Dnes je 14.11.

Ombré na stenách? Žiadny problém!

Zverejnené: 8. 9. 2018

Chcete oživiť obývaciu či detskú izbu a neviete ako? Skúste namiesto prácneho tapetovania vytvoriť na stene efektívne ombré! Slovo ombré je prevzaté z francúzštiny a v preklade znamená tieňovanie. Môžeme si ho predstaviť ako pozvoľný prechod odtieňov rôznych farieb.

Ombré nemusí byť len vo vlasoch, ale aj na stenách! (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Farby podľa vášho gusta

Na ombré stenu budete potrebovať dva alebo tri odtiene jednej farby. Pre skvelý efekt postačia iba dva hlavné odtiene, svetlý a tmavý, prostrednú farbu získate jednoducho ich zmiešaním. Výber farieb záleží iba na vašom vkuse. V štýle ombré vyzerajú dobre snáď všetky odtiene farebného spektra. Najčastejšie sa používa kráľovsky modrá s prechodom k svetlo modrej až bielej, tmavo zelená k tyrkysovej, či fialová nasledovaná tmavo a svetlo ružovou.

Príprava je dôležitá

Než začnete so samotným maľovaním, nezabudnite oblepiť lepiacou páskou miesta, kam nechcete, aby sa farba dostala. Samozrejmosťou by mali byť tiež dokonale očistené steny. Dopredu si tiež premyslite, na akej strane steny chcete ombré vytvoriť. Rozhodne to neodporúčame aplikovať na všetky steny, izba by pôsobila preplieskane.

Ako na to?

Najjednoduchším spôsobom je najskôr vymaľovať celú stenu v tom najjemnejšom odtieni. Hneď ako základný náter uschne, rozdeľte stenu na tri rovnaké vodorovné úseky a ľahko ich označte obyčajnou ceruzkou pomocou vodováhy. Horná časť bude potom v znamení najsvetlejšieho odtieňa. Dole na stene vynikne najtmavší odtieň, ten aplikujte ideálne ako posledný. [1] Toto poradie farieb tiež zabezpečí, že miestnosť bude vyzerať opticky priestrannejšia.

Najjednoduchšie motív ombré dosiahnete aplikovaním odtieňov vo vodorovných pásoch. Efekt docielite ale aj nedbalým „tupovaním“ farby hubkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Najjednoduchšie motív ombré dosiahnete aplikovaním odtieňov vo vodorovných pásoch. Efekt docielite ale aj nedbalým „tupovaním“ farby hubkou. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Na dosiahnutie menej nápadného prechodu jednotlivých odtieňov nastriekajte medzi pásy farieb rozprašovačom trochu vody a začnite štetcom napodobňovať "X“, tým dosiahnete krásneho celku.

Ombré sa v interiérovom dizajne môže objaviť tiež na záclonách, ktoré ozvláštnia každý priestor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Ombré sa v interiérovom dizajne môže objaviť tiež na záclonách, ktoré ozvláštnia každý priestor. (Zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)

Zdroje: [1] www.marthastewart.com
Autor: Kateřina Slezáková, preklad: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock

Nové

Zdravé, efektívne a bezpečné vetranie od spoločnosti INTERNORM

Zverejnené 12.11. Čerstvý vzduch je nesmierne dôležitý pre naše zdravie. Zabezpečuje pocit zdravia a pohody, dobrý spánok, vysokú schopnosť koncentrácie a výkonnosti. Pri nesprávnom vetraní, zostáva vlhkosť, CO<sup>2 </sup> alebo iné nečistoty zo vzduchu v miestnosti… ísť na článok

Moderné domáce knižnice

Zverejnené 14.11. V období jesenného veterného počasia, či počas mrazivých zimných večerov sa radi uchyľujeme do útulných kútov našich domovov. Sadneme si do pohodlného kresla a „strácame sa“ v knihách. A k tomuto účelu si zriaďujeme knižnice. Ani zďaleka sa nemusí… ísť na článok

Digitálna fotogrammetria a drony v stavebníctve

Zverejnené 13.11. Fotogrammetria je odbor zaoberajúci sa spracovaním informácií na fotografiách (dnes prevažne digitálnych). Snímky sú obstarávané či už zo zeme, tak družicami a letecky, vrátane dronov. Je hojne využívaná v mnohých odboroch, vrátane architektúry a… ísť na článok