GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Postaviť priečky z Ytongu rýchlo a bez starostí dokážete aj svojpomocne!

Zverejnené: 6. 6. 2023

Priečky z pórobetónu Ytong a vápennopieskových tvárnic Silka sú ideálnym materiálom na členenie vnútorných priestorov domu. Skvele sa dajú kombinovať, spoločnosť Xella ako ich výrobca má navyše v sortimente aj prefabrikované oblé priečky Ytong. Dobre sa s nimi pracuje, čo ocenia či už stavebníci preferujúci stavbu alebo rekonštrukciu svojpomocne, tak aj stavebné firmy realizujúce väčšie a výrazne náročnejšie objekty.

Spoločnosť Xella ku kvalitným a overeným výrobkom pridáva aj rozsiahlu ponuku služieb pred aj počas stavby. V prípade, že stavebník si nie je istý správnym stavebným postupom, môže využiť rozsiahly katalóg videí na YouTube kanáli Ytong, kde sa dozvie, ako pri murovaní priečok z Ytongu a Silky postupovať, čomu sa vyhnúť a na čo sa naopak sústrediť.

Priečkovky Ytong sú ľahké a jednoducho sa s nimi murujú presné steny

Predtým, než sa zameriame na potrebné nástroje, pripomeňme si hlavné charakteristiky priečok z pórobetónu Ytong. Každý, kto mal príležitosť pracovať s priečkovkami Ytong Klasik, potvrdí rýchlosť, presnosť a jednoduchosť, ktoré pri murovaní s týmito priečkovkami zažil. Významnou výhodou je aj samotný materiál – priečky z Ytongu majú rovnaké vlastnosti vo všetkých smeroch a navyše sú vyrobené z prírodných surovín, ktoré prispievajú k vytvoreniu príjemnej a zdravej klímy v dome. Jednoduchá rezateľnosť a možnosť úprav sú ďalšie výhody Ytongu. S bežnými nástrojmi môžete rýchlo a ľahko prispôsobiť jednotlivé priečkovky, pričom nie sú potrebné špeciálne rozmerové varianty. A propos náradie: priečkovka Ytong sa najlepšie reže s ručnou pílou na pórobetón. Po skončení práce určite oceníte minimum odpadu pri rezaní - okrem času ušetríte financie za likvidáciu odpadu.

Na čo si dať pozor pri murovaní priečky z Ytongu

Na začiatku murovania priečok je dôležité dbať na ich zvislosť. Pomocou vodováhy a ceruzky označte na nosnej stene obe hrany priečky. Pre správne uchytenie priečky vám budú nápomocné nerezové spojky muriva.

Tieto spojky môžete vtlačiť do nanášanej malty ložnej škáry nosného muriva a umiestniť tak, aby polovica spojky vyčnievala, alebo ich dodatočne pripevniť do muriva pomocou klincov s protikoróznou úpravou. Opäť sa uistite, že polovica spojky vyčnieva z muriva. Okrem zvislosti je tiež dôležité správne založenie prvého radu priečkovky. Tu vám na vyrovnanie prípadných nerovností pomôže vodováha a gumová palička.

Pri samotnom murovaní nanášajte murovaciu maltu po celej šírke priečkovky. Nezabudnite tiež na dilatačné medzery – medzi nosnou stenou a priečkou by mala byť táto medzera minimálne 10 mm široká. Rovnako by mal byť vytvorený pružný styk medzi horným radom priečok a stropom, kde by šírka medzery mala byť minimálne 20 mm. Na výplne môžete použiť minerálnu vlnu alebo montážnu penu.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama