Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

ARTEVO mení pohľad na okenné systémy

Zverejnené: 15. 6. 2023

Svet okien sa za posledných dvadsať rokov výrazne zmenil a nie je to len otázka dizajnu, ale aj materiálu a konštrukcie. Špičkový výrobca dokáže navrhnúť a vyrobiť profil, ktorého konštrukcia nepotrebuje nevyhnutne hrubé steny, ale skôr kvalitnú receptúru materiálu a technológie. Okno sa natrvalo etablovalo na piedestál funkčného a zároveň architektonického prvku každej stavby. Tomuto trendu sa prispôsobujú aj samotní výrobcovia. Nie je to tak dávno, čo nemecká spoločnosť REHAU uviedla na trh druhú generáciu kompozitného materiálu RAU-FIPRO X, čo zmiatlo najmä výrobcov hliníkových profilov, ktorí mali zrazu vedľa seba veľmi ambiciózneho konkurenta, najmä čo sa týka veľkosti okenných prvkov. O päť rokov neskôr je na trhu najnovšia generácia okenných profilov z kompozitného materiálu RAU-FIPRO X pod názvom ARTEVO.

Jedinečné, inovatívne, vizionárske

ARTEVO bolo vyvinuté tak, aby predstavovalo to najlepšie, čo dnes zákazníci môžu od moderného okna očakávať. Napriek tomu zostáva medzi "plastovou smotánkou" so všetkými výhodami, vďaka ktorým sa plastové okná držia na vrchole predaja všetkých okien. To znamená jednoznačne najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti, minimálna údržba, obrovská rozmanitosť dizajnov a v neposlednom rade veľkosť okenných prvkov. Na prvý pohľad je ARTEVO charakteristické svojím minimalistickým dizajnom, ktorý sa dokáže zmestiť do stavebnej hĺbky 80 mm a zdieľa tak spoločnú platformu s úspešným systémom SYNEGO. Čo má svoje výhody - zjednodušuje výrobu. Všetky prídavné profily, zasklievacie lišty a dokonca aj prahy dverí sú jednoducho rovnaké. Okenný profil ARTEVO vytvára pocit úplného splynutia zasklenia, rámového prvku a okolia. Jedným z variantov ARTEVO je dizajn profilu s plochým povrchom bez nápadných polomerov.

Áno, ostro rezané línie pripomínajú jemný a elegantný dizajn hliníkových konštrukcií. Ale o to práve išlo. Umožniť navrhnúť systémy, ktoré sú nielen technicky a užívateľsky prívetivé na špičkovej úrovni, ale ktoré sa dajú kúpiť aj za prijateľnejšiu cenu (v porovnaní s hliníkom). Je však jasné, že dizajn sa stal hlavným cieľom vývojárov. Jednoduchý, symetrický, jednoducho minimalistický. Pozornosť upútajú mimoriadne tenké presahy na vonkajšej strane rámu (10 mm) a na krídle (11 mm) s malými polomermi a nízkym uhlom sklonu. Konštruktéri dbali na každý detail konštrukcie profilu. Napríklad jednotné zasklievacie lišty s vizuálne podobným tvarom na vnútornej strane pôsobia elegantne. ARTEVO dokáže osloviť aj náročných zákazníkov, ktorí uprednostňujú kombináciu rôznych materiálov. V ponuke totiž nechýbajú hliníkové lišty, ktoré spolu s farebným telom profilu a systémom KALEIDO WOODEC dokážu vytvoriť najefektívnejšie "drevohliníkové" okná, a to v úplne nových rozmeroch.

Vlastnosti a technológie

Rafinovaný vzhľad a rovné línie ARTEVO sú založené na novej konštrukcii profilu, ktorá sa opiera o jedinečné vlastnosti kompozitného materiálu RAU - FIPRO X. Sklenené vlákna spevňujú štruktúru profilu a zvyšujú jeho torznú tuhosť, znižujú zmrašťovanie a zabezpečujú rozmerovú stabilitu za všetkých podmienok vrátane vysokých teplôt, ktorým sú okenné systémy vystavené. Prínosom sú aj nové nápady, ako sú zabudované vystužené komory, ktoré tiež zvyšujú rozmerovú stabilitu. Preto bude veľmi jednoduché navrhovať väčšie okenné systémy bez výstuh. Maximálna výška krídla je stále 2,8 metra (pri použití výstuže a vrstveného skla) a maximálna hrúbka zasklenia rámu a krídla je 56 mm. ARTEVO však bude ponúkať aj druhý variant s hrúbkou zasklenia 72 mm pre krídlo s rovným povrchom. Ako vidieť, variabilita systému je široká. Už v minulosti sa osvedčila povrchová úprava HDF profilu, ktorá uľahčuje čistenie a predovšetkým predlžuje farebnú stálosť tým, že dokáže priamo odpudzovať nečistoty. To však nie je všetko. ARTEVO sa môže pochváliť hodnotou súčiniteľu prechodu tepla profilu až Uf = 0,83 W/m2K, za čo si samozrejme zaslúži plnú certifikáciu pre všetky nízkoenergetické a najmä pasívne domy.

Energeticky úsporné a niečo navyše

Najmä v dnešnej dobe sa kladie dôraz na energetickú rovnováhu. ARTEVO, ako už bolo naznačené, je v tomto smere špičkou ľadovca. Na jedinečné tepelnoizolačné vlastnosti má pozitívny vplyv kompozitný materiál, ale aj nová konštrukcia profilu s novo navrhnutým usporiadaním vnútorných komôr. S výstužou alebo bez nej. Úplnou novinkou je inovatívna technológia, ktorá namiesto klasického termomodulu využíva špeciálnu LowE fóliu, ktorú možno integrovať do vnútornej komory profilu.

Spoločnosť REHAU pri vývoji systému ARTEVO myslela aj na ekológiu. Preto je obsah recyklovaného materiálu v profile 40 až 75 %. Závisí to od viacerých faktorov, napríklad od veľkosti profilu. Primárny materiál sa používa len na viditeľných plochách. Koncepcia ARTEVO zahŕňa aj nový tvar oblasti umiestnenia kovania, ktorý je odolnejší voči vytrhávaniu. Vďaka tomu môže byť ARTEVO v bezpečnostnej triede až RC3. Nebola by to spoločnosť REHAU, keby neponúkala celý rad zaujímavých doplnkov a príslušenstva. Je to takmer ako v showroome prémiovej automobilky. Svoj okenný systém si zostavíte podľa vlastných predstáv. Či už ide o minimalistický dizajn kľučiek LINEA, nulový prah RAUCERO, systém SMART GUARD na zvýšenie bezpečnosti alebo systém ochrany proti pádu SKYFORCE. Špičkovú ponuku na niektorých trhoch dopĺňa SMART PRIVACY (jeden dotyk = okamžité súkromie) alebo SMART SHADING - plynulé stmievanie zasklenia.

www.rehau.sk

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy REHAU

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama