Dnes je 23.4.

Ombré na stenách? Žiadny problém!

Zverejnené: 8. 9. 2018

Chcete oživiť obývaciu či detskú izbu a neviete ako? Skúste namiesto prácneho tapetovania vytvoriť na stene efektívne ombré! Slovo ombré je prevzaté z francúzštiny a v preklade znamená tieňovanie. Môžeme si ho predstaviť ako pozvoľný prechod odtieňov rôznych farieb.

Ombré nemusí byť len vo vlasoch, ale aj na stenách! (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Farby podľa vášho gusta

Na ombré stenu budete potrebovať dva alebo tri odtiene jednej farby. Pre skvelý efekt postačia iba dva hlavné odtiene, svetlý a tmavý, prostrednú farbu získate jednoducho ich zmiešaním. Výber farieb záleží iba na vašom vkuse. V štýle ombré vyzerajú dobre snáď všetky odtiene farebného spektra. Najčastejšie sa používa kráľovsky modrá s prechodom k svetlo modrej až bielej, tmavo zelená k tyrkysovej, či fialová nasledovaná tmavo a svetlo ružovou.

Príprava je dôležitá

Než začnete so samotným maľovaním, nezabudnite oblepiť lepiacou páskou miesta, kam nechcete, aby sa farba dostala. Samozrejmosťou by mali byť tiež dokonale očistené steny. Dopredu si tiež premyslite, na akej strane steny chcete ombré vytvoriť. Rozhodne to neodporúčame aplikovať na všetky steny, izba by pôsobila preplieskane.

Ako na to?

Najjednoduchším spôsobom je najskôr vymaľovať celú stenu v tom najjemnejšom odtieni. Hneď ako základný náter uschne, rozdeľte stenu na tri rovnaké vodorovné úseky a ľahko ich označte obyčajnou ceruzkou pomocou vodováhy. Horná časť bude potom v znamení najsvetlejšieho odtieňa. Dole na stene vynikne najtmavší odtieň, ten aplikujte ideálne ako posledný. [1] Toto poradie farieb tiež zabezpečí, že miestnosť bude vyzerať opticky priestrannejšia.

Najjednoduchšie motív ombré dosiahnete aplikovaním odtieňov vo vodorovných pásoch. Efekt docielite ale aj nedbalým „tupovaním“ farby hubkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Najjednoduchšie motív ombré dosiahnete aplikovaním odtieňov vo vodorovných pásoch. Efekt docielite ale aj nedbalým „tupovaním“ farby hubkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Na dosiahnutie menej nápadného prechodu jednotlivých odtieňov nastriekajte medzi pásy farieb rozprašovačom trochu vody a začnite štetcom napodobňovať "X“, tým dosiahnete krásneho celku.

Ombré sa v interiérovom dizajne môže objaviť tiež na záclonách, ktoré ozvláštnia každý priestor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Ombré sa v interiérovom dizajne môže objaviť tiež na záclonách, ktoré ozvláštnia každý priestor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Zdroje: [1] www.marthastewart.com
Autor: Kateřina Slezáková, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock

Nové

Gresové porcelánové dlažby 20 mm od VillaTesta

Zverejnené 17.4. Gresová dlažba sa u nás nazýva aj „umelý/syntetický mramor”, resp. „porcelán”. Jedná sa o homogénny spekaný materiál vyleštený na povrchu. Pri správnom položení tejto dlažby je tento materiál prakticky nezničitelný (používaním sa iba ďalej zalešťuje… ísť na článok

Kartón namiesto dreva a tehál

Zverejnené 23.4. Netradičných materiálov využívaných k stavbe domov existuje v dnešnej dobe veľmi veľa. Popri plaste, odpade či kontajnerov je to napríklad kartón, ktorý svoje uplatnenie našiel aj v odvetví výroby nábytku. ísť na článok

Neprekonateľné veľké zelené vajce. Inšpiráciou bola tradičná hlinená pec z Ázie

Zverejnené 22.4. Princíp fungovania Big Green Egg má svoje korene v ďalekej histórií. Pred viac než 3000 rokmi sa vo východnej Ázii používalo ako tradičná hlinená pec na drevo, v ktorej si ľudia pripravovali jedlo. Tu potom tento štýl prípravy pokrmov objavili… ísť na článok