Pergoly ISOTRA na mieru - inšpirácie
vyhľadávanie
Dnes je 25.6.

Ochráňte spodnú stavbu proti nepriaznivým vplyvom

Zverejnené: 17. 5. 2019

Spodná stavba zahŕňa podzemnú časť budovy. Zistite, čo všetko ju bezprostredne ovplyvňuje a ako ju čo najlepšie chrániť. Objavte, ktoré materiály sú najlepšie, použite ich pri stavbe a získajte späť až 100 % ich hodnoty.

Hydroizolácia spodnej stavby, ilustračné foto (foto Dagmara_K, shutterstock)

Čo je pod povrchom, to sa počíta

Spodnou stavbou sa rozumujú samotné základy a tiež suterénny priestor. Oboje sú čiastočne alebo celkom vystavené pôsobeniu:

 • tlaku vody,
 • agresívnej podzemnej vode s obsahom chemikálií,
 • statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.),
 • dynamickým silám,
 • striedaniu teplôt,
 • plynom obsiahnutých v pôde,
 • agresívnym biologickým vplyvom (korene rastlín, huby, baktérie).

Pri stavbe alebo rekonštrukcii je teda nevyhnutné brať tieto vplyvy do úvahy a postarať sa o dostatočnú ochranu nielen proti vlhkosti. Spodná stavba je základom pre ďalšie vrstvy a konštrukcie. Nie je preto dobré hydroizoláciu spodnej stavby podceňovať. Radšej zvoľte a aplikujte správny systém ihneď, než aby ste neskôr museli riešiť následky nedostatočnej izolácie.

Základom je hydroizolácia

Kvalitná izolácia vám zabezpečí pokojné bývanie, dlhú životnosť stavby aj nižšie náklady. Môžeme navyše vyberať aj produkty z udržateľných systémových riešení, príroda vám za to bude vďačná. Hydroizoláciu môžete aplikovať:

 • vo vnútri konštrukcie – pomocou integrácie špeciálnych prísad priamo do betónu, kedy prenikanie vody zastaví samotná konštrukcia,
 • na vonkajšej strane konštrukcie – napríklad pomocou asfaltových pásov,
 • statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.).
Ukážka integrovaného riešenia
Ukážka integrovaného riešenia
Ukážka riešenia vonkajšej izolácie
Ukážka riešenia vonkajšej izolácie

Akú technológiu zvoliť?

Pri výbere hydroizolácie sa ponúka hneď niekoľko možností riešenia.

 • Hydroizolačné nátery, stierky a malty – hlavnou výhodou je ľahká a časovo nenáročná aplikácia a tiež priaznivá cena.
 • Biela vaňa a vodonepriepustný betón – ponúka vysokú životnosť za dobrú cenu. Hodí sa hlavne pre podzemné parkovisko, obytné budovy alebo priemyselné stavby.
 • Bituménové nátery – sú aplikovateľné na suché aj ľahko vlhké podklady. Vďaka elasticite sa jednoducho prispôsobia aj pri nižších teplotách a skvelo preklenú trhliny.
 • Asfaltové pásy – ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality. Sú odolné proti mechanickému poškodeniu a zabezpečia dlhú životnosť.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív SIKA
reklama

Nové

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Zverejnené 24.6. Plánujete vybudovať v záhrade bazén? Hľadáte nadčasové riešenie, ktoré vhodne doplní architektúru vášho rodinného domu a následne záhrady? Tápete, aký druh kúpacej nádrže sa pre vaše potreby hodí najlepšie a zháňate návod, ako sa v súčasnej ponuke… ísť na článok

Typy drevených podláh

Typy drevených podláh

Zverejnené 23.6. Kto sa rozhodol pre drevenú podlahu, môže vyberať hneď z niekoľkých druhov. Líšia sa životnosťou, možnosťou renovácie, tvarovou stálosťou pri zmenách vlhkosti a v neposlednom rade aj cenou. Je potrebné starostlivo zvážiť, aký typ podlahy bude… ísť na článok

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Zverejnené 20.6. „Je pre nás nesmierne dôležité poskytovať platformu pre výnimočnú architektúru. Najmä v turbulentných časoch je nevyhnutné, aby sme zostali zameraní na udržateľnú budúcnosť, v čom nám pomáha práve Brick Award. Prihlásené projekty boli opäť výnimočné… ísť na článok

reklama