Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Podceňovať hrúbku zateplenia budovy sa neoplatí!

Zverejnené: 27. 8. 2021

Slováci sa pre nedostatočné zateplenie rodinných domov a bytov okrádajú aj o stovky eur ročne. Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je 18 cm, záleží na type zatepľovanej steny. V praxi sa však ukazuje, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je na Slovensku len 13 centimetrov. Zhodnú sa na tom odborníci zo spoločnosti URSA, ktorá ponúka jedny z najkvalitnejších minerálnych izolácií na trhu.

Foto: URSA

Z ich skúseností vyplýva, že najpoužívanejšie hrúbky izolácie sú 12 a 14 centimetrov. Také hrúbky sú však z hľadiska potenciálnych energetických úspor nedostatočné, a to aj pri použití na hrubších nosných stenách.

Prečo teda ľudia vyberajú subtílnejšie materiály, keď silnejšia izolácia prináša tepelné i finančné úspory? „Ľudia sa často rozhodnú zle už pri plánovaní výstavby a následnom výbere najvhodnejšieho materiálu. Ak na zateplenie použijú tenší materiál, v danú chvíľu zaň zaplatia menej a jednorazovo ušetria určitú čiastku. Z dlhodobého hľadiska však potom za vykurovanie a chladenie domu zaplatia niekoľkonásobne viac. Izolácia na dome totiž vydrží aj päťdesiat rokov. Za ten čas sa tepelné straty vyšplhajú na tisíce eur,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou tepelných izolácií.

Zateplenie po obvode domu

Norma stanovuje optimálnu hrúbku izolácie pre novostavby s hrúbkou stien 30 cm v závislosti od použitého materiálu takto: pre keramické tvárnice minimálne 18 cm izolácie, pre pórobetón 16 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva dokonca viac ako 20 cm. Správnou izoláciou je pritom možné ušetriť až 80 % unikajúcej energie. Taká úspora sa prejaví nielen na finančných nákladoch, ale aj v šetrnosti k životnému prostrediu.

„Ak sa chystáme na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, rozlišujeme, či ide o odvetranú fasádu alebo soklovú časť fasády. Odvetrané fasády sa s obľubou používajú pri moderných stavbách. Práve preto, že pri ich aplikácii nemusíme toľko dbať na úpravu podkladu stien. Ak sa izolácia vkladá do dreveného roštu, sú vhodné všetky materiály URSA GLASSWOOL s lambdou nižšou ako 0,038. Z vonkajšej strany sa potom izolácia musí prekryť ochrannou hydroizoláciou. Ďalším variantom je použitie izolácií, ktoré sú vhodné na kotvenie pomocou tanierových príchytiek. Drevený rošt potom nie je potrebný. Na túto aplikáciu je potom vhodný materiál URSA VENTO 34, URSA FDP 2/V-S, URSA FDP 32/V-S, URSA KDP 2/V alebo URSA KDP 32/V,“ vysvetľuje Vojancová a pokračuje: „Pri soklovej časti fasády dbáme na vhodne upravený podklad steny. Musí byť celkom očistený a bez chýb. Na ňu potom vyberieme vhodnú izoláciu, ktorá je odolná proti dažďovej vode, snehu atď. Vhodnými materiálmi sú dosky z extrudovaného polystyrénu s označením „PZ“ a „I“, ako sú URSA XPS N-III-PZ-I a URSA N-III-PZ-I TWINS. „PZ“ totiž ukazuje to, že má materiál povrch upravený tzv. vafľovou štruktúrou, ktorá zabezpečuje priľnavosť omietky, a „I“ znamená rovnú hranu, ktorá sa používa v prípade izolácie fasády. Ak je materiál označený slovom „TWINS“, ide o izoláciu s väčšou hrúbkou, a to 140 až 240 mm. Tieto polystyrénové dosky spĺňajú aj najnovšie požiadavky na energeticky úsporné budovy.

Využitie izolácie vnútri budovy

Minerálnu izoláciu využijeme nielen na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, vhodná je aj na použitie na vnútorných priečkach. Správne aplikovaná izolácia medzi miestnosťami dosahuje skvelé tepelnoizolačné i akustické vlastnosti. Vďaka minerálnej izolácii sa zníži prenos hluku nielen vzduchom (medzi miestnosťami), ale aj cez podlahy a stropy (kročajový hluk). V závislosti od použitého materiálu a účelu priečky sa odporúča izolovať vnútri budovy hrúbkou minimálne 4 centimetre. Lepšie je však použiť izoláciu s hrúbkou 5 cm a viac. Každý centimeter izolácie pridá cca 1 dB nepriezvučnosti. Preto čím väčšia je hrúbka izolácie, tým vyšší je akustický komfort domova. Vhodnými materiálmi tak môžu byť napríklad URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 alebo URSA SILENTIO 38.

A čo strecha?

Nezateplenou strechou uniká až 30 % celkového tepla, čo vedie ku zbytočne vysokým účtom za energiu. Aj tu je však treba brať ohľad na správnu hrúbku zateplenia, ktorá sa môže líšiť v závislosti od typu strechy alebo spôsobu zateplenia. Šikmú strechu je v závislosti od kvality použitého materiálu nutné zatepliť izoláciou s minimálnou hrúbkou 24 cm a použiť najlepšiu izoláciu s lambdou 0,031, respektíve 28 cm s použitím štandardnej izolácie s lambdou 0,038. Z dlhodobého hľadiska je ekonomicky i ekologicky oveľa výhodnejšie v prípade zateplenia šikmej strechy ísť až do hrúbky izolácie 42 cm. Vhodnými materiálmi sú napr. URSA PLATINUM 32, URSA AMBER 33, URSA GOLD 35, URSA OPTIMUM 37 alebo URSA SILVER 39.

Vďaka vlastnostiam, ktoré ponúkajú minerálne izolácie URSA, vám z domu nebude unikať teplo, ušetríte náklady za vykurovanie a chladenie a dosiahnete akustický komfort. Minerálne izolácie URSA zároveň prispievajú k požiarnej odolnosti budovy, sú klasifikované triedou A1 ako nehorľavé.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk

O spoločnosti URSA

Spoločnosť URSA SK, s. r. o. úspešne pôsobí na slovenskom stavebnom trhu viac ako 18 rokov a je jedným z predných dodávateľov tepelných, akustických a protipožiarnych minerálnych izolácií. Pevné miesto značky URSA svedčí o tom, že kvalita výrobkov predávaných pod touto značkou má na slovenskom trhu veľký význam. Všetky ponúkané produkty sú prvotriednej kvality. Sú plne recyklovateľné a ani ako odpad nezaťažujú životné prostredie. Spoločnosť URSA patrí medzi členov Asociácie výrobcov minerálnych izolácií, Cech Strechárov Slovenska a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky. Podrobné informácie týkajúce sa produktov spoločnosti URSA vám radi poskytnú odborníci na zateplenie (tech.poradce@ursa.com).

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy URSA

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama