Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 5.6.

Oheň v nízkoenergetickom dome? Áno, ale s využitím akumulačného krbu!

Zverejnené: 23. 1. 2020

Súčasný trend výstavby nízkoenergetických či pasívnych domov sa prejavil aj v segmente krbov a kachlí. Nielenže nie je potrebné privádzať do takého objektu väčšie množstvo tepelnej energie, ale dokonca to nie je žiaduce. Na tento fakt zareagovali aj výrobcovia krbových vložiek, napríklad aj spoločnosť Hoxter, ktorá sa orientuje na akumulačnú techniku.

Hoxter rad S ECKA 60/35 / 50h

"Trend dnešnej doby je jednoznačný a to akumulácia vyprodukovaného tepla do samotného tela krbu a jeho pomalé uvoľňovanie počas dlhšieho časového intervalu. Predtým obľúbené teplovzdušné krby postupne nahrádzajú krby akumulačné. Vzhľadovo nie je viditeľný takmer žiadny rozdiel, ale funkčne ide o dve úplne odlišné technológie vykurovania. Nepohodlie spôsobené prekúrením interiéru teplovzdušným krbom odrádza používateľov od jeho používania. Teplovzdušný kozub sa tak často stáva nefunkčnou kulisou obývacej izby, pripravenou maximálne na jedno zapálenie ročne a síce na Vianoce," hovorí Richard Dorazil, zástupca spoločnosti Hoxter, ktorá sa za dobu svojej existencie stala na českom trhu lídrom v segmente výroby kvalitných a technologicky vyspelých produktov.

Hoxter HAKA 89/45
Hoxter HAKA 89/45

Hoxter v tomto roku uviedol na trh rad krbových vložiek Hoxter S, ktorý je špeciálne určený práve pre nízkoenergetické stavby. Krbové vložky radu S (z nemeckého schmal, v preklade úzky) sú priestorovo nenáročné a majú malú zabudovateľnú hĺbku. Tento rad ponúka modely s čelným, priehľadovým, rohovým a trojstranným presklením. Väčšina modelov môže mať dvojité sklo, ktoré znižuje podiel tepla vysálaného cez dvierka do miestnosti.

Krbová vložka s akumulačnými prstencami eliminuje rýchle prekurovaniu interiéru
Krbová vložka s akumulačnými prstencami eliminuje rýchle prekurovaniu interiéru

„"Akumulačné krb, na rozdiel od toho teplovzdušného, dokáže teplo ukladať a postupne ho potom sálať do miestnosti aj počas niekoľkých hodín. Navyše je to veľmi zdravé teplo, ktoré funguje na princípe infračerveného žiarenia a má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Miestnosti sa zbytočne neprehrievajú a vzduch sa nevysušuje," vysvetľuje Richard Dorazil.

Hoxter ECKA 67/45/51Rh
Hoxter ECKA 67/45/51Rh

V nadväznosti na nový rad úzkych modelov S boli vyvinuté aj kompatibilné akumulačné prstence, ktoré vytvárajú akumulačnú mäsu. Tá teplo efektívne pohlcuje a potom sálaním postupne "navracia" späť do miestnosti po jednotkách kW za hodinu. Takéto jadro krbu zostáva už len správne zabudovať do interiéru stavby, k čomu poslúži um kvalitného a preškoleného kachliara. Pri dodržaní týchto postupov sa netreba obávať, že akumulačné krb – ak je správne navrhnutý a kvalitne postavený - bude interiér v nízkoenergetickej stavbe prekurovať.

Súvisiace články:

Autor: Mgr. Alena Křečková
Foto: Archív firmy Banador
reklama

Nové

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Zverejnené 2.6. Dosky z WPC dokážu eliminovať väčšinu neduhov dreva a zároveň zachovať jeho najlepšie vlastnosti. Do akej miery však môže byť produkt vyrábaný zo zmesi dreva a polyméru schopný splniť čoraz väčšie nároky modernej spoločnosti na ekologickú šetrnosť? ísť na aktualitu

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Zverejnené 30.5. Developer a staviteľ nového bytového domu v obci Žarošice si pórobetónový materiály Ytong, kombinovaný s vápenopieskovými tvárnicami Silka, vybral vďaka svojim dobrým skúsenostiam z predchádzajúcich projektov. Na stavbe sa uplatnili nielen tvárnice… ísť na článok

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Zverejnené 3.6. Pri príprave projektu sme zistili, že na rozdiel od zahraničia vzniká či už na Slovensku, tak aj v susedných Čechách väčšina technických objektov bez architektonickej starostlivosti. Časté sú výrazné a nákladné stavby bez konceptu a kontextu, pri… ísť na článok

reklama