Dnes je 19.1.

Ombré na stenách? Žiadny problém!

Zverejnené: 8. 9. 2018

Chcete oživiť obývaciu či detskú izbu a neviete ako? Skúste namiesto prácneho tapetovania vytvoriť na stene efektívne ombré! Slovo ombré je prevzaté z francúzštiny a v preklade znamená tieňovanie. Môžeme si ho predstaviť ako pozvoľný prechod odtieňov rôznych farieb.

Ombré nemusí byť len vo vlasoch, ale aj na stenách! (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Farby podľa vášho gusta

Na ombré stenu budete potrebovať dva alebo tri odtiene jednej farby. Pre skvelý efekt postačia iba dva hlavné odtiene, svetlý a tmavý, prostrednú farbu získate jednoducho ich zmiešaním. Výber farieb záleží iba na vašom vkuse. V štýle ombré vyzerajú dobre snáď všetky odtiene farebného spektra. Najčastejšie sa používa kráľovsky modrá s prechodom k svetlo modrej až bielej, tmavo zelená k tyrkysovej, či fialová nasledovaná tmavo a svetlo ružovou.

Príprava je dôležitá

Než začnete so samotným maľovaním, nezabudnite oblepiť lepiacou páskou miesta, kam nechcete, aby sa farba dostala. Samozrejmosťou by mali byť tiež dokonale očistené steny. Dopredu si tiež premyslite, na akej strane steny chcete ombré vytvoriť. Rozhodne to neodporúčame aplikovať na všetky steny, izba by pôsobila preplieskane.

Ako na to?

Najjednoduchším spôsobom je najskôr vymaľovať celú stenu v tom najjemnejšom odtieni. Hneď ako základný náter uschne, rozdeľte stenu na tri rovnaké vodorovné úseky a ľahko ich označte obyčajnou ceruzkou pomocou vodováhy. Horná časť bude potom v znamení najsvetlejšieho odtieňa. Dole na stene vynikne najtmavší odtieň, ten aplikujte ideálne ako posledný. [1] Toto poradie farieb tiež zabezpečí, že miestnosť bude vyzerať opticky priestrannejšia.

Najjednoduchšie motív ombré dosiahnete aplikovaním odtieňov vo vodorovných pásoch. Efekt docielite ale aj nedbalým „tupovaním“ farby hubkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Najjednoduchšie motív ombré dosiahnete aplikovaním odtieňov vo vodorovných pásoch. Efekt docielite ale aj nedbalým „tupovaním“ farby hubkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Na dosiahnutie menej nápadného prechodu jednotlivých odtieňov nastriekajte medzi pásy farieb rozprašovačom trochu vody a začnite štetcom napodobňovať "X“, tým dosiahnete krásneho celku.

Ombré sa v interiérovom dizajne môže objaviť tiež na záclonách, ktoré ozvláštnia každý priestor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Ombré sa v interiérovom dizajne môže objaviť tiež na záclonách, ktoré ozvláštnia každý priestor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Zdroje: [1] www.marthastewart.com
Autor: Kateřina Slezáková, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock

Nové

Originálna podlaha ARTURO v školiacom centre

Zverejnené 19.1. ARTURO je značka epoxidových a polyuretánových liatych a priemyselných podláh a už v samotnom názve je obsiahnuté umenie (ART = umenie). ARTURO umožňuje vytváranie tzv. Floorstylingu, čo je moderný a kreatívny dizajn na podlahách. Je odolná… ísť na článok

Dom ako socha

Zverejnené 18.1. Neďaleko Prahy – v Pyšeliach, dokončuje štúdio David Architekti rekonštrukciu prvorepublikovej vily. Do záhrady jasne vystupuje atypická dostavba, ktorá prekvapuje svojim architektonickým poňatím. ísť na článok

Farebná symbióza fasád a tieniacej techniky

Zverejnené 17.1. V dnešnej dobe sa fantázií medze nekladú, nech už sa jedná o akékoľvek odvetvie. To platí aj pre firmu Building Plastics, ktorá ponúka najrôznejšie farebné prevedenia screenov, roliet, dverí aj sietí. Stačí si len vybrať. Pri tomto výbere sa však… ísť na článok