THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Odborníci radia: Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii či realizácii strechy?

Zverejnené: 6. 2. 2024

Pri zvažovaní šikmej alebo plochej strechy domu bývajú ľudské preferencie čisto subjektívne. Väčšina ľudí má zakorenenú základnú predstavu svojho budúceho prístrešku podľa toho, aké domy vo svojom okolí vídava od detstva.

Zdroj: Wienerberger

Vizuál je určite dôležitý, podstatným faktorom je aj cena, avšak pri rekonštrukcii alebo výbere strechy treba myslieť aj na praktické záležitosti. Na aké presne? Prezradia odborníci na strechu zo spoločnosti Wienerberger – Patrik Ďurík a Michal Dobrovodský.

Kľúčom je jasná vízia, ako chceme priestor využiť

Funkcia domu ako priestoru pre pokojný odpočinok nekončí stropom, efektívne sa dá využiť aj strecha, prípadne podkrovie domu. „Z plochej strechy sa dá urobiť napríklad oddychová plocha alebo vegetačný raj s rastlinami, hmyzím domčekom či iným ekologickým riešením prispievajúcim k zachovaniu biodiverzity,“ hovorí Patrik Ďurík, odborník na ploché strechy zo spoločnosti Wienerberger. Naopak, pri šikmej streche sa dá podkrovie využiť ako obytné miesto. Treba na to však myslieť už pri stavbe či rekonštrukcii domu. Inak hrozia dodatočné náklady. „V praxi sa často stretávame s tým, že zákazníci zmenili svoje rozhodnutie po určitej dobe a chceli tento priestor začať využívať. Ak nebola spravená predpríprava podstrešia, zákazník musí absolvovať rekonštrukciu nanovo, s omnoho vyššími nákladmi,“ upozorňuje Michal Dobrovodský, odborník na strechy zo spoločnosti Wienerberger.

Pri oboch typoch striech je tiež efektívnym využitím plochy v duchu udržateľného rozvoja aj používanie fovoltiky. „Predpokladá sa, že v budúcnosti bude prítomnosť fotovoltických panelov na strechách bežnou záležitosťou,“ doplnil Ďurík.

Pozor na nekvalitné a neoriginálne príslušenstvo

Medzi najčastejšie chyby pri rekonštrukcii strechy patrí nesprávne prevedená oprava krovu, zvolený typ strešnej krytiny a použitie neoriginálneho lacného príslušenstva. „Neoriginálne príslušenstvo zvyčajne nemá požadovanú kvalitu, životnosť a nemusí byť kompatibilné s celým strešným systémom,“ vysvetlil Dobrovodský. Príkladom môže byť použitie vhodnej strešnej fólie, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti do podkrovia.

Investícia do kvalitného materiálu = menej starostí v budúcnosti

„Taktiež sa neoplatí šetriť na krytine. Na prvý pohľad vyššia investícia do keramickej škridly sa nám v budúcnosti vráti v podobe dlhšej životnosti, bezúdržbovosti a farebnej stálosti,“ poznamenal Dobrovodský s tým, že takto sa dá vyhnúť nákladnej obnove farebného náteru v budúcnosti. Ako doplnil Ďurík, rovnaké pravidlo platí aj pri plochej streche – investícia do kvalitnej hydroizolačnej fólie sa vráti v podobe dlhotrvácnej strechy. „Dnes už sú na trhu materiály, ktoré sú charakteristické svojou stálosťou, nemenia v čase svoje vlastnosti ani tvar,“ uzavrel Ďurík.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Wienerberger
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama