PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 26.5.

Okenné doplnky a tieniace prvky

Zverejnené: 9. 7. 2019

Okno, to nie je len sklo a rám. Významnú rolu hrajú aj doplnky a prípadné zatienenie otvorovej výplne. Táto mnohými podceňovaná „okrajová“ oblasť navyše zahŕňa široké možnosti, ktoré vo väčšine prípadoch ovplyvní nielen vzhľad okna, ale tiež jeho tepelno-izolačnú účinnosť.

Okenné priečky oknu dodávajú industriálny charakter. Autor: onzon, shutterstock

Nech už realizujete novostavbu či rekonštrukciu staršieho objektu, skôr či neskôr príde na rad aj oblasť otvorových výplní. Nové okná naplnia predstavy investora iba vtedy, keď splnia všetky svoje funkcie. Aby okno dom zdobilo, prepúšťalo optimálne množstvo denného svetla a k tomu tepelne izolovalo v zime alebo naopak neprehrievalo interiér v lete, musí byť nainštalované so všetkým potrebným. Kľučky, rozety, tieniace prvky, parapety, sieťky proti hmyzu...Uistite sa, že aplikujete len to, čo je potrebné, ale zároveň všetko, čo napomôže udržať v interiéri komfortné prostredie a žiadaný vzhľad okna.

Estetika

Prvkom, ktorý odlíši Váš dom od iných, je okenná priečka, ktorá rozčlení sklenené tabule na menšie plochy. Geometrické línie, ktoré priečky vytvárajú, výrazne premenia estetický dojem z domu. Veľmi časté je delenie okna na dvoj či trojkrídlové stredovým stĺpikom. Je možné zvoliť aj priečky nalepovacie (zvonku tabule), medzisklenné či pevné (vo vnútri), pre nerozhodných sú k dispozícii priečky snímateľné. Nie je pritom potrebné ich umiestňovať len v štandardnom pravouhlom prevedení, individuálny prístup niektorých výrobcov ich dovoľuje navrhnúť aj kreatívnejšie.

Detská poistka dodáva rodičom menších detí pocit bezpečia. Autor: Laura Crazy, Shutterstock
Detská poistka dodáva rodičom menších detí pocit bezpečia. Autor: Laura Crazy, Shutterstock

Dôležitá úloha malej okennej kľučky

Nemalú úlohu vo výslednom dojme hrajú aj okenné kľučky. Môžu byť tvorené rozličnými materiálmi, farbami aj tvarmi, ktoré značne ovplyvnia vzhľad okna na interiérovej strane. Ich funkcia navyše tiež zahŕňa ochranu proti násilnej manipulácií (uzamykateľné kľučky či detská poistka). Okno môžete tiež, hlavne v prípade špaletových okien historických stavieb, doplniť o distančníky, ktoré bránia nárazu kľučky vonkajšieho krídla okna do vnútorného skla.

Parapet neoddeliteľnou súčasťou

Podobu okna dotvára tiež parapet, či už vnútorný, tak vonkajší. Sortiment na trhu je v tejto oblasti široký, avšak odporúčame vyberať parapet súčasne s oknom, aby štýlovo aj farebne ladili. Či už pôjde o vnútorný plastový či drevotrieskový (dyhovaný či laminovaný) parapet, alebo o hliníkový parapet vonkajší, pri nákupe apelujte predovšetkým na stabilitu, pevnosť a tvarovú stálosť materiálu. Dôležitá je mechanická odolnosť a ľahká údržba. Vysokú tuhosť materiálu (na vonkajšie použitie toľko žiaducu) aj odolnosť voči deformácii a farebnú stálosť ponúka napríklad hliník.

Parapet, hlavne ten interiérový, by mal štýlovo doplniť či už okno, tak interiér. Autor: Oksana.Bondar, Shutterstock
Parapet, hlavne ten interiérový, by mal štýlovo doplniť či už okno, tak interiér. Autor: Oksana.Bondar, Shutterstock

Tepelná izolácia nesúvisí len s rámom a zasklením

Spoločne s vyššie uvedenou kľučkou je podstatný tiež výber kovania, ktorý okrem dizajnu ovplyvňuje aj tepelno-izolačné parametre okna. Najvyššie štandardy spĺňajú napríklad kovania, ktoré vďaka dostatočnému prítlaku krídla okna k rámu po celom jeho obvode umožňujú dosiahnuť oknu skvelých izolačných parametrov. Kovania môžu zahŕňať aj poistku proti chybnej či násilnej manipulácii, poistku proti vyklopeniu krídla pri prievane, zdvíhač krídla (krídlo nemusí byť pri ďalšom zaťažení nazdvihované a je zaistená dlhá životnosť bez opotrebovania) a ďalšie.

Integrované tieniace prvky zaistia tepelnú pohodu

Keď hovoríme o tepelnej izolácii otvorových výplní, je potrebné poznamenať, že ju výrazne ovplyvňujú predovšetkým tieniace prvky. Žalúzie, rolety či tzv. screeny umiestnené na vonkajšej strane okna môžu podstatne navýšiť jeho izolačné vlastnosti. Hlavne vtedy, pokiaľ vytvárajú v zatiahnutom stave súvislú plochu, ktorá je po celom obvode pevne zakotvená. Tým sa vytvorí vzduchová medzera, ktorá spoločne s tieniacou technikou bráni prechodu tepelnej energie z interiéru von (v zime). V lete naopak znemožňuje prienik slnečného žiarenia na okennú tabuľu a napomáha v interiéri udržať stabilnú a príjemnú klímu, často bez potreby montáže chladiacich zariadení. Tieniaca technika je na trhu pritom dostupná v mnohých materiálových aj farebných variantoch a dom je tak možné tieniť funkčne a elegantne. Veľmi vkusné je napr. zaomietané riešenie, vďaka ktorému je možné zatiahnutú roletu či žalúziu kompletne schovať do nadokenného prekladu.

Okrem roliet a žalúzií sú efektné aj markízy či pergoly. Tie síce neslúžia ako tepelná izolácia, ale obmedzujú vplyv slnka na stavbu. Zároveň pritom slúžia ako strecha nad terasou či balkónom. Okrem toho je možné zaistiť tienenie smerom z interiéru, ponuka je široká, od klasických žalúzií a roliet, cez plisé a rímske rolety až po vertikálne žalúzie. Každý si jednoducho vyladí domov práve do tých farieb a štýlov, ktoré sú mu najbližšie.

Okenné sieťky proti hmyzu vám zaistia pokojný spánok. Medzi druhmi sieťok je obľúbená hlavne tá rolovacia. Autor: GagoDesign, Shutterstock
Okenné sieťky proti hmyzu vám zaistia pokojný spánok. Medzi druhmi sieťok je obľúbená hlavne tá rolovacia. Autor: GagoDesign, Shutterstock

Insekticídna ochrana

Pohodlie v období zvýšeného výskytu hmyzu potom zaistia okenné sieťky. V lete, kedy si prajeme vetrať a prerušovať kontakt s vonkajším prostredím len minimálne, sú skvelým pomocníkom. Do okien je možné inštalovať siete pevné, posuvné, rolovacie aj otváracie. Sieťovinu je možné spraviť aj pevnejšiu pre prípady náporu zo strany domácich zvierat. Rámy sietí sú zvyčajne tvorené odolnými materiálmi. Je potom vhodné voliť také, ktorých výplň v podobe sieťoviny je možné v prípade poškodenia ľahko vymeniť.

Súvisiace články

Aký materiál vybrať na rám okien?
Funkcie a vlastnosti okien naprieč časom
Aké zasklenie na okná vybrať? Izolačné dvojsklo či trojsklo?
Vonkajšie tienenie okien a jeho vplyv na vnútorné prostredie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Zverejnené 20.5. Pri slovách vydýchaný vzduch sa nám vybavia priestory s veľkou kumuláciou ľudí, kde "atmosféra hustne". Nedochádza tu k dostatočnej výmene vzduchu a stúpa preto hladina CO2, ktorá môže spôsobiť problémy aj stav pridusenia. Stáva sa tak nielen vo… ísť na článok

Zachovajte chladnú hlavu a prežite leto v tieni VELUX vám teraz pri nákupe vonkajšej rolety vráti 80 € späť!

Zachovajte chladnú hlavu a prežite leto v tieni VELUX vám teraz pri nákupe vonkajšej rolety vráti 80 € späť!

Zverejnené 19.5. Skoncujte s horúčavou raz a navždy a získajte naviac 80 € späť. Stačí, ak si v období od 18. mája do 18. júla kúpite solárne poháňanú vonkajšiu roletu VELUX. Zabráňte teplu vstúpiť do vášho interiéru skôr ako prídu horúce dni. ísť na článok

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Zverejnené 25.5. Už je to tu, leto je za dverami. A s ním aj potenciálne prehrievaniu interiéru. Ak ste tento problém už úspešne vyriešili, patríte k skupine spokojných užívateľov bytov a domov. Tým ostatným, ktorí sa na zatienenie svojich domovov ešte len chystajú,… ísť na článok

reklama