HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Použitie dosiek OSB SUPERFINISH® ECO v interiéri

Zverejnené: 23. 3. 2009

Dosky OSB (Oriented Strands Board) – čiže dosky z veľkoplošných orientovaných triesok – získavajú stále väčšiu obľubu u spracovateľov, nielen ako nosný konštrukčný materiál, ale tiež ako pohľadový materiál so zaujímavým povrchom, vhodným pre využitie v interiéri.

Vyrábajú sa unikátnou technológiou - lepením kvalitných drevených triesok v troch na sebe navzájom kolmých vrstvách. Jedná sa o moderný kompozitný materiál s vysokým obsahom dreva (cca 95 %).

Vďaka svojim vynikajúcim mechanicko-fyzikálnym vlastnostiam sa používajú ako nosný konštrukčný materiál stavieb na báze dreva, predovšetkým na vonkajšie aj vnútorné steny, stropné konštrukcie, podlahy a strešné debnenie.

Pre svoj atraktívny vzhľad si však získavajú stále viac priaznivcov aj pri použití v interiéri. Nie sú to už iba veľtržné stánky, pódiá a zázemia pre jednorazové akcie alebo mobiliáre predajní. Uplatňujú sa stále viac v miestnostiach, ktoré svoju jedinečnú štruktúru, rustikalitu a farbu prírodného dreva zvýrazňujú a interiér tak dotvárajú.

OSB SUPERFINISH® ECO – lepené úplne bez formaldehydu

Pod týmto obchodným názvom uvádza jediný český výrobca OSB dosiek Kronospan Jihlava na trh dosky, ktoré sú pre interiérové použitie mimoriadne vhodné a to vzhľadom k obsahu formaldehydu. Sú vyrábané prevažne zo smrekového dreva z českých lesov a lepené výhradne s použitím bezformaldehydového živicového spojiva.

Vzhľad a povrchové úpravy

Dosky OSB SUPERFINISH® ECO sa vyrábajú z veľkoplošných triesok a svoj charakteristický vzhľad získavajú predovšetkým vďaka ich prevažujúcej smerovej orientácii v povrchových vrstvách. Lisovaním triesok sa získava kompaktná doska, ktorá na povrchu zobrazí triesky rôznych veľkostí a rôznych farebných odtieňoch prírodného dreva. Na trh sú dodávané dosky nebrúsené aj brúsené, ktoré sa charakterom svojho povrchu líšia na prvý pohľad. Nebrúsené dosky majú lesklý povrch spôsobený roztopenou živicou a hydrofobizujúcim parafínom.

Neobrúsená OSB doska
Neobrúsená OSB doska

Brúsené dosky majú jemnejší vzhľad, ako má nezbrúsená doska, priemerná veľkosť triesok sa brúsením zmenšuje a doska bez ďalšej povrchovej úpravy je zamatovo matná. Sortiment dosiek OSB SUPERFINISH® ECO zahŕňa celý rad formátov v hrúbkach 8–30 mm, v prevedení s rovnými hranami aj pero-drážkou.

Obrúsená OSB doska
Obrúsená OSB doska

Pre finálne povrchové úpravy dosiek OSB SUPERFINISH® ECO možno použiť rovnaké postupy ako pre smrekové drevo. Dosky sa môžu lakovať, olejovať alebo moriť v rôznych farebných odtieňoch, čím sa ich dizajnové uplatnenie ďalej rozširuje. Pokiaľ sa k ďalšej úprave používajú nebrúsené dosky, je pred nanášaním lakov a olejov vhodné dosky najskôr mierne prebrúsiť, aby sa narušila ochranná vrstva parafínu a živice na jednotlivých trieskach a náter lepšie priľnul.

Pri aplikácii ako pohľadové nástupné podlahové vrstvy je vhodné použiť dosky brúsené, s hranami na pero-drážku. Dosky odporúčame najskôr pretmeliť a až potom nanášať podlahové laky.

Vlastnosti dosiek OSB a výhody ich použitia

Medzi hlavné výhody použitia dosiek OSB SUPERFINISH® ECO v interiéri patrí:

 • vzhľad prírodného dreva,
 • zdravotná nezávadnosť,
 • jednoduché opracovanie bežnými truhlárskymi nástrojmi,
 • dostatočná únosnosť aj pre pre subtilné nosné interiérové prvky,
 • možnosť rôznych povrchových úprav,
 • možnosť použitia na hrubé aj čisté podlahy,
 • vysoká pružnosť materiálov,
 • veľkoplošný materiál pre steny alebo aj podhľady,
 • výrazný materiál pre zvýraznenie rôznych interiérových prvkov,
 • široký sortiment hrúbok aj formátov,
 • cenová dostupnosť.
Ukážky aplikácií OSB dosiek v interiéri z ateliéru akad. arch. Šimona Cabana
Autor: Jan Kníže
Foto: Archiv firmy
reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama