PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 20.10.

Rodinný dom so zelenou strechou

Zverejnené: 22. 3. 2020

Do svojho rodinného domu so zelenou strechou nás pozval Pavel Juráček, brnenský rodák a majiteľ úspešnej stolárskej firmy.

Architekt spolu s investorom stavbu naplánovali v absolútnej pokore k okolitej krajine a súčasne ako útulné zázemie pre početnú rodinu. Dom Juráčkových tak žije vo vnútri aj navonok. Tri deti už sa nemôžu dočkať, až im otec dovolí prenocovať na zelenej streche domu.

Pavol so svojim spoločníkom začínali pred osemnástimi rokmi v stodole, kde vyrábali interiérový nábytok. Dnes vedú tím v zložení viac než tridsať ľudí. Zohraná partia stolárov nerobí svoju prácu ako na bežiacom páse, ale naopak svoj čas trpezlivo investuje do netradičných projektov a zároveň úzko spolupracuje s architektmi. Firma sa rozvíjala nielen v realizáciách interiérov, ale už pred rokmi rozbehla aj výrobu detských ihrísk s edukatívnymi atrakciami. Detské herné atrakcie, chodníky a altánky z agátovej guľatiny sa stali žiadaným sortimentom. V posledných rokoch rozšírila spoločnosť svoje dve divízie o ďalšiu, projekčnú, ktorú vedie tretí spoločník Ing. arch. Milan Matyáš.

Vďaka vplyvu svojho brata, riaditeľa základnej školy, si majiteľ firmy Acer Woodway uvedomuje zásadný význam vzdelávania a to nielen u detí, ale aj širšej spoločnosti. „Jazdíme po školách, učilištiach a usporadúvame workshopy, kde najmä spolupracujúcim architektom predstavujeme možnosti výroby. Prekonávať nové výzvy a posúvať hranice našej práce nás napĺňa. Ani si neviem predstaviť, že by sme to robili inak," uviedol majiteľ Pavel Juráček.

Stavba rodinného domu Juráčkových je odrazom presvedčenia a zodpovednosti s ktorou pristupujú k životu. „Zelenú strechu má môj brat asi desať rokov na škole, spoločník Rosťa na rodinnom dome v Brne a dnes ju mám aj ja tu v Bosonohách (ČR). Nechceli sme sa pozerať na šedú fóliu. Naše deti to veľa vnímajú. Vedia, že naša strecha zadržiava vodu, kvitne, vonia a žijú v nej včielky. Navyše si viem spočítať, že predĺžim životnosť plášťa a v lete tu bude o nejaký ten stupienok príjemnejšie."

Obkladové lamely zo sibírskeho smrekovca realizovala tiež firma Acer Woodway. Pre skladbu zelenej strechy bol zvolený systém Smart Roof Solutions. Hlavným rozhodovacím argumentom bolo komplexné technické riešenie, ktoré pokrývalo aj čiastkové detaily ako vpuste, bezpečnostné prvky a iné. „Rozhodne do budúcnosti nechcem riešiť zatekanie alebo poruchy hydroizolácie, ktoré môžu byť dôsledkom rôznych druhov prác na streche. Smart Roof Solutions je technológia, ktorá eliminuje väčšinu týchto rizík. Recyklovaná doska, ktorá je súčasťou skladby, je navyše českým produktom cirkulárnej ekonomiky a tomu s rodinou fandíme,“ zdôraznil na záver nášho rozhovoru Pavel Juráček.

Úspešní stolári z Moravy plánujú venovať viac pozornosti tiež mobiliáru. V Jeseníkoch nájdete niekoľko desiatok hotových realizácií od lavičiek po zastávky z dielne Acer Woodway. Zelené strechy presadzujú samozrejme aj na mestské zastávky a altánky. Projekty z dielne Pavla a Rostislava vznikajú z lásky a presvedčenia, či už ide o detské chodníky, ktoré sú previazané s príbehmi a miestnou kultúrou, alebo práve o "zelený" mobiliár, ktorý môže svojím poňatím inšpirovať ďalších ľudí.

Tento článok vyšiel v desiatom vydaní časopisu INTRO - VODA. Viac na: www.intro.cz

Autor: Tereza Sigmundová
Foto: Smart Roof Solutions, s. r. o.
reklama

Nové

Vyberáme stavebný pozemok

Vyberáme stavebný pozemok

Zverejnené 19.10. Bývanie v dome s vlastnou záhradou si vzhľadom na udalosti posledných mesiacov získava stále nových priaznivcov. Súkromný vonkajší priestor totiž umožňuje tráviť voľný čas v zeleni aj počas karantény. Pre mnoho Čechov je však vidina takého vlastného… ísť na článok

Tiny Towers

Tiny Towers

Zverejnené 18.10. Na konci radu rodinných domov sa nachádza samostatne stojaci pozemok, ktorý je sám o sebe rozdelený na ďalšie tri menšie časti. Týmto spôsobom sa snažia urbanisti do holandských predmestí dostávať novú typológiu bývania. Vzniká rozmanitá štvrť, v… ísť na článok

Mestská plaváreň a letné kúpalisko v Novom Meste nad Váhom – výsledky súťaže

Mestská plaváreň a letné kúpalisko v Novom Meste nad Váhom – výsledky súťaže

Zverejnené 17.10. Nové Mesto nad Váhom vyhlásilo v júli urbanisticko-architektonickú súťaž, ktorej cieľom bolo nájsť komplexné riešenie návrhu areálu mestskej krytej plavárne a letného kúpaliska spolu verejným parkom na úrovni urbanistickej štúdie. S návrhom areálu… ísť na článok

reklama