vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Postaviť priečky z Ytongu rýchlo a bez starostí dokážete aj svojpomocne!

Zverejnené: 6. 6. 2023

Priečky z pórobetónu Ytong a vápennopieskových tvárnic Silka sú ideálnym materiálom na členenie vnútorných priestorov domu. Skvele sa dajú kombinovať, spoločnosť Xella ako ich výrobca má navyše v sortimente aj prefabrikované oblé priečky Ytong. Dobre sa s nimi pracuje, čo ocenia či už stavebníci preferujúci stavbu alebo rekonštrukciu svojpomocne, tak aj stavebné firmy realizujúce väčšie a výrazne náročnejšie objekty.

Spoločnosť Xella ku kvalitným a overeným výrobkom pridáva aj rozsiahlu ponuku služieb pred aj počas stavby. V prípade, že stavebník si nie je istý správnym stavebným postupom, môže využiť rozsiahly katalóg videí na YouTube kanáli Ytong, kde sa dozvie, ako pri murovaní priečok z Ytongu a Silky postupovať, čomu sa vyhnúť a na čo sa naopak sústrediť.

Priečkovky Ytong sú ľahké a jednoducho sa s nimi murujú presné steny

Predtým, než sa zameriame na potrebné nástroje, pripomeňme si hlavné charakteristiky priečok z pórobetónu Ytong. Každý, kto mal príležitosť pracovať s priečkovkami Ytong Klasik, potvrdí rýchlosť, presnosť a jednoduchosť, ktoré pri murovaní s týmito priečkovkami zažil. Významnou výhodou je aj samotný materiál – priečky z Ytongu majú rovnaké vlastnosti vo všetkých smeroch a navyše sú vyrobené z prírodných surovín, ktoré prispievajú k vytvoreniu príjemnej a zdravej klímy v dome. Jednoduchá rezateľnosť a možnosť úprav sú ďalšie výhody Ytongu. S bežnými nástrojmi môžete rýchlo a ľahko prispôsobiť jednotlivé priečkovky, pričom nie sú potrebné špeciálne rozmerové varianty. A propos náradie: priečkovka Ytong sa najlepšie reže s ručnou pílou na pórobetón. Po skončení práce určite oceníte minimum odpadu pri rezaní - okrem času ušetríte financie za likvidáciu odpadu.

Na čo si dať pozor pri murovaní priečky z Ytongu

Na začiatku murovania priečok je dôležité dbať na ich zvislosť. Pomocou vodováhy a ceruzky označte na nosnej stene obe hrany priečky. Pre správne uchytenie priečky vám budú nápomocné nerezové spojky muriva.

Tieto spojky môžete vtlačiť do nanášanej malty ložnej škáry nosného muriva a umiestniť tak, aby polovica spojky vyčnievala, alebo ich dodatočne pripevniť do muriva pomocou klincov s protikoróznou úpravou. Opäť sa uistite, že polovica spojky vyčnieva z muriva. Okrem zvislosti je tiež dôležité správne založenie prvého radu priečkovky. Tu vám na vyrovnanie prípadných nerovností pomôže vodováha a gumová palička.

Pri samotnom murovaní nanášajte murovaciu maltu po celej šírke priečkovky. Nezabudnite tiež na dilatačné medzery – medzi nosnou stenou a priečkou by mala byť táto medzera minimálne 10 mm široká. Rovnako by mal byť vytvorený pružný styk medzi horným radom priečok a stropom, kde by šírka medzery mala byť minimálne 20 mm. Na výplne môžete použiť minerálnu vlnu alebo montážnu penu.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama