pokoji vidieku

Zverejnené 19.3. Súčasný byt začal byť pánovi Pavlovi a jeho rodine postupne tesný, bývanie v bytovke navyše nikdy tak úplne nevyhovovalo predstave o ideálnom domove. Myšlienky na stavbu rodinného domu preto boli stále častejšie, až padlo rozhodnutie zaobstarať… ísť na článok

reklama