Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Prečo denné svetlo? Koľko svetla je dosť?

Zverejnené: 26. 6. 2014

Dobré klimatické podmienky vo vnútri budov so štedrým prísunom denného svetla a čerstvého vzduchu sú kľúčom ku zdravým domácnostiam, kanceláriám, škôlkam a školám. Denné svetlo má významné antibakteriálne účinky, ovplyvňuje náš metabolizmus či psychické zdravie. Jeho pravidelný prísun funguje ako prevencia ľahších aj vážnejších zdravotných problémov. Zdravie a pohodlie budúcich užívateľov domu by malo byť prioritou pri každom projekte. Koľko svetla je teda dosť?

Minimálne množstvo denného svetla v budovách stanovuje a požaduje záväzná legislatíva v SR a týka sa ako aj denného osvetlenia, tak preslnenia obytnej miestnosti. Za komfortné množstvo denného svetla v obytných miestnostiach považujeme dosiahnutie činiteľa dennej osvetlenosti 5 % pri detských izbách a minimálne 3 % pri ostatných obytných miestnostiach. Táto hodnota zaručuje optimálne zrakové podmienky aj absenciu svietenia počas dňa v zimných mesiacoch.

Príklady oslnenia obývacej izby
Príklady oslnenia obývacej izby
Obývacia izba Odporúčané strešné okná Ďalšie možnosti
20 m² 3× MK08 2× SK08
25 m² 3× SK06 2× MK08 + 2× MK04

Špecifiká návrhu presvetlenia podkrovných priestorov

Pri návrhu presvetlenia podkrovných priestorov pomocou strešných okien je potrebné vziať do úvahy:

  • veľkosť a počet strešných okien, a týmto spôsobom definovať množstvo privedeného denného svetla;
  • rozmiestnenie strešných okien, ktoré určí rovnomernosť osvetlenia miestnosti;
  • výhľad, teda umiestnenie parapety tak, aby aj v sede bolo vidieť von.

Často sa pri riešení návrhu strešných okien uchyľujeme k zjednodušujúcemu pravidlu 1/10 presklenej plochy voči ploche miestnosti. Splnením tohto parametra zaručíme oslnenie miestnosti, ale pre denné osvetlenie je potrebné zohľadniť aj rozloženie svetla – štítové okno obvykle nestačí! Je potrebné si uvedomiť, že fasádne okno ako jediný zdroj denného svetla nesplní požiadavku normy pri hlbších alebo širších podkrovných izbách. Takéto miestnosti je potrebné doplniť o strešné okno, aby sme naplnili požiadavku STN 73 0580-2 Denní osvětlení obytných budov na dostatečné denní osvětlení a jeho rovnoměrnost v posuzované místnosti.

Tiež pri použití trojskiel pri rekonštrukciách nesmieme zabudnúť na nižšiu priepustnosť svetla a je potrebné navrhnúť väčšiu presklenú plochu.

Strešné okno z interiéru
Strešné okno z interiéru

Pokiaľ si chceme overiť svoj návrh, či dosahuje požadovaných podmienok, môžeme využiť k simulácií program VELUX Daylight Visualizer.

Ako správne navrhnúť denné osvetlenie a zabrániť oslneniu?

Súhrnné informácie nájdete v odbornej sekcii na www.velux.cz/svetlo.

K dispozícii sú k stiahnutiu dokumenty a štúdie:

  • Denné svetlo – príručka o dennom svetle, navrhovanie a legislatívne požiadavky z pohľadu strešných okien.
  • Posúdenie denného osvetlenia miestnosti.

Fakty ku strešným oknám

Strešné okná poskytujú za rovnakých podmienok najmenej dvakrát viac svetla, než zvislé okná rovnakých rozmerov, a trikrát viac svetla, než vikiere rovnakých rozmerov. Strešné okno ďalej umožňuje väčšiu variáciu intenzity osvetlenia, čo zvyšuje vizuálnu zaujímavosť miestnosti. Ďalej je zrejmé, že strešné okná zabezpečujú vyšší jas stien, než okná vo vikieri a fasádne okná, čo vedie k jemnejšiemu prechodu medzi vysokým jasom okennej výplne a susedným múrom a znižuje tak riziko oslnenia.

Príklady oslnenia detskej izby
Príklady oslnenia detskej izby
Detská izba Odporúčané strešné okná Ďalšie možnosti
12 m² 2× MK08 2× MK06 + 2× MK35
15 m² 3× MK06 2× MK08 + 2× MK35

Nová generácia strešných okien VELUX

Spoločnosť VELUX tento rok v apríli uviedla na český trh Novú generáciu strešných okien VELUX v ucelenej ponuke troch výrobkových radov: Standard, Standard Plus a Premium. Nová generácia strešných okien VELUX prichádza s množstvom inovácií a vylepšených vlastností, a ponúka tak viac denného svetla a zdravšie vnútorné prostredie, jednoduché a pohodlné ovládanie a vynikajúcu energetickú bilanciu. Strešné okná majú užší rám aj krídlo a subtílnejšiu ventilačnú klapku v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Výsledkom je až o 10 % väčšia presklená plocha, ktorá prepustí do miestnosti viac denného svetla a umožní tiež lepšie využiť energiu z pasívnych solárnych ziskov. Spoločnosť VELUX tak opäť vyšla v ústrety požiadavkám zákazníkov na zdravšie a pohodlnejšie užívanie podkrovných priestorov.

Autor: Archiv firmy VELUX
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama