vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

PCI profesionál vo farebných odtieňoch

Zverejnené: 20. 5. 2015

Farby výrazne ovplyvňujú náš život. Majú vplyv na naše pocity, na vnímanie priestoru, v ktorom sa pohybujeme a žijeme. Pri ich výbere v našom interiéri by sme teda mali venovať zvýšenú pozornosť. Nátery PCI Multitop® ponúkajú najrôznejšie riešenia, takže si vyberie úplne každý.

Už v roku 1666 anglický vedec Sir Isaac Newton skúmal jav, keď svetlo – obyčajný bezfarebný a neviditeľný lúč, prechodom cez sklenený hranol sa rozdelí do množstva odlišných farieb. Ďalšie experimenty potom ukázali, že takéto svetelné efekty a farby sa môžu vzájomne akokoľvek kombinovať. Napríklad, že červené svetlo spolu so žltým vytvára veľmi žiarivý oranžový odtieň.

Psychologické pôsobenie farieb na človeka sa potom silne odráža v jeho vnímaní a predovšetkým správaní, vztiahnuté k percepcii určitej farby. Vnímanie je do určitej miery subjektívne, avšak niektoré efekty farieb majú univerzálny význam, čiže sú pre nás všetkých relatívne podobné.

PCI – špičková technológia do každého interiéru

PCI Multitop® Classic

 • Oteruvzdorný interiérový náter so sviežou citrusovou vôňou,
 • 27 atraktívnych odtieňov (č. C100 až C125) vrátane žiarivej bielej,
 • dlhodobá odolnosť proti mechanickému zaťaženiu,
 • veľmi nízka spotreba a vynikajúca krycia schopnosť,
 • priaznivá cena na m2,
 • výborná paropriepustnosť pre zdravé bývanie vás a vašich detí.

PCI Multitop® Premium

 • Špičkový umývateľný jednovrstvový náter,
 • vynikajúca oteruvzdornosť tzv. za mokra,
 • jedinečný matný vzhľad,
 • vysoká mechanická odolnosť,
 • veľmi dobrá krycia schopnosť v sýtych odtieňoch,
 • unikátna spracovateľnosť.

Správna voľba farieb

PCI Multitop® Classic tehlová (C125) je efektná na použitie v jedálni, pretože okrem iného povzbudzuje apetít. Zároveň prináša dotyk tepla do priechodných miestností, ako sú vstupné haly alebo priestory schodísk. Naopak nie je ju vhodné voliť v prípade kancelárií, pretože môže u niektorých osôb vyvolávať stres. Odporúčaná je kombinácia so smotanovým odtieňom (C124), oranžovým (C103) či sivým (C122). Ako bytový doplnok je k tejto farbe ideálny drevený nábytok z masívu.

Oranžovú (C104 alebo sýtejšiu C 105) a žltú (C101 a C102) je vhodné použiť najmä v miestach so zvýšenou aktivitou, pretože oranžová povzbudzuje a nabáda k činnosti, teda je možné ju použiť v pracovných priestoroch (kanceláriách). Výborne oživuje tmavé miestnosti orientované na sever a priestory schodísk bez okien. Žltá je farba plná energie, a preto je možné ju použiť v miestnostiach, kde sa hrajú deti. V kombinácii s tmavým drevom dostáva interiér exotický nádych.

Do kúpeľne odporúčame použiť radšej umývateľnú farbu PCI Multitop® Premium v zelenom odtieni (ako je pri PCI Multitop® Classic napríklad C116 či C 117), pretože tieto tóny jadeitu a mäty povzbudzujú telo aj ducha. Zelená tiež podporuje myslenie, a preto časť jej tónov môžeme opäť využiť v kanceláriách. Farba v odtieni zeleného jablka, kombinovaná s bielou, dodá eleganciu jedálňam a súčasne aj kanceláriám. Vhodné sú tiež kombinácie s tónmi žltej (napr. C100) alebo hnedej (C118 či C120). Pri súčasnom použití s nábytkom z tmavého dreva tým výrazne vyniknú prírodné akcenty zvoleného tónu.

V spálni navodzuje PCI Multitop® Classic modrá (C112, C113) predovšetkým pokoj, dôveru a uspokojuje dušu. V kancelárii alebo študovni podporujú živšie odtiene modrej farby procesy myslenia (C114). V kúpeľni napomáha regenerácii, a to hlavne v podobe odtieňov mora: modrozelená alebo tyrkysová (opäť C114). Pekná je kombinácia so svetlo žltou (C100 či tradične s bielou a smotanovou C124). Použitím modrej v interiéri, ktorá rozširuje priestor, je možné využiť moderné materiály, akými sú biely kov, sklo, bledý nábytok a množstvo futuristických dekorácií.

Fialová uvoľňuje príjemným očarujúcim dojmom. V spálni podporuje meditáciu a odpočinok (C110). V obývacej izbe napríklad v odtieni čerstvej slivky (C111) kombinovanej so striebornou (C122) pôsobí až úchvatne. Fialová je zdrojom inšpirácie a tvorivosti, a preto je jej použitie žiadané na stenách v ateliéri. Dobre sa uplatňuje svetlo a sýto fialový odtieň (C109 + C111) spoločne so sivým (C123). V prestížnych interiéroch v kombinácii s chrómom, sklom či zlatými doplnkami dodá pocit luxusu a výnimočnosti.

Neutrálne farby – biela a sivá uvoľňujú stres. V obývacej izbe pomôžu nájsť pokoj a rovnováhu. V spálni tieto odtiene upokoja myseľ a pomôžu zaspať. Neutrálne farby podporujú relaxáciu, takže vďaka ich použitiu v kancelárii nedochádza k rozptyľovaniu, ale ku koncentrácii myšlienok. V priestoroch menej náročných na oter ako napríklad spálňa, obývacie izby, pracovne, atď, je možné použiť PCI Multitop® Classic a pre miesta vyžadujúce mechanickú odolnosť a čistiteľnosť (vodou) ako napríklad kuchyne či chodby PCI Multitop® Premium. Vhodnými bytovými doplnkami v oficiálnych priestoroch sú lesklé biele kovy či kontrastný čierny mramor. V ostatných interiéroch je možné voliť už výrazne nápaditejšie kompozície.

Pri výbere farieb do interiérov je dobré riadiť sa osobnými pocitmi a individuálnym pôsobením tej danej farby/odtieňa. Napriek tomu sa radšej vyvarujte intenzívnym farbám na veľkých plochách. Rozumné je voliť skôr jemnejšie tóny kompenzované výraznými doplnkami menších veľkostí.

Vďaka špeciálnemu vizualizačnému programu zhotovujeme grafické návrhy farebného riešenia. Tu si každý môže vyskúšať veľké množstvo farebných variácií materiálov PCI.

Viac informácií na www.pci-sk.sk, www.fasadnestudio.sk.

Autor: Ing. Margit Petříčková
Foto: Archív spoločnosti

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama