PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 27.5.

Rodinný dom so zelenou strechou

Zverejnené: 22. 3. 2020

Do svojho rodinného domu so zelenou strechou nás pozval Pavel Juráček, brnenský rodák a majiteľ úspešnej stolárskej firmy.

Architekt spolu s investorom stavbu naplánovali v absolútnej pokore k okolitej krajine a súčasne ako útulné zázemie pre početnú rodinu. Dom Juráčkových tak žije vo vnútri aj navonok. Tri deti už sa nemôžu dočkať, až im otec dovolí prenocovať na zelenej streche domu.

Pavol so svojim spoločníkom začínali pred osemnástimi rokmi v stodole, kde vyrábali interiérový nábytok. Dnes vedú tím v zložení viac než tridsať ľudí. Zohraná partia stolárov nerobí svoju prácu ako na bežiacom páse, ale naopak svoj čas trpezlivo investuje do netradičných projektov a zároveň úzko spolupracuje s architektmi. Firma sa rozvíjala nielen v realizáciách interiérov, ale už pred rokmi rozbehla aj výrobu detských ihrísk s edukatívnymi atrakciami. Detské herné atrakcie, chodníky a altánky z agátovej guľatiny sa stali žiadaným sortimentom. V posledných rokoch rozšírila spoločnosť svoje dve divízie o ďalšiu, projekčnú, ktorú vedie tretí spoločník Ing. arch. Milan Matyáš.

Vďaka vplyvu svojho brata, riaditeľa základnej školy, si majiteľ firmy Acer Woodway uvedomuje zásadný význam vzdelávania a to nielen u detí, ale aj širšej spoločnosti. „Jazdíme po školách, učilištiach a usporadúvame workshopy, kde najmä spolupracujúcim architektom predstavujeme možnosti výroby. Prekonávať nové výzvy a posúvať hranice našej práce nás napĺňa. Ani si neviem predstaviť, že by sme to robili inak," uviedol majiteľ Pavel Juráček.

Stavba rodinného domu Juráčkových je odrazom presvedčenia a zodpovednosti s ktorou pristupujú k životu. „Zelenú strechu má môj brat asi desať rokov na škole, spoločník Rosťa na rodinnom dome v Brne a dnes ju mám aj ja tu v Bosonohách (ČR). Nechceli sme sa pozerať na šedú fóliu. Naše deti to veľa vnímajú. Vedia, že naša strecha zadržiava vodu, kvitne, vonia a žijú v nej včielky. Navyše si viem spočítať, že predĺžim životnosť plášťa a v lete tu bude o nejaký ten stupienok príjemnejšie."

Obkladové lamely zo sibírskeho smrekovca realizovala tiež firma Acer Woodway. Pre skladbu zelenej strechy bol zvolený systém Smart Roof Solutions. Hlavným rozhodovacím argumentom bolo komplexné technické riešenie, ktoré pokrývalo aj čiastkové detaily ako vpuste, bezpečnostné prvky a iné. „Rozhodne do budúcnosti nechcem riešiť zatekanie alebo poruchy hydroizolácie, ktoré môžu byť dôsledkom rôznych druhov prác na streche. Smart Roof Solutions je technológia, ktorá eliminuje väčšinu týchto rizík. Recyklovaná doska, ktorá je súčasťou skladby, je navyše českým produktom cirkulárnej ekonomiky a tomu s rodinou fandíme,“ zdôraznil na záver nášho rozhovoru Pavel Juráček.

Úspešní stolári z Moravy plánujú venovať viac pozornosti tiež mobiliáru. V Jeseníkoch nájdete niekoľko desiatok hotových realizácií od lavičiek po zastávky z dielne Acer Woodway. Zelené strechy presadzujú samozrejme aj na mestské zastávky a altánky. Projekty z dielne Pavla a Rostislava vznikajú z lásky a presvedčenia, či už ide o detské chodníky, ktoré sú previazané s príbehmi a miestnou kultúrou, alebo práve o "zelený" mobiliár, ktorý môže svojím poňatím inšpirovať ďalších ľudí.

Tento článok vyšiel v desiatom vydaní časopisu INTRO - VODA. Viac na: www.intro.cz

Autor: Tereza Sigmundová
Foto: Smart Roof Solutions, s. r. o.
reklama

Nové

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Zverejnené 20.5. Pri slovách vydýchaný vzduch sa nám vybavia priestory s veľkou kumuláciou ľudí, kde "atmosféra hustne". Nedochádza tu k dostatočnej výmene vzduchu a stúpa preto hladina CO2, ktorá môže spôsobiť problémy aj stav pridusenia. Stáva sa tak nielen vo… ísť na článok

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Zverejnené 25.5. Už je to tu, leto je za dverami. A s ním aj potenciálne prehrievaniu interiéru. Ak ste tento problém už úspešne vyriešili, patríte k skupine spokojných užívateľov bytov a domov. Tým ostatným, ktorí sa na zatienenie svojich domovov ešte len chystajú,… ísť na článok

Zaobstarajte si screenové clony – získate 3 v 1

Zaobstarajte si screenové clony – získate 3 v 1

Zverejnené 23.5. Je to ako zabiť niekoľko múch jednou ranou. Vďaka modernej technológii výroby získate tienenie, ktoré dokáže oveľa viac, ako len tieniť. Potom je už len na vás, či uprednostníte komfort bývania, ktorý ponúkajú práve screeny alebo napríklad… ísť na článok

reklama