FirstMinute tehly na nasledujúci rok
vyhľadávanie
Dnes je 4.10.

Rekonštrukcia bytu pre mladú rozrastajúcu sa rodinu

Zverejnené: 9. 9. 2022

Klienti túžili pre svoje vysnívané bývanie po modernom, čistom a jednoduchom interiéri. Architekti v klasickom nájomnom dome navrhli rekonštrukciu, ktorá odrážala ich požiadavky na mestský štýl života, ale zároveň počítala s jednou zásadnou životnou zmenou, ktorá na nich mala už čoskoro čakať.

Architektonickú štúdiu k tomuto projektu pripravovali architektky štúdia 2MAD Hanka Novotná a Tereza Pecárová. Klientom sa ako inšpirácia páčila iná realizácia z dielne tohto architektonického ateliéru – rekonštrukcia mezonetového bytu v škandinávskom štýle. Tu našli inšpiráciu nielen vo farebnej tónine interiéru, ale aj v použití kvalitných materiálov a dizajnových doplnkov. Klienti nemali veľa špecifických požiadaviek a plne odovzdali svoju dôveru architektom. „Za nás ideálna spolupráca.“ slovami pani Hanky Novotnej.

Hlavné dispozičné úpravy

Hlavná dispozičná úprava spočívala v prepojení pôvodného kuchynského kúta s obývacou izbou. Prepojenie dosiahli vďaka vybúraniu deliacej steny, zostal iba nosný stĺp. Kuchynský ostrovček a na neho nadväzujúce jedálenské sedenie s lavicou tvorí po novom centrálny bod hlavného priestoru.

Ďalšou zmenou voči pôvodnému návrhu developera bolo otočenie sedenia v obývacej izbe. Dispozícia miestnosti nabádala k umiestneniu rohovej sedačky pod okná, tak to ale nechceli. Zvolili sedačku jednoduchú a umiestnili ju obrátene, teda tak, aby z nej bolo vidieť obe okná.

Prevládajú drevené prvky a odtiene bielej, šedej a čiernej

Materiálovo je byt navrhnutý veľmi čisto - drevo v prírodnom tóne a farebná paleta v odtieňoch bielej, čiernej a šedej. Dôležitú úlohu zohráva drevená masívna podlaha z tradičných parkiet, moderný vzhľad im dodáva spôsob pokládky, takzvaný francúzsky stromček.

Zaujímavým prvkom je šatníková skriňa v spálni klientov, ktorá v sebe skrýva dvere do kúpeľne. Kúpeľňa je cez nábytkovú skriňu prepojená s technickou miestnosťou, kde je práčka so sušičkou. Skriňa je prístupná z oboch miestností, čo zjednodušilo proces premiestňovania bielizne medzi kúpeľňou a práčovňou.

A ako sa v novom byte býva?

Klienti boli z výsledku skutočne nadšení a v závere ho komentovali so slovami: "Vyzerá to super. Dokonca sme sa trochu divili, či tu naozaj bývame."

    O projekte

  • 2MAD | Hana Novotná, Tereza Pecárová
  • Adresa: Letná, Praha, Česká republika
  • Projekt:2020
  • Realizácia:2020-21
  • Úžitková plocha:83 m²

Čítajte tiež:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Jiří Beran

Tématické odbory

reklama

Nové

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

HELUZ uvádza na trh šikovný komínový komplet HELUZ SMART

Zverejnené 3.10. Spoločnosť HELUZ už dlhodobo udržuje trend zjednodušovania výstavby. Výsledkom tohto úsilia je aj novinka HELUZ SMART, s ktorou rozširuje ponuku svojich komínových kompletov. Už názov tohto produktu napovedá, že ide o mimoriadne šikovný a praktický… ísť na článok

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Jeseň je za oknami. Kedy zazimovať vonkajšie rolety?

Zverejnené 2.10. Prvé žlté lístie padá na zem a hlavným motívom výzdob sa stávajú tekvice. Jeseň je tu a s ňou prichádzajú aj niektoré povinnosti okolo domu – napríklad zazimovanie vonkajších roliet. ísť na článok

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Limity využitia kvalitného kompozitu určuje odvaha investorov a fantázia architektov

Zverejnené 1.10. Kompozitné dosky sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéroch rodinných domov v podobe terás, plotov alebo obkladov stien. Popredný európsky výrobca a dodávateľ dosiek Terafest®, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, však registruje stále väčší… ísť na článok

reklama