Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Okná znovuobjavené pre modernú architektúru: druhá generácia kompozitného materiálu RAU-FIPRO X

Zverejnené: 28. 8. 2019

Keď v roku 2008 prišla spoločnosť REHAU na trh s unikátnym kompozitným materiálom RAU-FIPRO na báze PVC a sklených vlákien s produktovým názvom GENEO, rozšírili sa možnosti výroby plastových okien do kedysi nemysliteľných dimenzií. Zrazu bolo možné vyrábať plastové okná v oveľa väčších rozmeroch a dokonca bez oceľovej výstuhy, čo prinieslo ďalšie zaujímavé možnosti. Avšak nová generácia tohto materiálu RAU-FIPRO X posúva hranice možného ešte o veľký kus ďalej. V skutočnosti to znamená nárast rozmerov okenných systémov do výšky aj šírky zhruba o 10 %.

Skúsenosti v leteckom priemysle

Materiál vyrobený z plastu a sklených vlákien nie je žiadnou novinkou, lebo v leteckom aj automobilovom priemysle sa používa už dlhšiu dobu. Bohaté skúsenosti a know-how načerpané spolu- prácou REHAU s poprednými výrobcami lietadiel aj automobilov sa zúročili práve pri vývoji materiálu pre okenné systémy GENEO. Cieľom desaťročného výskumu bolo zlepšiť hlavne stabilitu a nepríjemné prehyby u veľkorozmerových plastových okenných krídiel či dverí. Súčasne tak bolo umožnené vyrábať okná určitých rozmerov bez oceľových výstuh, čo viedlo jednak k vylepšeniu súčiniteľa prechodu tepla a jednak k zníženiu hmotnosti okna. Kompozitný materiál RAU-FIPRO X predstavuje teraz celkom novú perspektívu a väčšiu slobodu v navrhovaní okenných systémov v modernej architektúre.

Vďaka inovácií v podobe novej generácie kompozitného materiálu RAU-FIPRO X má teraz okenný systém GENEO lepšiu torznú tuhosť aj väčšiu odolnosť proti ohybu.
Vďaka inovácií v podobe novej generácie kompozitného materiálu RAU-FIPRO X má teraz okenný systém GENEO lepšiu torznú tuhosť aj väčšiu odolnosť proti ohybu.

Väčšia teplotná stabilita aj ľahká inštalácia

Optimalizované zloženie materiálu RAU-FIPRO X má oveľa vyšší podiel sklených vlákien (o 53,8 % viac), než kedysi. Výsledkom je výrazne väčšia stabilita a tvarová stálosť aj pri pôsobení vysokých teplôt. Zároveň sa ale vďaka absencii výstuhy výrazne znížila hmotnosť okna, čo významne zjednodušuje manipuláciu a jeho následnú inštaláciu. Pritom zostali zachované všetky pozitívne atribúty prvej generácie GENEO okien, to znamená výborné tepelnoizolačné vlastnosti a skvelý hlukový útlm (do 47 dB), čo sú aktuálne témy súčasnej výstavby. Zabudnúť nemôžeme ani na faktor bezpečnosti, pretože okná GENEO vyrobené z materiálu RAU-FIPRO X sú odolnejšie proti násilnému vkradnutiu.

Nové rozmery pre nové možnosti

To hlavné sa však odohralo v rozmerovom raste. Nevystužené krídlo v bielej farbe môže byť s kompozitným materiálom RAU-FIPRO X navrhnuté až do výšky 2,4 m a šírky 1,45 m. Naopak u vystuženého profilu v bielom prevedení môžu architekti počítať s maximálnou výškou dokonca až 2,8 m a šírkou 1,6 m. Ak bude investor požadovať iné farebné prevedenie, potom sa v prípade lepeného skla „musí zmieriť“ s výškou 2,5 m a šírkou 1,5 m. Rozmery okien GENEO z materiálu RAU-FIPRO X sa tak dostali až na úroveň hliníkových profilov. Krídlo z tohto materiálu navyše unesie sklo o hmotnosti až 100 kg.

Optimalizované zloženie materiálu RAU-FIPRO X má oveľa vyšší podiel sklených vlákien (o 53,8 % viac), než kedysi. Výsledkom je výrazne väčšia stabilita a tvarová stálosť aj pri pôsobení vysokých teplôt. Zároveň sa ale vďaka absencii výstuhy znateľne znížila hmotnosť okna.
Optimalizované zloženie materiálu RAU-FIPRO X má oveľa vyšší podiel sklených vlákien (o 53,8 % viac), než kedysi. Výsledkom je výrazne väčšia stabilita a tvarová stálosť aj pri pôsobení vysokých teplôt. Zároveň sa ale vďaka absencii výstuhy znateľne znížila hmotnosť okna.

Ideálna voľba pre pasívne domy

Ako už bolo spomenuté, vnútorný priestor v okennom ráme GENEO, pri absencii oceľovej výstuhy, je možné účelne využiť. Rám, ktorý teda nemusí byť do určitého rozmeru armovaný, môže byť dodatočne vybavený takzvanými termomodulmi, ktoré významne vylepšia jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Takto zostavené okná sú potom ideálnou voľbou pre pasívne domy, pretože súčiniteľ prechodu tepla celého okna (UW ) môže dosahovať hodnoty až 0,6 W/(m2 K).

Bezbariérové dvere a inteligentné riešenia

Nová generácia kompozitného materiálu RAU-FIPRO X sa neuplatňuje iba vo sfére okenných profilov, ale tiež u vchodových dverí, ktorých krídlo v bielej farbe môže mať rozmery až 1,1 × 2,4 m, čo v kombinácii s takzvaným nulovým prahom RAUCERO činí z týchto dverí perfektnú voľbu pre bezbariérové vstupy. Dvere z kompozitného materiálu oveľa menej podliehajú deformáciám, čo zvyšuje tiež ich bezpečnosť.

Neprítomnosť výstuhy vo vnútri profilu kompozitného okna GENEO dovoľuje oveľa ľahšiu a lepšiu inštaláciu niektorých dodatočných funkcií, ktoré REHAU u svojich okien ponúka. Jedná sa napríklad o bezpečnostný alarm SMART GUARD alebo systém riadeného vetrania s rekuperáciou zabudovaný v okne SMART INOVENT. Do okenných a dverných profilov GENEO je tiež možné integrovať prvky automatizácie, bez toho, aby to narušilo stabilitu a tuhosť celého rámu.

Dizajn a dekory

Plastové okná sú medzi zákazníkmi stále veľmi obľúbené hlavne pre svoju dlhodobo ľahkú údržbu. Z pohľadu širokej škály dekorov KALEIDO COLOR (od fólie cez farbu až po imitácie hliníku a dreva) je stupnica ich použitia z architektonického hľadiska bezkonkurenčne najširšia. Vďaka inovácii v podobe novej generácie kompozitného materiálu RAU-FIPRO X má teraz navyše okenný systém GENEO lepšiu torznú tuhosť aj väčšiu odolnosť proti ohybu, čo je, vzhľadom k stále častejšiemu používaniu antracitových dekorov, veľmi dôležitý aspekt predovšetkým v lete, kedy sa okenné profily zahrievajú aj na veľmi vysoké teploty. Dodajme, že REHAU pripravil okenné systémy GENEO pre projektovanie v BIM Content (Building Information Modeling).

REHAU vo svojom vývoji myslí aj na ekologický aspekt výroby, čo v praxi znamená, že okná sú 100% recyklovateľné.

Ďalšie informácie a odporúčanie môžete nájsť tiež na www.rehau.sk

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy REHAU

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama