Komplexná premena budovy spočívala vo vybudovaní kompaktných dispozícií a priestorových detailov, ktoré redefinovali množstvo už zastaraných funkcií budovy. Pavlače, predtým slúžiace ako spoločné otvorené chodby so vstupmi do bytov, teraz preberajú úlohu súkromných balkónov. Fasáda svetlého kašmírového tónu je zo zadnej časti domu zateplená. Signifikantný vzhľad vnútrobloku vštepuje klenutý strop pavlaču, ktorého štruktúru spodného debnenia zjemňujú keramická šachová dlažba a subtílne kovanie zábradlia. Dvorček, prístupný všetkým obyvateľom domu, dotvára udržiavané predzáhradky patriace k prízemným bytom. Sedlovú strechu krytú betónovými škridlami otvárajú veľkorysé ateliérové okná.
Spoločné priestory
Dôraz bol kladený na zdieľané priestory, ktorých podoba mala v minulosti pri bytových mestských domoch reprezentatívny charakter. Rovnaký princíp bol uplatnený aj teraz, zachované preto bolo usporiadanie a čiastočne aj materiálové prevedenie. Štukové omietky chodieb ladené do púdrových odtieňov šedej a ružovej čerpajú inšpiráciu z dobovej maľby – jej nepravidelné mapy voľne odkazujú na ozdobné prvky starých pavlačových budov. V tmavšom tóne na ne nadväzujú kazetové vchodové dvere do jednotlivých bytov a poštové schránky z hnedej melírovanej dyhy. Podlahy chodieb kombinujú liatu stierku so zachovaním maloformátovej dlažby lokálne vyskladanej pred vstupmi do bytov.
Schodisko
Hlavnou dominantou zdieľaných priestorov je pôvodné krivočiare schodisko, ktorého kamenné stupne boli iba ľahko vykefované a ošetrené finálnym náterom. Hrubý povrch stupňov tvorí atypický kontrast k výrazne farebným stenám chodieb a vstupných dverí bytov. Točitý tvar schodiska podčiarkuje subtílne líniové svietidlo, ktoré sa vinie naprieč všetkými poschodiami. Podoba osvetlenia vznikla v spolupráci s dizajnérkami a konštruktérkami zo štúdia Penocze.
Dispozícia bytov
Všetky bytové jednotky sú jedinečné a neopakujúce sa naprieč poschodiami. „Byty na prvom a druhom poschodí získali pre dnešnú dobu vhodnejšie dispozície, veľkorysejšie kúpeľne a niektoré aj balkóny. Vystuženie ich stropov železobetónovými doskami posilnilo statiku poschodí a zároveň do izieb pribudol atraktívny vizuálny prvok odhalených betónových stropov. Medzi prvým a druhým poschodím sa nachádza aj jediný mezonet s vlastným vchodom zo strany ulice. Najviac úprav si vyžiadalo podkrovie, kde sme predtým podkrovný priestor rozdelili na štyri byty rôznych veľkostí. Veľkou výzvou bolo vyvarovať sa podhľadom a naopak umiestniť maximum strešných okien aj v miestnostiach, ako sú kúpeľne. Kruhové svetlíky nad ich dverami potom privádzajú denné svetlo aj do vstupných chodieb. Prirodzené osvetlenie sme pri podkroví považovali za kľúčovú hodnotu, ale podarilo sa nám ho dostať aj do miestností na iných poschodiach domu,“ popisuje dispozičné riešenie bytov architektka Kateřina Průchová.
Interiéry bytov
Nové rozloženie každého bytu vytvorilo vhodný rámec na ich prispôsobenie individuálnym potrebám budúcich obyvateľov. Všetky bytové jednotky spája jednotný štandard zahŕňajúci laminátové podlahy s integrovaným elektrickým vykurovaním a moderné kúpeľne kombinujúce zemité a biele farby. Tie sú doplnené vykurovacími rebríkmi a sanitárnymi prvkami značiek Grohe a Laufen. V prízemných bytoch boli zachované pôvodné konštrukčné prvky, ako sú valené klenby a niky, ktoré spolu s odhalenými betónovými stropmi podčiarkujú charakter historického domu a zároveň prinášajú vizuálnu aj funkčnú hodnotu. Vzorový byt na prízemí, realizovaný podľa návrhu ateliéru Plus One Architects, je vybavený nerezovou kuchyňou s červeno-ružovými glazovanými obkladmi holandskej značky Palet a praktickými profilovanými okenicami na zabezpečenie súkromia i na udržanie chladu v teplých letných dňoch. Jediný mezonet v dome je výrazný vďaka betónovému monolitickému schodisku. Najvyššie podlažie je navyše vybavené klimatizačnými jednotkami pre komfortné tepelné podmienky.
Investor
Prístup ateliéru Plus One Architects je založený na objavovaní a zdôrazňovaní kvalít existujúceho priestoru modernou formou, ktorá vychádza z pochopenia individuálnych potrieb, predstáv i limitov každého klienta. „Úspechom celého procesu bola voľnosť a dôvera, ktorú sme od investora Castle Rock Investments získali. Klient podporoval inakosť nášho návrhu a nebál sa odvážnych riešení v materiáloch aj farbách,“ opisuje spoluprácu s developerom Petra Ciencialová. Výsledkom je pre české prostredie neobvyklý developerský projekt, ktorý rešpektuje historický ráz stavby a zároveň ponúka funkčné aj esteticky prepracované bývanie. Hoci je dom určený na súkromné bývanie, predstavuje všeobecnú inšpiráciu pre rekonštrukcie mestských domov s historickou hodnotou.
Čítajte tiež: